Blue Monday najgorszym dniem w roku? Psycholożka ostrzega: To może mieć potężny wpływ na psychikę

wiadomosci.gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl


Blue Monday był chwytem marketingowym, a stał się problemem dla wielu osób borykających się z obniżonym samopoczuciem. Jak wyjaśniła psycholożka z CAMH dr Donna Ferguson, już samo wierzenie w najbardziej przygnębiający dzień może spowodować, iż właśnie taki on będzie. Jak zatem przetrwać 20 stycznia?
Co to Blue Monday i kiedy wypada? Trzeci poniedziałek stycznia jest powszechnie uważany za najbardziej przygnębiający dzień. W 2025 roku wypada on 20 stycznia. Jak możemy przeczytać choćby w wielu internetowych poradnikach, niektóre osoby mogą tego dnia dostrzec u siebie spadek energii lub ogólne zniechęcenie wizją nadchodzących w tym tygodniu obowiązków. Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) w Kanadzie wyjaśnia jednak, iż w rzeczywistości Blue Monday jest chwytem marketingowym firmy turystycznej, który pojawił się dekadę temu. Pomimo tego, zdaniem ekspertki, może on mieć poważny wpływ na samopoczucie wielu osób.


REKLAMA


Psycholożka ostrzega: - To może wydawać się zabawną pseudonauką, ale może mieć potężny wpływ na psychikę - powiedziała psycholożka z CAMH dr Donna Ferguson, która zaznaczyła, iż narzucony sobie niepokój może stać się samospełniającą przepowiednią, szczególnie u osób podatnych na depresję. Czynnikami sprzyjającymi spadkowi nastroju w tym okresie mogą być nieudane postanowienia noworoczne, krótkie dni, niesprzyjająca pogoda lub trudna sytuacja finansowa po okresie nadmiernych wydatków. Istotne w takich sytuacjach jest zadbanie o swoje samopoczucie.


Zobacz wideo Dlaczego boimy się zmian? Pytamy eksperta


Jak przetrwać Blue Monday? Sposobami, aby poczuć się lepiej, mogą być: aktywność fizyczna, dbanie o odpowiednią ilość snu, zdrowia dieta oraz nawiązanie kontaktu z innymi ludźmi. Według brytyjskiej opieki zdrowotnej National Health Service istotne jest również skoncentrowanie się na bieżącej chwili oraz akty życzliwości, które wytwarzają pozytywne uczucia, dają poczucie celu i wspomagają relacje z innymi ludźmi. Warto także zrobić, to co szczególnie sprawia nam euforia w zależności od preferencji. o ile potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z: Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym: 800-70-2222, telefonem zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111, telefonem wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123.Więcej informacji na temat zdrowia psychicznego znajduje się w artykule: "Grupa psychiatrów napisała do Ficy. 'Pogarda, szyderstwo i agresja'. Słowacki premier odpowiada".Źródła: CAMH, NHS
Idź do oryginalnego materiału