Choć ból jest zwykle sygnałem choroby lub innych zaburzeń, to w przypadku bólu krzyża i podbrzusza często jest inaczej. Towarzyszy on kobietom na różnych etapach życia: w ciąży czy w czasie menopauzy i jest wtedy normalnym, fizjologicznym objawem. Są jednak sytuacje, gdy bóle krzyża i podbrzusza to sygnały, z którymi powinno udać się do lekarza. Dowiedz się, jak rozpoznawać ich przyczyny i na co zwrócić uwagę!
W skrócie:
- Ból krzyża i podbrzusza może być normalnym objawem fizjologicznym u kobiet w ciąży, kobiet przechodzących IVF lub menopauzę.
- We wczesnej ciąży ból krzyża i podbrzusza może sygnalizować poronienie samoistne lub septyczne, ciążę pozamaciczną lub implantację zarodka.
- Ból krzyża i podbrzusza przed porodem jest zwykle oznaką akcji porodowej.
- W okresie menopauzy obniżony poziom estrogenów prowadzi do zmian hormonalnych, a w konsekwencji do bólu krzyża i podbrzusza.
- U mężczyzn, jak i u kobiet ból krzyża i podbrzusza może wskazywać na zapalenie jąder, zapalenie gruczołu krokowego, kamicę nerkową, rozejście się spojenia łonowego, nietrzymanie moczu, infekcje dróg moczowych lub schorzenia ginekologiczne.
Ból krzyża i podbrzusza w ciąży
Bóle w okolicy krzyża i w podbrzuszu pojawiają się na różnych etapach ciąży. zwykle nie są powodem do obaw – to typowy fizjologiczny objaw. W niektórych przypadkach ból krzyża i podbrzusza w ciąży może oznaczać różnego rodzaju schorzenia ginekologiczne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w poszczególnych trymestrach, a także tuż przed porodem.
Ból krzyża i podbrzusza we wczesnej ciąży
Jakie są pierwsze objawy ciąży? To nie tylko brak miesiączki. Ból podbrzusza i krzyża również jest jednym z sygnałów, na które warto zwrócić uwagę.
W pierwszym trymestrze ciąży ból w krzyżu i podbrzuszu oznacza, iż płód rośnie, a macica intensywnie się rozciąga. Taki ból przypomina ten, który towarzyszy miesiączce.
Bóle podbrzusza i krzyża we wczesnej ciąży mogą niepokoić, gdy:
- towarzyszy im krwawienie lub ropne upławy z dróg rodnych;
- są nagłe i bardzo intensywne;
- powodują wymioty lub nudności, omdlenia, utratę przytomności.
Przyczyną może być wówczas poronienie samoistne lub septyczne (gdy doszło do zakażenia) albo ciąża pozamaciczna.
Ból krzyża i podbrzusza po transferze zarodków w in vitro: co oznacza?
Kobiety, które starają się o dziecko i korzystają z metody in vitro, często zgłaszają bóle krzyża i podbrzusza po transferze zarodków – najczęściej po 3–6 dniach od zabiegów. Taki ból może oznaczać, iż zarodek właśnie zagnieżdża się w macicy. Często pojawiają się wówczas inne objawy: bóle jajników czy spuchnięte, obolałe piersi. Tego, czy doszło do implementacji zarodka, nie można jednak określić wyłącznie na podstawie samych objawów – do tego konieczny jest test ciążowy i badanie u lekarza.
Bóle krzyża i podbrzusza przed porodem
Poród nie zawsze rozpoczyna się klasycznie, czyli skurczami odczuwanymi w dolnej części brzucha. Często ból pojawia się także w krzyżu – zależy to od tego, jak ułożona jest główka dziecka w kanale rodnym. Bóle krzyża i podbrzusza przed porodem nie oznaczają, iż musisz gwałtownie jechać do szpitala. zwykle pojawiają się na kilka dni przed akcją porodową.
Czym są spowodowane bóle krzyża i podbrzusza w okresie menopauzy?
Menopauza u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Na bóle krzyża i podbrzusza w tym czasie skarży się jednak dość duża liczba pań. Ta dolegliwość jest dość nieprzyjemna, ale nie powinna nikogo niepokoić. Ból w krzyżu i dolnej części brzucha jest wynikiem zmian hormonalnych, które ostatecznie prowadzą do zaniku miesiączki: zmniejszonym wydzielaniem estrogenu i zwiększonym uwalnianiem gonadotropin przysadkowych. Tego typu ból jest jednym z pierwszych sygnałów menopauzy.
Jakim chorobom mogą towarzyszyć bóle w krzyżu i podbrzuszu?
Boli cię krzyż i podbrzusze, ale nie jesteś w ciąży ani nie przechodzisz menopauzy? To może być objaw choroby, zwłaszcza jeżeli problem utrzymuje się już dłuższy czas. W takiej sytuacji zawsze zgłaszaj się do lekarza, aby zdiagnozować dokładną przyczynę bólu.
Przy jakich chorobach i dolegliwościach może pojawić się ból podbrzusza i krzyża? Przyczyny to m.in.:
- rozejście się spojenia łonowego;
- nietrzymanie moczu;
- infekcje dróg moczowych – zwłaszcza, gdy pojawi się towarzyszące bólowi podbrzusza i krzyża częste oddawanie moczu;
- bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, promieniujące na dolną część brzucha;
- schorzenia ginekologiczne: skręt jajników, zwyrodnienie mięśniaka macicy, pęknięta torbiel ciałka żółtego.
Ból krzyża i podbrzusza u mężczyzn – to też się zdarza!
Ból w krzyżu i podbrzuszu nie jest wyłącznie problemem pań. Takie objawy pojawiają się również u mężczyzn, choć zdarza się to rzadziej. Ból krzyża i podbrzusza u mężczyzn może być związany z następującymi chorobami:
- zapaleniem jąder – ból promieniuje wówczas z jąder do jamy brzusznej i lędźwi;
- zapaleniem prostaty – ta choroba objawia się również oddawaniem moczu w małych ilościach, kropelkami;
- kamicą nerkową – ból występuje wówczas najczęściej tylko z jednej strony, jest bardzo intensywny i może towarzyszyć mu krwiomocz.
Zapamiętaj!
Ból krzyża i podbrzusza to dolegliwość, która w większości przypadków nie powinna cię niepokoić. Zawsze jednak dokładnie obserwuj swoje ciało i w razie innych towarzyszących objawów udaj się na konsultację do specjalisty.Często zadawane pytania
Czy od jelita grubego mogą boleć plecy?
Tak, bóle pleców mogą być związane z jelitem grubym w przypadku stanów zapalnych, takich jak zapalenie okrężnicy.
Jakie są objawy zapalenia jelit?
Objawy zapalenia jelit mogą różnić się w zależności od rodzaju i nasilenia choroby, ale obejmować mogą biegunkę, ból brzucha, krwawe stolce, zmęczenie, utratę masy ciała i gorączkę.
Czy mogą być bóle podbrzusza od kręgosłupa?
Bóle podbrzusza nie są typowym objawem kręgosłupa, jednak problemy z kręgosłupem mogą czasem powodować promieniujące bóle, które odczuwane są w dolnej części brzucha. W przypadku bólu podbrzusza zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy.