Ból jąder bywa wręcz nie do zniesienia. Czasem towarzyszy mu opuchnięcie, a choćby promieniowanie na okolice brzuszne. Tych objawów nigdy nie należy lekceważyć. W skrajnych wypadkach, może choćby prowadzić do amputacji jąder. Bolące jądra powinien obejrzeć lekarz.
W skrócie
- Jądra mogą boleć z powodu chorób takich jak skręt jądra, zapalenie, żylaki czy kamica moczowodowa. Należy się w takich przypadkach zgłosić po pomoc.
- Ból jąder może też być spowodowany urazem, ale takiego też nie należy lekceważyć. jeżeli ból nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem.
- Czasami intensywny stosunek z partnerem/partnerką może wywołać ból jąder. zwykle przemija dość szybko.
Krótko o jądrach
Jądra znajdują się w worku mosznowym. Są odpowiedzialne za produkcję plemników i testosteronu. Budowa jąder nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się to wydawać. W tym miejscu zlokalizowane są także: nasieniowód i naczynia, które go zaopatrują, tętnica jądrowa, dźwigacz jądra wraz z naczyniami zaopatrującymi oraz gałęź płciowa. Ból jąder może być związany z różnymi chorobami bądź urazami wewnątrz moszny. Nigdy nie bagatelizuj tego schorzenia!
Ból jąder – problem, którego nie można bagatelizować!
Jeśli nie przyczynił się do niego uraz, ból jąder może oznaczać poważne choroby. Bolące jądro występuje u mężczyzn w różnym wieku. Dolegliwości mogą różnić się od siebie w indywidualnych przypadkach. Czasem ból jądra jest tępy, innym razem pulsujący, nasila się przy dotykaniu lub po odbyciu stosunku. Bez względu na to, który zauważyłeś u siebie, nigdy nie powinieneś go ignorować!
Najczęstszą przyczyną bólu jąder jest zwykłe stłuczenie lub inny podobny uraz mechaniczny. Ból jądra jest wówczas bardzo intensywny i trudny do wytrzymania, aczkolwiek powinien zmniejszyć się po niedługim czasie. jeżeli uczucie nie ustępuje lub się nasila, prawdopodobnie będziesz musiał odwiedzić lekarza. Spuchnięte jądro i widoczny krwiak może oznaczać trwałe uszkodzenie narządu i konieczność operacji, a choćby usunięcia.
Ból jąder – najczęstsze przyczyny
Skręt jądra
Zaobserwowałeś u siebie zaczerwienione, opuchnięte jądro i silny ból promieniujący aż w okolice pachwin? Oznacza to prawdopodobnie skręt jądra. Nie ignoruj tych dolegliwości. Długo utrzymujący się skręt jąder prowadzi do niedotlenienia tkanek i martwicy. W skrajnych przypadkach, może być choćby konieczne usunięcie jednego lub obu jąder.
Jądro znajduje się w mosznie w pozycji poprzecznej, wyżej niż jest to normalne. Jest to nagła i bardzo bolesna dolegliwość. Skręt jądra częściej spotykany jest u dzieci.
Zapalenie jądra i najądrza
Przyczyną bólu jąder w tym wypadku są bakterie i zakażenia. Zapalenie może być powodowane chlamydią, rzeżączką lub innymi chorobami płciowymi. Zdarza się też, iż występuje jako następstwo zabiegów i zakażeń wirusowych. Częściej (ale nie wyłącznie) zapalenie przytrafia się starszym mężczyznom.
Jak rozpoznać zapalenie jądra?
Towarzyszy mu obrzęk i ból jądra, zaczerwienienie moszny, a czasem też pieczenie przy oddawaniu moczu, gorączka, ból głowy oraz złe samopoczucie. Jeśli odczuwasz podobne dolegliwości, koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza.
Co może powodować ból prawego i lewego jądra?
Ból lewego jądra jest często związany z żylakami. Taka dolegliwość wiąże się nieprawidłowym przepływem krwi w jądrach. Jeśli ból jąder po stosunku lub aktywności fizycznej nasila się, prawdopodobnie oznacza to właśnie żylaki powrózka nasiennego. Ból lewego jądra powinien jak najszybciej zostać zdiagnozowany przez lekarza. Żylaki mogą powodować obniżenie płodności. Aby się ich pozbyć, często konieczna jest operacja.
Pamiętaj!
Ból prawego jądra nie jest związany z żadną konkretną przypadłością tak jak w przypadku bólu lewego jądra.
W przypadku poważnych chorób, częściej bolą dwa jądra. Ból prawego jądra może być związany z mechanicznym urazem, stłuczeniem, a czasem też z nowotworem. Jeśli wyczujesz w swoim jądrze jakikolwiek guz, koniecznie udaj się na badanie.
Jakie mogą być przyczyny bólu jąder i podbrzusza?
Ból jąder i podbrzusza może być powiązany z kamicą moczowodową. Ten rodzaj bólu rozchodzi się często aż do pachwin i brzucha i wywołuje go przedostawanie się złogów kamienia w stronę pęcherza. Ból jąder i podbrzusza czasem wskazuje na przepuklinę pachwinową. W takim przypadku nasila się on podczas kaszlu, oddawaniu stolca lub w trakcie wysiłku fizycznego. Przepuklinę trzeba leczyć operacyjnie.
Na co wskazuje ból jąder po stosunku?
Jeśli odczuwasz ból jąder po stosunku, najprawdopodobniej nie masz się czym martwić. Długotrwałe podniecenie i intensywny stosunek mogą nadwyrężyć jądra. Stają się one przekrwione, a receptory nerwowe znajdujące się w tym miejscu zostają podrażnione. Typowy ból jąder po stosunku charakteryzuje się jako tępy i jednostajny.
Ból jądra od kręgosłupa
Taka dolegliwość może być spowodowana zarówno chorobami kręgosłupa, jak i układu moczowego. Niektóre schorzenia pleców uciskają korzenie nerwów rdzeniowych, a ten promieniuje do innych części ciała. Jeżeli odczuwasz ból jądra w pozycji siedzącej lub obciążającej plecy, przyczyną prawdopodobnie jest kręgosłup.
Ból kręgosłupa i jądra mogą też wywoływać choroby nerek. Kamica nerkowa objawia się ciągłym, tępym bólem jąder i kręgosłupa, który nasila się przy dotykaniu.
Ból jąder przy dotyku
Nie jest to jednoznaczny objaw żadnej konkretnej choroby. Większość rodzajów bólu jąder nasila się przy dotykaniu. Wzmożony ból jąder przy dotyku może być związany z wodniakiem jądra. W takim przypadku, w osłonkach jądrowych gromadzi się płyn, a moszna puchnie. jeżeli twój lekarz zdiagnozuje u ciebie wodniaka, konieczna będzie operacja usuwająca płyn. Ból jąder przy dotyku może wiązać się z wieloma innymi dolegliwościami, szczególnie z zapaleniem jąder.
Aby zdiagnozować przyczynę bólu jąder, koniecznie udaj się do lekarza. Ból jednego lub obu jąder często wiąże się z poważnymi chorobami. Bagatelizowanie problemu może prowadzić choćby do amputacji. choćby pozornie niegroźny ból jąder powinien być sygnałem, aby natychmiast udać się do lekarza. Szybka reakcja daje większe prawdopodobieństwo wyleczenia.
Najczęściej zadawane pytania
Jak pozbyć się bólu jąder?
Najlepszą metodą na pozbycie się bólu jąder są zimne okłady. Można też stosować leki przeciwbólowe, lub uniesienie moszny ku górze.
Czy zapalenie jądra samo przejdzie?
Nie. Zapalenie jądra musi być leczone, inaczej może dojść do powikłań.
Jakie leki na ból jądra?
Ogólnodostępne leki, takie jak ibuprofen czy paracetamol, powinny pomóc w zwalczaniu bólu jądra.