Ból zęba w nocy – co robić? Poradnik pacjenta

zdrowie.med.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Kobieta z bólem zęba


Ból zęba może przytrafić się każdemu i o każdej porze dnia lub… nocy. Niestety, bóle zębów bywają bardzo silne i tak naprawdę w domowy sposób można je tylko łagodzić, a nie eliminować ich przyczyny. Podpowiadamy, co robić, gdy ból zęba przytrafi się nam w nocy.

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest oczywiście próchnica. Rozwija się ona wówczas, gdy bytujące w jamie ustnej próchnicotwórcze bakterie niszczą szkliwo, tworząc w nim ubytki i przedostają się w głębsze tkanki zęba. Rozwija się wówczas stan zapalny, który obejmuje najpierw zębinę, a później również miazgę, czyli silnie unerwioną tkankę wypełniającą komorę zęba. Pacjent odczuwa rozwijającą się infekcję w postaci dolegliwości bólowych – początkowo mogą być one niewielkie, pojawiające się od czasu do czasu, ale wraz z pogłębianiem się próchnicy stają się coraz silniejsze, nawracające, utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Ból zęba? Nie lekceważ dolegliwości!

Oczywiście najlepiej jest w ogóle nie dopuszczać do rozwoju próchnicy – m.in. poprzez unikanie cukrów prostych w diecie, prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. o ile jednak próchnica już się rozwinęła, to należy niezwłocznie zgłosić się do dentysty gdy tylko pojawią się jakiekolwiek dolegliwości bólowe. Wówczas prawdopodobnie skończy się tylko na prostym leczeniu zachowawczym, czyli usunięciu zainfekowanych tkanek oraz opracowaniu ubytku. jeżeli ból zostanie zbagatelizowany, stan zapalny będzie narastał i po pewnym czasie konieczne może już być bardziej skomplikowane leczenie kanałowe lub choćby ekstrakcja zęba.

Sęk w tym, iż ból zęba może pojawić się w różnych nieprzewidzianych sytuacjach – w pracy, podczas wakacji lub… w nocy. Warto wiedzieć, co można wówczas zrobić, by złagodzić dolegliwości.

Ból zęba w nocy – leki, które pomogą go złagodzić

Jeżeli ból zęba obudzi nas w nocy, najprostszym i ogólnie dość skutecznym sposobem na czasowe ograniczenie dolegliwości jest przyjęcie leku przeciwbólowego, który mamy w domowej apteczce. Do leków dostępnych bez recepty, powszechnie stosowanych w bólach różnego pochodzenia – bólach mięśni i stawów, bólach miesiączkowych oraz bólach zębów – zalicza się środki posiadające w składzie m.in. ibuprofen, paracetamol, kwas acetylosalicylowy, naproksen oraz diklofenak.

Oczywiście przed przyjęciem jakiegokolwiek środka farmaceutycznego należy sprawdzić jego datę ważności oraz zapoznać się z ulotką, w szczególności z informacjami o dawkowaniu, przeciwwskazaniach do stosowania leku oraz możliwych skutkach ubocznych. Trzeba też pamiętać, iż leków przeciwbólowych nie można stosować zbyt długo – powinno się je traktować wyłącznie jako doraźny sposób na złagodzenie dolegliwości. W żaden sposób nie pomogą one pozbyć się przyczyn bólu.

Domowe sposoby na ból zęba w nocy – czy są skuteczne?

W różnych źródłach – zarówno internetowych, jak i pisanych czy przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie – znaleźć można wiele informacji o naturalnych, domowych sposobach łagodzenia bólu zęba w nocy. Nasze babcie na bolące zęby stosowały często czosnek. Po obraniu z łupin kilku ząbków dokładnie je rozgniatały i powstałą w ten sposób papkę nakładały na bolące miejsce. W starych książkach zielarskich można znaleźć informacje, iż przy nagłych bólach zębów pomóc może żucie suszonych goździków albo płukanie jamy ustnej naparem z rumianku, szałwii lub mięty. Czosnek jest w tej chwili bardzo chętnie stosowaną przyprawą, a suszone zioła można bez problemu kupić w zasadzie w każdym sklepie. Czy jednak na pewno pomogą przy nagłym bólu zęba w nocy?

Cóż, nie można całkowicie przekreślać tego typu ludowej mądrości, bo – jak wykazywały po latach badania naukowe – znajdujące się w liściach mięty czy szałwii olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki i inne substancje mają adekwatności przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z kolei czosnek jest jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków, o udowodnionym naukowo działaniu przeciwbakteryjnym, a za rozwój próchnicy, jak już wspomniano, odpowiadają bakterie. jeżeli więc w nocy złapie nas ból zęba i przepłuczemy jamę ustną naparem z szałwii, to nie powinno to zaszkodzić, a być może choćby doraźnie złagodzi dolegliwości.

Dentysta w nocy – gdzie znaleźć czynny gabinet?

Jeżeli nocny ból zęba jest bardzo silny i ostry, nie łagodzą go środki przeciwbólowe, towarzyszy mu stan podgorączkowy, ogólne osłabienie albo szczękościsk, nie ma co czekać do rana – należy wówczas jak najszybciej udać się do dentysty. W całej Polsce funkcjonują współpracujące z NFZ-em gabinety stomatologiczne działające w nocy, w weekendy i święta. Udzielają one stomatologicznej pomocy doraźnej w dni powszednie od 19:00 do 7:00, a w soboty, niedziele i dni wolne od pracy – całodobowo. W każdym województwie działa przynajmniej jeden taki gabinet, a pomoc w nich jest dla pacjentów bezpłatna – oczywiście w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ. Nocne dyżury pełnią niekiedy także prywatne gabinety stomatologiczne, zwłaszcza w większych miastach. W tym przypadku jednak za leczenie trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Ból zęba to przykra dolegliwość, ale choćby na nagły ból w nocy można się w pewien sposób przygotować. Obok codziennej higieny i regularnych kontroli stomatologicznych, co stanowi podstawę profilaktyki próchnicy, warto mieć w domowej apteczce leki przeciwbólowe oraz sprawdzić, gdzie w najbliższej okolicy znajduje się gabinet dentystyczny świadczący usługi w nocy, niedziele i święta. Taka wiedza bywa czasem nieoceniona!

***
Więcej informacji o chorobach jamy ustnej, ich przyczynach i profilaktyce znaleźć można w portalu Dentonet.pl – największym w Polsce serwisie stomatologicznym, którego misją jest rzetelne informowanie oraz łączenie środowisk lekarzy dentystów, personelu stomatologicznego średniego szczebla oraz pacjentów.

fot. Engin_Akyurt, px

Idź do oryginalnego materiału