BOCHNIA. Brawo! Dwie bocheńskie bibliotekarki zostały wyróżnione

bochniazbliska.pl 1 miesiąc temu

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni może pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami swoich pracowników, którzy w 2024 roku zdobyli prestiżowe wyróżnienia. Beata Truś-Gierczyk oraz Urszula Bogucka to dwie osoby wyróżniające się swoją pracą na rzecz rozwoju czytelnictwa i aktywności kulturalnej w Bochni.


Beata Truś-Gierczyk zdobyła tytuł Małopolskiego Moderatora Dyskusyjnych Klubów Książki 2024. Od 2013 roku pełni funkcję moderatora Dyskusyjnych Klubów Książki w bocheńskiej Bibliotece, a jej pasja do literatury i talent organizacyjny sprawiają, iż Kluby te przyciągają coraz większą liczbę uczestników. Organizuje spotkania, wybiera książki i moderuje dyskutuje w DKK: dla Dorosłych – od listopada 2013 r, dla Młodych – od grudnia 2019 r. oraz dla Odważnych – od maja 2019 r. do maja 2024 r. Jej zaangażowanie obejmuje także działania online, dzięki którym spotkania klubowiczów odbywały się także w trudnych czasach pandemii.

Beata Truś-Gierczyk to osoba pełna energii i entuzjazmu, która zaraża swoim optymizmem wszystkich uczestników Klubów. Posiada ogromne umiejętności w organizowaniu wydarzeń kulturalnych i integracyjnych takich jak wyjazdy na Targi Książki, wizyty w teatrze, czy integracyjne ogniska. W 2017 roku reporterzy Radia Kraków nagrali na spotkaniu DKK w bocheńskiej Bibliotece audycję „Radiowy Klub Książki” i wyemitowali na antenie w cyklu Koło Kultury. Jako moderator, Beata nie tylko zachęca do dyskusji o książkach, ale także promuje rozwój osobisty swoich klubowiczów, pomagając im odkrywać nowe pasje, rozwijać hobby i dbać o relacje międzyludzkie. Jej praca została doceniona przez Kapitułę Konkursu, a tytuł Małopolskiego Moderatora Dyskusyjnych Klubów Książki 2024 to zasłużona nagroda za jej wkład w rozwój kultury i czytelnictwa.

Kolejnym powodem do dumy jest zauważenie i wyróżnienie pracy Urszuli Boguckiej w 13. edycji ogólnopolskiego Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok w kategorii placówek bibliotecznych mniejszych. Celem Konkursu jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów. Bibliotekarek rozbudzających aspiracje oraz przyczyniających się do rozwoju społeczności, których częścią jest biblioteka.

Urszula Bogucka, od momentu dołączenia do zespołu bocheńskiej Książnicy, angażuje się w różnorodne działania na rzecz promocji czytelnictwa, organizując wydarzenia, tworząc materiały graficzne, a także skutecznie zarządzając mediami społecznościowymi Biblioteki. Jej pomysły, w tym kreatywne podejście do promocji wydarzeń i budowania relacji z użytkownikami, zyskały uznanie nie tylko wśród mieszkańców Bochni, ale także na poziomie krajowym.

Podczas gali 15. Kongresu Bibliotek, który odbył się 19 listopada 2024 roku w Warszawie, otrzymała dyplom uznania za swoje zaangażowanie w rozwój bocheńskiej Biblioteki. To prestiżowe wyróżnienie potwierdza jej wyjątkowy wkład w życie lokalnej społeczności.

Wyróżnienia przyznane Beacie Truś-Gierczyk i Urszuli Boguckiej to dowód na to, jak ważna jest praca bibliotekarzy w kształtowaniu lokalnej społeczności, promowaniu kultury i czytelnictwa. Ich sukcesy to także wyraz uznania dla pracy bocheńskiej Biblioteki aktywnie animującej życie kulturalne miasta.

Idź do oryginalnego materiału