W kontekście zapobiegania i leczenia cukrzycy w Polsce brak refundacji leków na otyłość to problem, który powinien wybrzmieć – ocenił diabetolog, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum w Krakowie prof. Maciej Małecki.
8 maja w stolicy Małopolski rozpoczął się XXVI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wydarzenie potrwa do soboty. Do udziału w nim zarejestrowało się ponad 2,5 tys. osób, przede wszystkim medyków różnych profesji. Uczestnicy będą rozmawiać o stanie współczesnej diabetologii oraz o wyzwaniach na przyszłość.
Na konferencji prasowej eksperci podkreślili, iż liczba chorych na cukrzycę rośnie, ale i rozwija się nauka i możliwości terapeutyczne. Walka z cukrzycą to – zdaniem wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Janusza Gumprechta – nie tylko kwestia leczenia, ale przede wszystkim kwestia prewencji i budowania świadomości społecznej.
Prof. Gumprecht zwrócił uwagę na związek nadwagi, otyłości z cukrzycą. „Tutaj zależność jest bardzo ścisła” – podkreślił lekarz. Otyłość jest czynnikiem wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza typu 2, i zwiększa ryzyko powikłań cukrzycy, np. stopy cukrzycowej, chorób układu sercowo-naczyniowego. Specjalista dodał, iż już choćby 50 proc. osób w chwili rozpoznania cukrzycy tego typu cierpi na powikłania i ma znacznie obniżoną jakość życia.
Diabetolog, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Krakowie prof. Maciej Małecki zauważył, iż pacjenci cierpiący na otyłość mają utrudnione leczenie.
„Nie ma w polskich aptekach deficytu, jeżeli chodzi o leki na otyłość. Problemem jest to, iż żaden z tych preparatów nie jest refundowany i to też jest sprawa, która powinna wybrzmieć” – ocenił prof. Małecki. „Tak nie powinno być, iż my (lekarze) mówimy o czymś w naszych zaleceniach i to jest nie do zrealizowania w ramach systemu refundacji w praktyce lekarskiej” – dodał. Według prorektora powinien zostać ustalony próg BMI, powyżej którego pacjenci mieliby refundowane lekarstwa na otyłość.
W Polsce leki wyłącznie na otyłość nie są refundowane. Pacjenci chorzy na cukrzycę mogą jednak liczyć na refundację takich leków pod pewnymi warunkami, np. bardzo wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe. Refundacja leków wyłącznie na otyłość została wycofana w 2021 r., co przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uzasadniali m.in. możliwością zastąpienia leku zmianą stylu życia. Zwracano też uwagę na braki leków dla cukrzyków, ponieważ miały je wykupywać osoby chcące schudnąć.
Psycholog kliniczny dr hab. n. med. Katarzyna Cyranka zwróciła uwagę na dobrostan psychiczny diabetyków. „Kilkadziesiąt procent osób z cukrzycą doświadcza zaburzeń psychicznych (…). To jest depresja – występuje trzy razy częściej niż w populacji ogólnej, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania” – powiedziała. Wsparcie psychologiczne dla chorych na cukrzycę oferują placówki medyczne i organizacje pozarządowe.
Według informacji zamieszczonych na stronie pacjent.gov.pl, cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce choruje na nią ok. 3 mln osób. Przewiduje się, iż do 2030 r. będzie się z nią zmagać choćby co dziesiąty Polak. Istnieją cztery typy cukrzycy, a najczęstszy z nich to typ 2. Na zachorowalność wpływają m.in. niezdrowa dieta i styl życia. (PAP)
Beata Kołodziej, fot. pixabay.com
Data publikacji: 09.05.2025 r.