Brzuch może zdradzić sporo na temat twojego zdrowia. Nie lekceważ tego objawu

zdrowie.gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Ro_ksy / Shutterstock


Płaski brzuch to marzenie niejednej osoby. Jednak wiele z nas ma pewne "zastrzeżenia" do wyglądu tej części ciała. Jego stan może też powiedzieć nam wiele na temat naszego zdrowia. Na co zwrócić uwagę?Tym, co powinno nas najbardziej, to otyłość brzuszna. Wiąże się nie tylko z nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu pod skórą, ale także tłuszczu trzewnego, czyli tego znajdującego się głęboko w jamie brzusznej i otaczającego narządy wewnętrzne. Tłuszcz trzewny jest bowiem powiązany z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Ten rodzaj tłuszczu jest szkodliwy dla organizmu, ponieważ zaburza układ hormonalny i odpornościowy, sprzyja stanom zapalnym i przyczynia się do powikłań związanych z otyłością.
REKLAMA


Wiadomo, iż duża ilość tłuszczu w okolicy brzucha zwiększa ryzyko nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, chorób serca, stłuszczenia wątroby. Otyłość brzuszna znajduje się także wśród czynników ryzyka stanów przedcukrzycowych i cukrzycy typu 2, udaru mózgu, bezdechu sennego, a także rozwoju niektórych rodzajów nowotworów złośliwych oraz ryzyka przedwczesnej śmierci z dowolnej przyczyny.Czytaj także:
Czym jest brzuch insulinowy? Nie ignoruj tego objawu. Może być niebezpieczny dla zdrowia


Zobacz wideo


Można mieć rozstęp mięśnia brzucha i o tym nie wiedzieć? Jak to zbadać?


Wygląd brzucha a stan zdrowiaJak wyjaśnia Paul Banwell, chirurg plastyczny i kosmetyczny, w rozmowie z portalem "Femail", wyróżnia się cztery rodzaje brzuchów: brzuch hormonalny, wzdęty, "piwny" oraz brzuch poporodowy, a ich kształt i twardość mogą zdradzić wiele na temat ogólnego stanu zdrowia. I tak, jeżeli powiększający się brzuch u kobiet nie wynika ani ze zmiany diety ani z braku ćwiczeń fizycznych, jest miękki i opadający dość nisko, może to oznaczać zmiany hormonalne, w tym zaburzenia związane z początkiem menopauzy. Z kolei wzdęty i twardy to oznaka problemów trawiennych i jelitowych. Może wynikać z nieprawidłowej diety, być oznaką przejedzenia, a także nietolerancji pokarmowej. Objawy nietolerancji pokarmowych pojawiają się zwykle kilka godzin po jedzeniu, w przeciwieństwie do alergii pokarmowej, gdzie reakcja organizmu jest niemal natychmiastowa. Ostra reakcja ze strony układu pokarmowego na jedzenie może też świadczyć o takich schorzeniach jak: zespół jelita drażliwego, zespół stresu i lęku, nietolerancja laktozy, celiakia, choroba zapalna jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna), alergia.Przyrost masy ciała i tak zwany "brzuch piwny" mogą być powiązane z piciem alkoholu i problemami z wątrobą (stłuszczenie wątroby). Stłuszczenie wątroby zwykle nie daje żadnych objawów, ale mogą one obejmować powiększenie wątroby, uczucie zmęczenia i ból brzucha.


Istnieje też stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi (MASLD), dawniej nazywana niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD). To schorzenie nie ma związku ani ze spożywaniem alkoholu, ani z przyjmowaniem leków, ani też z chorobami genetycznymi. Stłuszczenie wątroby może prowadzić do przewlekłego, postępującego zapalenia wątroby, które nieleczone grozi zwłóknieniem wątroby, marskością wątroby i zwiększa ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego.
Idź do oryginalnego materiału