Ból pięty, czyli jak pacjent z fasciopatią podeszwową reaguje edukację i wkładkę, ćwiczenia oraz iniekcje steroidowe?

enedu.pl 11 miesięcy temu

Ból w obszarze pięty, to bardzo powszechna dolegliwość, którą możemy określić jako najczęstszy problem przeciążeniowy w obrębie stopy. Jak sobie z nim radzić i jakie narzędzia warto wykorzystać w protokołach leczenia? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszej recenzji.

TŁO I CEL BADANIA

Mimo, iż fasciopatia podeszwowa (często nazywana także zapaleniem rozcięgna podeszwowego), to najczęstszy problem przeciążeniowy w obrębie stopy, to wciąż nie posiadamy jednoznacznych wniosków w kwestii skuteczności zastosowania różnych metod leczenia (1).

W leczeniu fasciopatii podeszwowej stosuje się często zastrzyki kortykosteroidowe oraz ćwiczenia siłowe, ale opracowany niedawno przewodnik najlepszych praktyk autorstwa Morrisseya i innych (2), zwraca uwagę na brak randomizowanych badań klinicznych (RCT), które odnoszą się do wspomnianych form postępowania. Mimo tego, szerokie grono klinicystów zaleca dziś trening siłowy o wysokiej intensywności osobom cierpiącym na fasciopatię podeszwową. Może to wynikać z jednej kluczowej publikacji, która sugerowała lepsze wyniki w ramach wskaźnika funkcji stopy (Foot function index) po trzech miesiącach treningu siłowego w porównaniu ze stretchingiem (przy czym obie grupy otrzymywały także wkładki pod piętą) (3).

Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, iż badanie dotyczyło niewielkiej grupy badanych (n = 48), a w porównywanych w badaniu grupach nie było statystycznych różnic między grupami w późniejszych punktach pomiarowych po 6 i 12 miesiącach.

Celem niniejszego badania było ustalenie, czy trening siłowy jest wartościowym uzupełnieniem porady i wkładki pod piętą dla pacjentów z fasciopatią podeszwową, a następnie zbadanie, czy dodanie zastrzyku kortykosteroidowego przynosi dalsze korzyści przy stosowaniu tych trzech interwencji.

Fasciopatia podeszwowa jest uważana za najczęstszy problem wynikający z przeciążenia stopy. Przewodnik najlepszych praktyk odnoszący się do bólu pięty w obszarze podeszwowym sugeruje, iż istotnym elementem postępowania jest tu udzielanie wskazówek i edukacja pacjentów. Jednocześnie w przewodniku zaznacza się potrzebę dostosowania podejścia do indywidualnych potrzeb.

METODY

To badanie było randomizowanym badaniem klinicznym z udziałem trzech grup i było jednostronnie zaślepione (brak możliwości zaślepienia pacjentów). Do badania włączono osoby z potwierdzoną ultrasonograficznie fasciopatią podeszwową (n = 180) i przydzielono je do jednej z trzech grup:

PA (n = 62): Porada dla pacjenta, wkładka pod piętą

PAX (n = 59): Porada dla pacjenta, wkładka pod piętą, ćwiczenia

PAXI (n = 59): Porada dla pacjenta, wkładka pod piętą, ćwiczenia, zastrzyk kortykosteroidowy

KRYTERIA WŁĄCZENIA
  • ból pięty utrzymujący się przez ponad 3 miesiące
  • ból przy palpacji przyśrodkowej powierzchni guza piętowego
  • grubość rozcięgna podeszwowego >4 mm w badaniu ultrasonograficznym
  • średni ból >3/10 w skali wizualno-analogowej.
KRYTERIA WYŁĄCZENIA
  • wiek poniżej 18 lat
  • choroby układowe takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów lub spondyloartropatia
  • wcześniejszą operację pięty
  • wcześniejszy zastrzyk kortykosteroidowy w okresie 6 miesięcy przed badaniem
  • sztywność stawu dużego palca, która mogłaby uniemożliwić wykonywanie ćwiczeń
  • istotne zmiany w opiece medycznej w ciągu ostatnich 4 tygodni (np. rozpoczęcie korzystania z wkładek lub zmiany poziomu aktywności)
ZASTOSOWANE INTERWENCJE

Poszczególne interwencje zastosowane w badaniu wyglądały następująco:

  • Porada dla pacjenta: ustna informacja i ulotka, zawierająca informacje na temat patologii, czynników ryzyka i zarządzania obciążeniem.
  • Wkładka pod piętą: Wkładka silikonowa (MediDyne Healthcare) do noszenia w butach.
  • Ćwiczenia: Podnoszenie pięty z palcami w dorsyfleksji na zwiniętym ręczniku, zgodnie z protokołem Rathleffa i innych (3), z obciążeniem tak ciężkim, jak to możliwe, aby osiągnąć maksymalny wynik 8 powtórzeń (8-rep max) w jak największej liczbie serii, oddzielonych 2-minutowymi przerwami między seriami.
  • Zastrzyk: Zastrzyk kortykosteroidowy pod kontrolą ultrasonografii (1 ml triamcynolonu 20 mg/ml i 1 ml lidokainy 10 mg/ml), wykonywany przez doświadczonego reumatologa z dojścia przyśrodkowego.

Podstawowym wynikiem badania był obszar bólu w kwestionariuszu stanu zdrowia stopy, który w skali od 0 (najgorszy możliwy wynik) do 100 (najlepszy możliwy wynik), mierzono na początku badania i po 12 tygodniach w ramach wizyty pacjentów w szpitalu. Dodatkowo po 4, 26 i 52 tygodniach pacjenci przesyłali kwestionariusz drogą mailową

WYNIKI

Zmiany w obszarze bólu w kwestionariuszu stanu zdrowia stopy w różnych momentach w grupach można zobaczyć w tabeli poniżej, przedstawione jako średnia. Należy pamiętać, iż minimalna ważna różnica w obszarze bólu wynosiła 14,1 punktu (4).

Po 12 tygodniach jedyna statystycznie istotna różnica występowała między grupami PA i PAXI, na korzyść PAXI, ale nie było istotnych różnic między PA i PAX ani PAX a PAXI.

W analizie wyników po 52 tygodniach także wykryto statystycznie istotną różnicę między PA a PAXI, ale nie między PA a PAX ani PAX a PAXI.

Pomimo tych statystycznie istotnych różnic między PA a PAXI, średnia różnica między nimi nigdy nie przekraczała minimalnej ważnej różnicy założonej w badaniu, co może podważać kliniczną istotność tych wyników.

OGRANICZENIA

Charakter interwencji pozwalał wyłącznie na jednostronne zaślepienie projektu badania. Uwagę zwraca także fakt, iż prawie 1/3 pacjentów nie odpowiedziała na kwestionariusze w 26. i 52. tygodniu, co może wpłynąć na wyniki długoterminowe.

Ponadto należy wziąć pod uwagę demografię uczestników tego badania. Nie należy zbytnio generalizować wyników tej pracy względem szerszej populacji, bo to badanie obejmowało głównie osoby w wieku około 50 lat i z wskaźnikiem masy ciała w okolicach 30. Dlatego sugeruje się ostrożność w ramach prognozowania ewentualnych wyników w innych populacjach, np. sportowców.

IMPLIKACJE KLINICZNE

Wszystkie trzy grupy wykazały klinicznie istotne poprawy w głównym wyniku po 12 tygodniach, ale nie było istotnych różnic klinicznych między trzema podejściami terapeutycznymi. Oznacza to, iż nie ma dodatkowego efektu ćwiczeń ani zastrzyków w porównaniu do udzielania prostych porad i stosowania wkładki pod piętą.

Co jest jasne, to fakt, iż edukacja/porady dla pacjenta są ważne, co jest zgodne z przewodnikiem zalecanych praktyk w przypadku wystąpienia bólu pięty, który sugeruje także, iż interwencja terapeutyczna powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb (2). Oprócz edukacji, stosowanie wkładek pod piętą (lub obuwia czy też ortezy dostosowanych do potrzeb) wydaje się być oczywiście rozsądne.

Badanie sugeruje mierną różnicę w wynikach w przypadku dodania w protokole leczenia ćwiczeń siłowych. Nie oznacza to wcale, iż nie należy ich stosować, ale może to sugerować, iż nie są one niezbędne.

3 RZECZY, KTÓRE WARTO ZABRAĆ ZE SOBĄ

  1. Zalecanie ćwiczeń siłowych o wysokiej intensywności może nie być niezbędne dla osób cierpiących na fasciopatię podeszwową.
  2. Korzystanie z zastrzyków kortykosteroidowych nie wiąże się w tym badaniu z lepszymi wynikami leczenia.
  3. U osób z fasciopatią podeszwową nie mamy na ten moment dowodów sugerujących konieczność stosowania innych metod leczenia niż wkładki pod piętą, ogólna aktywność fizyczna i minimalizowanie czynników nasilających ból w początkowym okresie problemu.
DODATKOWE ŹRÓDŁA
  1. Babatunde, O. O., Legha, A., Littlewood, C., et al. (2019). Comparative effectiveness of treatment options for plantar heel pain: a systematic review with network meta-analysis. British Journal of Sports Medicine, 53(3), 182-194.
  2. Morrissey, D., Cotchett, M., J’Bari, A. S., et al. (2021). Management of plantar heel pain: a best practice guide informed by a systematic review, expert clinical reasoning and patient values. British Journal of Sports Medicine, 55(19), 1106-1118.
  3. Rathleff, M. S., Mølgaard, C. M., Fredberg, U., et al. (2015). High‐load strength training improves outcome in patients with plantar fasciitis: A randomized controlled trial with 12‐month follow‐up. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports,25(3), 292-300.
  4. Landorf, K. B., & Radford, J. A. (2008). Minimal important difference: values for the foot health status questionnaire, foot function index and visual analogue scale. The Foot, 18(1), 15-19.
Idź do oryginalnego materiału