Brak odpowiedzi na dupilumab? Warto poszukać alergii kontaktowej

termedia.pl 8 miesięcy temu
AZS to jedna z chorób-beneficjentów postępu w leczeniu biologicznym, które zwykle jest bardzo skuteczne w tym wskazaniu. Pojawia się pytanie, co zrobić, gdy nie działa. Z pewnością istnieje wiele odpowiedzi, jednej z nich udzielono na łamach „Journal of The American Academy of Dermatology & Venereology”.

W ostatnich kilku latach leczenie ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry zostało zrewolucjonizowane przed dupilumab, będący inhibitorem interleukiny 4R. Pozytywny trend jest obecny także w Polsce, a program leczenia (B.124) został zatwierdzony i wdrożony na przełomie lat 2021 i 2022. Wyniki wielu dużych, randomizowanych badań przynosiły tożsame rezultaty - przeciwciało jest skuteczne, bezpieczne zarówno krótko-, jak i długoterminowo. Nie jest to równoznaczne z efektem absolutnym - w mniejszych badaniach pojawiały się sprzeczne dane na temat wpływu dupilumabu na wyniki testów płatkowych i jego skuteczności w leczeniu alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, którego objawy mogą być bardzo podobne i/lub współistnieć u osób z AZS.

Z powyższych względów zespół francuskich naukowców przeprowadził prospektywne badanie z udziałem 76 leczonych dupilumabem z powodu atopowego zapalenia skóry, u których w ciągu 3 kolejnych wizyt kontrolnych przeprowadzano płatkowe testy skórne. Co najmniej jedna dodatnia reakcja pojawiła się u 47 proc. chorych. Ogółem jakikolwiek dodatni wynik uzyskano w przypadku 142 badań. Klinicznie istotny wynik testu płatkowego dotyczył 30 proc. badanych, przy czym najczęściej więcej niż jednego alergenu. Co więcej, u 22 proc. osób z tej subpopulacji uzyskano istotną i znaczną poprawę w zakresie ustąpienia zmian atopowych po wdrożeniu unikania danego alergenu.

Powyższe wyniki potwierdziły przydatność testów płatkowych u pacjentów leczonych dupilumabem. Autorzy sugerują, by wszystkich pacjentów z AZS leczonych tym lekiem biologicznym, u których wystąpiła odpowiedź częściowa lub nasilenie objawów, poddano testom płatkowych w celu wykluczenia ewentualnej alergii kontaktowej. Równocześnie podkreślają, iż z uwagi na liczbę włączonych do badania pacjentów ustalenia należy potwierdzić na większych próbach.
Idź do oryginalnego materiału