Chaos w gabinetach stomatologicznych wywołany zarządzeniem NFZ

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Opublikowano petycję lekarzy dentystów przeciw działaniom prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ograniczającym świadczenia w ramach ubezpieczenia. Do tej pory część świadczeniodawców nie zna zasad, na podstawie których już pracuje od 1 kwietnia 2023 r. Zmiany wprowadzono z datą wsteczną.

Stomatolodzy żądają natychmiastowego wykreślenia z zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zapisu wprowadzającego w zakresie umów z NFZ odrębnych limitów na świadczenia rozliczane pakietami we wszystkich zakresach leczenia stomatologicznego.

W uzasadnieniu petycji lekarze podają, iż zarządzenie zostało wprowadzone w życie z datą wsteczną, bez odpowiedniego czasu w przygotowanie zarówno merytoryczne, jak i techniczne środowiska, a zapis o wyodrębnieniu w ramach obowiązujących umów grupy świadczeń limitowanych spowodował totalny chaos w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych.

– Zapis o wyodrębnieniu osobnych limitów na świadczenia rozliczane pakietami jest policzkiem wymierzonym pacjentom w zakresie dostępności do refundowanych świadczeń z zakresu podstawowej opieki stomatologicznej, w tym najbardziej podstawowego z podstawowych świadczeń, czyli badania i badania kontrolnego. Jest to niezgodne z konstytucyjnym zapisem o równej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej – napisano w petycji.

Po otrzymaniu kilka dni temu przez część lekarzy dentystów aneksów do umów okazało się, iż wprowadzone od 1 kwietnia zmiany w zasadach rozliczania świadczeń wykluczają możliwość wykonywania na długi czas (często do końca okresu obowiązującego planu finansowego) wszystkich świadczeń rozliczanych w tej chwili w ramach pakietów, a jednocześnie nie ma możliwości rozliczenia ich poza tymi pakietami.

Stomatolodzy wskazują, iż jest to sytuacja absurdalna, powodująca, iż pacjenci oczekujący na zabiegi zostali pozbawieni możliwości leczenia w ramach NFZ z dnia na dzień, a ich wizyty zostaną odwołane, bo limity na te świadczenia zostały już przekroczone lub wyczerpane. Wiąże się to z drastycznym ograniczeniem dostępności do świadczeń i wydłużeniem kolejek osób oczekujących na leczenie.

Opracowanie: INK
Idź do oryginalnego materiału