Ból szyi

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Ból szyi jest częstym problemem w XXI wieku i potrafi w dużym stopniu pogorszyć jakość życia, ograniczając sprawność ruchową. Bardzo często towarzyszy mu ból ucha, bruksizm, migrena czy bóle całych pleców. W pewnym stopniu bóle szyi wiążą się ze współczesnym stylem życia i brakiem ergonomii podczas pracy siedzącej. Warto jednak wiedzieć, iż może wynikać z zupełnie innych dolegliwości zdrowotnych.

Ból szyi – przyczyny

Wiele osób wykorzystuje określenie ból szyi na ból odcinka szyjnego kręgosłupa, co jest tylko częścią obszernego tematu związanego z anatomią człowieka. Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym może wynikać między innymi z:

  • ucisku na korzenie nerwowe;
  • zwyrodnienia krążka międzykręgowego;
  • nieprawidłowej postawy ciała, zwłaszcza protrakcji barków i wysunięcia głowy ku przodowi;
  • nadmiernej masy ciała;
  • chorób nowotworowych ośrodkowego układu nerwowego;
  • urazów typu whiplash;
  • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa) lub innych chorób autoimmunologicznych.

Oraz wielu innych. Jednak określenie ból szyi jest znacznie bardziej obszerne. Szyją zwiemy odcinek ciała łączący głowę z tułowiem, składający się z części przedniej (okolica krtani, grdyki), tylnej (kark, odcinek szyjny kręgosłupa) oraz bocznej (okolice mięśni mostkowo-sutkowo-obojczykowych). Ból przedniej części szyi może wynikać z:

  • stanów zapalnych gardła, krtani i przełyku;
  • choroby refluksowej przełyku;
  • chorób tarczycy;
  • zapalenia ucha;
  • utkwienia ciał obcych w przełyku;
  • nadwyrężenia strun głosowych;
  • nowotworów tej okolicy lub przerzutów nowotworowych.

Z kolei ból szyi bez względu na lokalizację często wiąże się z przeciążeniem mięśni, np. wskutek pracy w jednej, niewygodnej pozycji lub treningu sportowego. Zawsze należy rozpoznać charakter bólu, aby można było wstępnie podejrzewać jego przyczynę.

Zobacz również: Odprostowanie lordozy szyjnej.

Ból szyi – objawy

Ból może mieć różny charakter – od rozlanego i tępego, aż do promieniującego, uniemożliwiającego poruszanie głową. Pacjent niekiedy potrafi dokładnie wskazać jego miejsce, zaś w innych przypadkach nie jest to możliwe. Dla lekarza lub fizjoterapeuty bardzo ważne są informacje: w jakich sytuacjach boli najbardziej, jakie ruchy wyzwalają lub nasilają ból oraz co uśmierza ból. Także objawy dodatkowe mogą ułatwiać diagnostykę problemu. Przykładowo, promieniowanie do kończyny górnej może wskazywać na rwę ramienną, a prawie na pewno wynika z uszkodzenia lub ucisku nerwów rdzeniowych. Z kolei pieczenie w przełyku najprawdopodobniej wynika z choroby refluksowej przełyku i wskazuje na zgagę.

Ból szyi – diagnostyka

Jako iż najczęściej ból szyi wynika z problemów ortopedycznych, wskazana jest wizyta u lekarza ortopedy oraz fizjoterapeuty. Lekarz wykona badania obrazowe, takie jak RTG szyi i głowy. Z wynikami badań warto udać się do fizjoterapeuty, który dodatkowo wykona testy funkcjonalne i ustali plan postępowania zachowawczego. jeżeli jednak wyniki badań wyjdą prawidłowo lub gdy ból szyi lokalizuje się w jej przedniej części, lepszą opcją będzie wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci badania krwi (zwłaszcza pod kątem hormonów tarczycy i czynników zapalnych) oraz badania moczu. Przy podejrzeniu dolegliwości związanych z układem pokarmowym warto wykonać gastroskopię.

Ból szyi – leczenie

Gdy pojawia się ból szyi zawsze wdraża się leczenie przyczynowe:

  • choroba refluksowa przełyku – zmiana diety i nawyków żywieniowych, przyjmowanie leków łagodzących i zmniejszających pH kwasów żołądkowych;
  • dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa, nadmierne napięcie mięśni – terapia manualna, masaż, indywidualnie dobrana kinezyterapia, fizykoterapia.
  • nowotwór krtani – radioterapia, chemioterapia;
  • nadczynność tarczycy – odpowiednio dobrana farmakoterapia;
  • utkwienie ciał obcych w przełyku – zabieg usunięcia.

W większości przypadków dostępne współcześnie metody lecznicze są w stanie efektywnie zmniejszyć lub wręcz zlikwidować ból. Doraźnie (objawowo) można stosować domowe sposoby zmniejszania dolegliwości bólowych, np. ciepłe okłądy / zimne okłady, masaże i automasaże czy ćwiczenia mobilizacyjne.



Polecane produkty:
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej...
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Kozłowski P., Kożuch K., Kozłowska M., Ławnicka I., Kozłowska K., Ocena częstości występowania bólu kręgosłupa oraz stylu i jakości życia wśród osób z bólem kręgosłupa, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  2. Białoszewski D., Adamczyk J., Benke G., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Idź do oryginalnego materiału