Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony naszego organizmu, a wśród nich znajdują się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, biegunka czy wymioty. Alkohol bardzo dotkliwie podrażnia śluzówki przewodu pokarmowego. Najczęściej ból brzucha po alkoholu należy do symptomów łagodnych, krótkotrwałych i ma tendencję do samoistnego ustępowania, jednak może zdarzyć się taka sytuacja, kiedy to ból brzucha okazuje się być objawem groźnej choroby – zapalenia wątroby lub trzustki.
Dlaczego po spożyciu alkoholu boli brzuch? Ból żołądka po alkoholu. Jak boli żołądek?
Etanol jest substancją, która podrażnia śluzówki przewodu pokarmowego. Pity przez osobę uwrażliwioną na jego działanie lub w nadmiernych ilościach może wywoływać negatywne reakcje ze strony układu pokarmowego. Metabolity alkoholu, tak jak i sam w sobie alkohol, są bardzo toksyczne – prowadzą do pobudzenia motoryki, wymiotów, biegunki i bóli brzucha. jeżeli spożywamy alkohol podczas spożywania obfitych posiłków, to musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia uczuć niestrawności.
Objawy żołądkowo-jelitowe utrzymują się 1-2 dni po nadużyciu alkoholu. Zwykle nie wymagają one innego specjalistycznego postępowania oprócz nawadniania organizmu poprzez spożywanie wody. jeżeli bóle jelit i żołądka są nasilone i realizowane są długo, a osoba chora nie przyjmuje odpowiedniej ilości płynów, to może wystąpić u niej ryzyko odwodnienia, które powoduje zaburzenie wodno-elektrolitowe. Niekiedy może to doprowadzić do zdrowotnych konsekwencji, które okazują się stanowić choćby poważne zagrożenie życia.
Ból żołądka odczuwa się w nadbrzuszu, tj. w części jamy brzusznej, która znajduje się tuż pod żebrami. Najczęściej chodzi o nadbrzusze środkowe, czyli okolica zaraz pod mostkiem. Dolegliwości obejmujące ten obszar jamy brzusznej określa się potocznie mianem „bólu w dołku”.
Ból wątroby po alkoholu
Pacjenci skarżą się na ból wątroby po spożyciu alkoholu, jednak warto zauważyć, iż wątroba jest unerwiona w taki sposób, iż nie odczuwa się bólu ze strony tego narządu. Dolegliwości, które kojarzymy z wątrobą zwykle pochodzą ze struktur, które znajdują się w sąsiedztwie. Po alkoholu mogą wystąpić także uciążliwe objawy ze strony wątroby lub pęcherzyka żółciowego. Pod prawym łukiem żebrowym zlokalizowany może być ból kojarzony z atakiem kolki żółciowej.
Jakie choroby i dolegliwości łączą się z nadmiernym spożywaniem alkoholu?
- Alkoholowe stłuszczenie wątroby
- Alkoholowe zapalenie wątroby
- Przewlekłe zapalenie trzustki
- Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- Nudności, wymioty, zaburzenia rytmu wypróżniania
Przyczyny bólu brzucha po alkoholu
Nadmierne picie alkoholu może negatywnie wpływać na nasz przewód pokarmowy: skutkuje to bólem brzucha i innymi skutkami ubocznymi, takimi jak nudności, wymioty, biegunka.
Wymienia się kilka przyczyn bólu brzucha po alkoholu:
- Zwiększona produkcja kwasu żołądkowego. Może to prowadzić do zgagi, pieczenia w przełyku i bólu brzucha.
- Alkohol podrażnia błonę śluzową jelit i żołądka, a to może doprowadzić do podrażnienia, zapalenia i bólu tychże narządów.
- Procesy wchłaniania i trawienia są utrudnione, gdyż alkohol upośledza enzymy trawienne, które odpowiadają za proces przemiany składników odżywczych.
Czy ból brzucha po spożyciu alkoholu zawsze oznacza zatrucie?
Zatruciem alkoholowym nazywamy zespół objawów, który występuje przy przedawkowaniu alkoholu. Większą podatnością na takowe zatrucie cechują się kobiety, ludzie z predyspozycjami genetycznymi, cierpiące na choroby przewlekłe i osoby szczupłe. Objawami zatrucia mogą być: dreszcze, drgawki, ból brzucha, wymioty i utrata przytomności, a choćby śpiączka. Ból brzucha to objaw fazy kwasiczej zatrucia, która wywołana jest działaniem powstającego kwasu mrówkowego. Ból nerek po alkoholu zwykle wynika z odwodnienia organizmu, co wymusza na nerkach bardziej intensywną pracę, aby usunąć toksyny.
Objawy ostrego zapalenia trzustki po alkoholu
Do grona poważnych schorzeń, których przyczyn należy szukać w nadmiernym spożywaniu alkoholu, możemy zaliczyć ostre zapalenie trzustki. Objawia się ono m.in. bólami brzucha. Obok kamienicy żółciowej, ostre zapalenie trzustki jest drugim najczęstszym wynikiem nadmiernego spożywania etanolu. Podczas tej choroby dochodzi do psucia trzustki i okolicznych struktur i enzymy trzustkowe. Niekiedy może dojść także do niewydolności wielonarządowej, która jest bardzo groźna dla życia człowieka.
Ostre zapalenie trzustki może objawiać się poważnym bólem brzucha, którego lokalizacja to zwykle nadbrzusze i promienuje on aż do pleców. Występują wtedy wymioty, które nie przynoszą ulgi. Brzuch jest wzdęty od wstrzymywanych gazów i oddawania stolca. Enzymy trzustkowe są niszczące nie tylko dla trzustki, ale także dla jej okolicznych struktur, np. elementów przewodu pokarmowego. Mogą doprowadzić do powstawania dziur (perforacji). Wtedy osoba chora odczuwa silny ból brzucha, który ma cechy ostrego brzucha (deskowato twardy).
Ostre zapalenie trzustki zwykle nie cechuje się tak drastycznymi powikłaniami i ma łagodny przebieg. Mimo to, jeżeli takowe epizody pojawiają się często, może to doprowadzić do przewlekłego zapalenia trzustki.
Jak poradzić sobie z bólem brzucha po alkoholu?
Alkohol jest bardzo szkodliwą substancją dla naszego organizmu – jako ludzie mamy tę świadomość, jednak zbyt często zapominamy o niej i dopuszczamy do sytuacji nadużycia alkoholu. Okazji, aby wypić trunek może być bardzo dużo – należy pamiętać, aby dawkować alkohol z umiarem. A więc nie dziwota, iż ból brzucha często nęka ludzi, którzy spożyli większe ilości, niż planowane. Co wtedy robić? Jak radzić sobie z bólem brzucha po alkoholu?
Ból brzucha po alkoholu raczej nie wymaga szczególnych zabiegów. Należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, ale nie jest to niczym specjalnym – powinniśmy robić to zawsze, gdyż stan nawodnienia jest bardzo istotny. jeżeli ból brzucha jest silny, uporczywy i trwa zbyt długo, powinniśmy udać się do lekarza w celu kontroli stanu jamy brzusznej.
Co pić na ból żołądka? Głównie poleca się rumianek i miętę, które wesprą prawidłowe działanie przewodu pokarmowego i przyczynią się do zmniejszenia biegunki czy zaparć.
Oczywiście, najskuteczniejszą metodą walki z bólem brzucha po spożyciu alkoholu jest całkowite odstawienie go. Jedynie abstynencja pozwoli nam zapobiec bólom jamy brzusznej i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Pojawienie się wymiotów i biegunki może być niebezpieczne, gdyż prowadzi do odwodnienia organizmu. Trzeba stale pamiętać o uzupełnianiu płynów. Jakiekolwiek substancje przeciwbólowe powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarza. jeżeli dojdzie do silnego odwodnienia, to potrzebna jest hospitalizacja i stosowanie kroplówek, które mają na celu przywrócenie adekwatnej równowagi wodno-elektrolitowej. Należy także wykonać specjalne badania diagnostyczne i obrazowe, które pomogą ocenić stan wewnętrznych narządów. Istotne jest uzyskanie pomocy w leczeniu, zwłaszcza przez osoby, które same nie radzą sobie z nałogiem.
Nie powinno się łączyć leków przeciwbólowych z alkoholem, szczególnie paracetamolu. Może on uszkodzić wątrobę. Do innych popularnych środków przeciwbólowych należą niesterydowe leki przeciwzapalne – te mieszane z alkoholem mogą prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Najlepszym sposobem na zapobieganie występowaniu bólu brzucha po alkoholu jest zrezygnowanie ze spożywania tej substancji – wobec tego niezwykle istotna jest terapia dla osób uzależnionych od alkoholu. Używka może stopniowo wyniszczać organizm i prowadzi do pogorszenia jakości życia.