Jak poinformował Urząd Miejski w Bytomiu, wybrano już kliniki, w których będzie realizowany program in vitro. Na ten cel przeznaczono 210 tys. zł.
Realizacja programu in vitro
Komisja konkursowa wyłoniła dwóch realizatorów programu. Pary, które zostały zakwalifikowane do programu, będą mogły skorzystać ze wsparcia Centrum Leczenia Niepłodności Angelius (PROVITA sp. z o. o.) oraz Kliniki Bocian (Centrum Bocian sp. z o. o.) w Katowicach.
– Oba podmioty dysponują odpowiednim doświadczeniem, kwalifikacjami i wyspecjalizowaną kadrą medyczną – zapewnił w komunikacie Urząd Miejski w Bytomiu.
W 2024 r. program obejmie 35 par, które będą mogły trzykrotnie przystąpić do procedury in vitro. Każda z nich będzie dofinansowana do 6 tys. zł, o ile kwota nie przekroczy 80% całkowitego kosztu.
– Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury, obejmującym badania kwalifikujące, nadzór nad stymulacją mnogiego jajeczkowania, niezbędne badania wirusologiczne i mikrobiologiczne, koszty leków oraz przechowywania zarodków i komórek jajowych po okresie opisanym w programie, leżą po stronie pacjentek – wyjaśnił magistrat.
Rusza nabór dla par
Już niedługo ruszy nabór do miejskiego programu in vitro. Do kwalifikacji obowiązują takie zasady jak: zamieszkanie w Bytomiu i rozliczanie w tym mieście podatków od 3 miesięcy. Do tego zabiegowi będą mogły zostać poddane jedynie kobiety w wieku od 20 do 40 lat lub warunkowo w wieku do 42 lat.
– Dla wielu par bariera finansowa związana z procedurą in vitro jest nie do pokonania, a trzeba jasno podkreślić, iż niepłodność to choroba, której leczenie powinno być finansowane i dostępne dla rodzin starających się o dziecko, podobnie jak w przypadku innych chorób. Bez uprzedzeń i dorabiania ideologii. Cieszę się, iż Bytom dołączył do samorządów, które wyciągają pomocną dłoń do rodzin starających się o dziecko – powiedział Mateusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Źródło: wnp.pl