Borówki amerykańskie mają wiele cennych adekwatności. Obniżają ciśnienie tętnicze i poziom „złego cholesterolu” w organizmie. Działają antybakteryjnie. Są źródłem antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia, wzmacniają odporność, zmniejszają stany zapalne i chronią przed różnego rodzaju chorobami. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia schorzeń, takich jak na przykład miażdżyca, cukrzyca typu drugiego, udar mózgu, zawał serca itp. Borówki amerykańskie w diecie odgrywają też bardzo istotną rolę w profilaktyce nowotworów.
Co więcej, borówki amerykańskie wywierają korzystny wpływ na układ pokarmowy. Usprawniają trawienie i proces usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Dlatego są zalecane osobom, które zmagają się z nadprogramowymi kilogramami. Ułatwiają kontrolowanie masy ciała i odchudzanie. Jednocześnie dostarczają niewielu kalorii (w 100 gramach znajduje się około 55 kcal).
Jak widać włączenie borówek amerykańskich do menu wiąże się z wieloma rozmaitymi korzyściami. Nie oznacza to jednak, iż każdy może po nie sięgać. W niektórych przypadkach spożywanie tych owoców przynosi więcej szkody niż pożytku. Sprawdź, kiedy należy z nich zrezygnować lub mocno ograniczyć ich spożycie.
Kto nie powinien jeść borówek amerykańskich?
Przeciwskazaniem do jedzenia borówek amerykańskich jest alergia na te owoce, a także nadwrażliwość na salicylany. Może się ona objawiać wieloma przykrymi dolegliwościami, takimi jak na przykład obrzęk skóry i błon śluzowych, duszności, wysypka na ciele itp. Z jedzenia borówek amerykańskich powinny zrezygnować również osoby z nietolerancją fruktozy czy fawizmem (to schorzenie genetyczne, zwane również chorobą bobową). Na wskazane owoce powinni również uważać pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem jelita nadwrażliwego (IBS) i/lub przerostem bakteryjnym jelita cienkiego (SIBO).
Borówki amerykańskie a przyjmowanie leków
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż związki zawarte w borówkach amerykańskich mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, na przykład preparatami przeciwcukrzycowymi i środkami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące włączenia owoców do codziennej diety, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wykluczy lub potwierdzi istnienie ewentualnych przeciwwskazań.
Należy zauważyć, iż spożycie zbyt dużej ilości borówek za jednym razem może wywołać dolegliwości gastryczne wzdęć i nudności. Nierzadko pojawić się mogą również inne objawy, na przykład wymioty, biegunki czy bóle brzucha.