Centra zdrowia psychicznego – niepotrzebne będą skierowania

termedia.pl 7 miesięcy temu
We wtorek, 23 stycznia, opublikowany został na stronie RCL projekt rozporządzenia dotyczący programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, poprawiający dostępność do świadczeń. Dzięki proponowanej zmianie nie trzeba będzie mieć skierowania

Szybciej po pomoc
Przygotowanie projektu zmiany rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, zostało dokonane na podstawie dotychczasowych doświadczeń dotyczących realizacji świadczeń zdrowotnych w ramach punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych funkcjonujących w centrach zdrowia psychicznego.

W ramach testowania nowych rozwiązań najważniejszy jest dostęp do świadczeń psychologicznych udzielanych w ramach punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez psychologa możliwie jest po uprzednim okazaniu skierowania. Aby, w razie konieczności udzielenia szybkiego wsparcia pacjentom zgłaszanym się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego testowane będzie skorzystanie ze świadczeń psychologicznych bez konieczności posiadania skierowania.

Ta zmiana jest niezwykle istotna w kontekście przygotowania zmian systemowych po zakończeniu programu pilotażowego – wskazano w OSR projektowanego zarządzenia. Drugim istotnym elementem zmiany jest rozszerzenie programu pilotażowego w zakresie zwiększenia obszarów objętych opieką przez funkcjonujące już centra zdrowia psychicznego. Zaktualizowano bowiem załącznik do rozporządzenia, w którym rozszerzono obszary objęte opieką w funkcjonujących już centrach zdrowia psychicznego. Dzięki temu zwiększy się liczba osób objętych programem pilotażowym.

Wejście w życie projektu rozporządzenia będzie miało pozytywny wpływ na rodzinę, obywateli oraz gospodarstwa domowe przez zwiększony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi w porównaniu do obecnego systemu opieki zdrowotnej. Podobnie pozytywny wpływ wprowadzane zmiany do programu pilotażowego będą miały na osoby starsze i osoby niepełnosprawne

Dzięki nowym zapisom projektu rozporządzenia będzie zapewniona dobrze skoordynowana opieka oraz udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej blisko miejsca zamieszkania pacjentów, co może mieć wpływ na zwiększenie skuteczności procesu terapeutycznego i zapobieganie kryzysom psychicznym.

.

Idź do oryginalnego materiału