Ból języka – jak sobie z nim radzić?

ratownikmed.pl 1 rok temu
Zdjęcie: ból języka


Język jest jednym z najlepiej unerwionych narządów. Jest również bardzo dobrze ukrwiony. Dlatego też jego ból potrafi mocno doskwierać. Co może oznaczać ból języka? Czy to musi być coś poważnego? Poznaj przyczyny i choroby, którym towarzyszy bolący język.

W skrócie:

  • Ból języka może być spowodowany stanem zapalnym, bakteriami, wirusami, czynnikami fizycznymi, grzybami, alergiami i awitaminozą.
  • Może również wskazywać na zespół pieczenia w jamie ustnej, cukrzycę, pleśniawki lub kandydozę.
  • Ból może występować z boku, z tyłu lub z przodu języka.
  • Ból języka może być także oznaką chorób takich jak szkarlatyna, niedobór witaminy B12 lub grzybica jamy ustnej.
  • Jeśli ból utrzymuje się lub towarzyszą mu inne objawy, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza.

Ból języka – przyczyny

Przyczyny bólu języka mogą być zupełnie banalne – może to być, na przykład, przygryzienie go lub zjedzenie bardzo ostrej potrawy. Jednak przewlekły ból języka może oznaczać poważne schorzenia. Gdy boli język, może pojawić się trudność w jedzeniu, a choćby mówieniu. Co jeszcze może oznaczać bolący język?

Ból może być spowodowany zapaleniem języka. Ono zaś wywołują takie czynniki jak:

  • bakterie;
  • wirusy;
  • czynniki fizyczne;
  • grzyby;
  • alergie;
  • awitaminoza.

Pozostałe źródła bólu języka

Stan zapalny to nie jedyny powód, przez który można odczuwać ból języka. Przyczyny mogą być różnorodne. Za ból języka u dziecka odpowiedzialne są najczęściej afty i pleśniawki, zaś u dorosłych piekący, suchy i popękany język jest jednym z objawów cukrzycy. Ponadto ogromny ból języka towarzyszy jego owrzodzeniom i nadżerkom. Na szczęście najczęściej boli język, gdy jest podrażniony przez bodźce mechaniczne lub termiczne. Ten ból, mimo iż dokucza, nie jest groźny i trwa dość krótko.

W którym miejscu boli język?

Język nie jest narządem bardzo rozległym, ale mimo stosunkowo małych rozmiarów może boleć w wielu miejscach. Każdy ból może oznaczać coś innego. W których miejscach może pojawić się ból języka?

  • z boku;
  • z tyłu;
  • z przodu.

Ból języka z boku

Ból języka z boku może być jedną z oznak zespołu pieczenia jamy ustnej. Jest to choroba występująca pierwotnie lub wtórnie. Przyczyny choroby nie są do końca poznane, a ból utrzymywać się może choćby pół roku. Towarzyszą mu suchość jamy ustnej i mrowienie.

Wtórny zespół pieczenia jamy ustnej może być następstwem chorób takich jak awitaminoza, cukrzyca, refluks, anemia. Choroba ta może mieć również podłoże psychiczne. Towarzyszy depresji, nerwicy i chorobom o podłożu lękowym. W takim przypadku chory może skarżyć się na ból języka po lewej stronie lub prawej stronie. Nie muszą boleć oba boki naraz.

Ból języka z tyłu

Ból języka z tyłu może powodować źle dobrana proteza lub wypełnienie stomatologiczne. Aż trudno uwierzyć, jednak osoby zmagające się z takim problemem, często lokalizują ból po bokach lub z tyłu języka.

Ciekawostka

Z tyłu języka odczuwane są również nerwobóle. Mogą one promieniować w stronę nosogardzieli, żuchwy lub ucha, a pacjenci opisują ten ból jako kłujący, silny i przeszywający.

Ból języka z przodu

Ból języka z przodu najczęściej jest spowodowany urazami mechanicznymi – przygryzieniem, poparzeniem lub innym uszkodzeniem języka. Ponieważ język jest bardzo dobrze unerwiony, choćby najmniejsze uszkodzenie może powodować silny, dokuczliwy ból. Pocieszające jest jednak to, iż język bardzo gwałtownie się regeneruje. Często wystarczy kilka godzin, by taki ból minął.

O jakich chorobach może mówić ból języka?

Bolący język może być nie tylko objawem choroby samego języka. Język może dawać znać o tym, iż coś niepokojącego dzieje się z organizmem. Język może boleć z powodu cukrzycy, kiły, AIDS, niedokrwistości złośliwej lub gruźlicy. Bolący język może towarzyszyć także wielu innym chorobom.

Szkarlatyna

Jedną z chorób, o których może świadczyć bolący język, jest szkarlatyna. W jej początkowej fazie na języku pojawia się biały nalot. Następnie język robi się malinowy, czyli bardzo mocno uwydatniają się i są na nim widoczne brodawki. Objawom tym towarzyszy wysoka gorączka. Szkarlatyna jest chorobą bardzo zakaźną i może dotknąć osoby w każdym wieku. Jej leczenie polega na podaniu antybiotyku i leków przeciwgorączkowych.

Niedobór witaminy B12

Ból języka może również informować o niedoborze witaminy B12. W tym przypadku, oprócz zapalenia języka, da się zauważyć zanik brodawek. Język staje się gładki i lśniący. Mówi się o nim, iż jest to język bawoli. Ponadto niedoborom towarzyszy swędzenie, pieczenie i brak apetytu zwłaszcza na potrawy mięsne. Wszystkie te objawy ustępują po uzupełnieniu niedoborów poprzez odpowiednią suplementację. Na niedobory witaminy B12 szczególnie narażeni są wegetarianie i weganie.

Grzybica

Dzięki językowi można również w szybkim czasie zdiagnozować grzybicę jamy ustnej. Jednymi z jej pierwszych objawów są bowiem biały nalot na języku i nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto w przebiegu grzybicy mogą pojawić się bolesne zajady i owrzodzenia, a także ból błony śluzowej i pieczenie. Kandydozę wywołują drożdżaki z rodzaju Candida. Co ciekawe, większość osób ma na swojej błonie śluzowej te grzyby. Problem pojawia się, gdy z powodu obniżonej odporności, Candida albicans zaczyna się nadmiernie rozprzestrzeniać po jamie ustnej i powodować ból języka.

Ból języka może powodować nieostrożność i mechaniczne uszkodzenie. Często jest jednak objawem wielu chorób, dlatego nie powinno się go bagatelizować. Jeśli język boli już od jakiegoś czasu lub bólom towarzyszą inne symptomy, warto udać się ze swoimi dolegliwościami do lekarza.

Często zadawane pytania

Co pomaga na ból języka?

Ból języka można złagodzić dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi, takimi jak ibuprofen. Dodatkowo, zastosowanie zimnego okładu na bolesny obszar może pomóc zmniejszyć obrzęk i dyskomfort.

Jak wygląda zapalenie języka?

Zapalenie języka może powodować zaczerwienienie, obrzęk i ból. Może również powodować pieczenie lub uczucie suchości.

Dlaczego boli koniec języka?

Koniec języka może boleć z różnych powodów, takich jak uraz, infekcja lub reakcja alergiczna. Może to być również oznaką choroby podstawowej, takiej jak zaburzenie autoimmunologiczne.

Jaki lekarz zajmuje się językiem?

Lekarz specjalizujący się w zdrowiu jamy ustnej, taki jak chirurg jamy ustnej lub otolaryngolog, może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń języka.

Idź do oryginalnego materiału