Bolą Cię kolana? Zadbaj o swoje czwórki!

acusmed.pl 1 rok temu

Mięsień czworogłowy uda – jeden z największych mięśni

Mięsień czworogłowy uda jest jednym z największych i najsilniejszych mięśni ciała człowieka. Odpowiada przede wszystkim za wyprost kolana i zgięcie w stawie biodrowym, co czyni z niego podstawowa strukturę potrzebna do chodu, biegania i jakiegokolwiek przemieszczania się. Jego dobra kondycja pozwala na dobre funkcjonowanie kończyn dolnych i życie bez bólu w ich obrębie.


Dlaczego kolano boli?

Jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych kończyn dolnych jest niewątpliwie ból kolan. Ze względu na skomplikowaną budowę tych stawów – istnieje w nich wiele struktur, które „mogą boleć”. Mimo wszystko – kolano nie jest z porcelany i uszkodzenie tak masywnej części ciała wymaga sporej siły. Dopóki nie dojdzie do poważnego urazu, który spowoduje naruszenie konstrukcji kolana, pozostaje ono w dobrej kondycji przez długi czas. Dlaczego, więc tak wiele osób odczuwa w tej okolicy ból? Problem najczęściej tkwi w złej kondycji mięśni czworogłowych, które są głównymi prowokatorami dolegliwości bólowych stawów kolanowych.


Mięsień czworogłowy u lekkoatletów i rowerzysty

Mięsień czworogłowy, pieszczotliwie zwany „czwórką” leży po przedniej stronie uda i rozpościera się od miednicy, aż do kości piszczelowej. Jest potężny w swoich rozmiarach i funkcji. Dzięki niemu możemy wstawać, chodzić, pokonywać schody i przemieszczać się. W wielu sportach między innymi w sprincie, biegu przez płotki, skoku w dal, skoku wzwyż, skoku o tyczce czy w kolarstwie, jego kondycja jest bardzo ważna, gdyż przyczynia się znacznie do siły wyskoku, szybkości biegu i jazdy na rowerze. Problem pojawia się, kiedy musi wykonywać pracę większą niż ta, do której został rozwinięty lub na skutek zaniedbania jest skrócony i nierozciągnięty.



Ból kolana a mięsień czworogłowy

Na skutek takiego stanu – często pojawia się ból kolana. Potrafi być na tyle intensywny, iż uniemożliwia, jakąkolwiek aktywność fizyczna – z bezbolesnym chodzeniem włącznie. Najbardziej odczuwalny ból, w przypadku jego związku z mięśniem czworogłowym uda, pojawi się podczas chodzenia po schodach, przysiadów, biegania oraz wyskoków. Najczęściej będzie zlokalizowany tuż pod rzepką lub po jej bocznych stronach. W takim wypadku można stosować wiele rodzajów leczenia, włączając w to środki farmakologicznie, jednak dopóki nie zbadamy o mięsień czworogłowy – efekt takiego postępowania okaże się raczej marny.


Jak walczyć z bólem – czyli jak rolować mięsień czworogłowy?

Z pomocą dla wszystkich „czworkowiczów” przychodzi terapia rollerem do masażu lub piłką do masażu. Rolowanie wykonywane w domu lub na hali sportowej bezpośrednio po treningu z użyciem takiego sprzętu, może przynieść zdecydowaną ulgę. Aby prawidłowo zadbać o swoje mięśnie czworogłowe należy przy pomocy rollera lub piłki do masażu wałkować udo w pozycji leżącej.

  1. Najpierw na brzuchu – położyć roller pod przednia stronę uda i rolować je wzdłuż (od pachwiny, aż do samego kolana) podpierając się dłońmi i drugim kolanem o ziemię. Po 10 – 12 powtórzeniach można przejść do wewnętrznej strony uda podkładając roller pod odwiedzona i zgięta nogę (w pozycji żabki) i rozmasować przyśrodkową stronę mięśnia czworogłowego i otaczające grupy.
  2. Następnie w pozycji na boku – należy położyć roller pod zewnętrzna stronę mięśnia czworogłowego i przemieszczać go podobnie, jak w pozycji pierwszej – od biodra, aż po same kolano. Ta pozycja może być bardziej bolesna niż pozostałe, jednak przynosi duża ulgę przy objawach bólowych.
  3. Za pomocą piłki do masażu można rozpracować najbardziej napięte i bolesne punkty mięśniowe, które najczęściej znajdują się w przyśrodkowej części mięśnia czworogłowego oraz na jego szczycie – tuż pod kością biodrową. Ucisk przez dłuższą chwilę, aż do ustąpienia odczuć bólowych jest skuteczną i często używana formą pracy z mięśniem czworogłowym.

Blackroll Standard


Pamiętaj!

Regularne rolowanie mięśni czworogłowych rollerem w połączeniu z terapią jego punktów spustowych piłką do masażu korzystnie wpływają na elastyczność i sprawność tej grupy mięśniowej. Osoby borykające się z bólem kolan, z pewnością docenią taki rodzaj autoterapii w domu. Należy jednak pamiętać, iż każdy zespół bólowy powinien w pierwszej kolejności zostać skonsultowany ze specjalista – gdyż ból kolan może być powodowany przez szereg innych schorzeń, niekoniecznie powiązanych z wzmożonym napięciem mięśniowym. jeżeli nie zaistnieją przeciwwskazania do terapii rollerem – stanie się ona świetnym uzupełnieniem rehabilitacji.

Idź do oryginalnego materiału