Blok lewej odnogi pęczka Hisa – co to jest i czy wymaga leczenia?

ratownikmed.pl 1 rok temu
Zdjęcie: blok lewej odnogi pęczka hisa


Blok lewej odnogi pęczka Hisa to termin, który prawdopodobnie brzmi dosyć enigmatycznie. W rzeczywistości jest to dosyć poważna dla zdrowia dolegliwość, która nieleczona może być tragiczna w skutkach. Dowiedz się więcej z treści artykułu.

W skrócie:

  • Blok lewej odnogi pęczka Hisa to zaburzenie rytmu serca polegające na czasowym lub trwałym zablokowaniu przewodzenia impulsów w jednej lub dwóch odnogach pęczka Hisa.
  • Przyczyny LBBB obejmują choroby wrodzone, a także guzy serca, kardiomiopatię rozstrzeniową, zawał mięśnia sercowego, boreliozę, rozwiniętą chorobę niedokrwienną serca, niedoczynność tarczycy, zwężenie i zwłóknienie układu przewodzącego.
  • Diagnoza i badania obejmują EKG w celu zidentyfikowania odchyleń od normalnych odczytów.

Blok lewej odnogi pęczka Hisa (łac. Dissociatio intraventricularis rami sinistri fasciculi Hisi; ang. left bundle branch block, LBBB) inaczej nazywany blokiem odnogi pęczka przedsionkowo-komorowego polega na czasowej lub stałej blokadzie przewodnictwa impulsów w jednej lub dwóch odnogach pęczka Hisa. w uproszczeniu można stwierdzić, iż jest to swoiste zaburzenie rytmu serca lub blok serca. Czy można temu zapobiec, jakie są objawy i w jaki sposób przebiega leczenie? Na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tekście.

Pęczek Hisa – co to jest?

Pęczek Hisa, pęczek przedsionkowo-komorowy lub pęczek Paladino-Hisa (łac. Fasciculus atrioventricularis s. Paladino-Hisi; ang. bundle His, AV bundle) to element układu bodźcoprzewodzącego w obrębie mięśnia sercowego. Jego nazwa pochodzi od nazwiska szwajcarskiego anatoma i kardiologa Wilhelma Hisa Juniora, który jako pierwszy opisał jego strukturę.

Pęczek znajduje się w dalszej części od węzła przedsionkowo-komorowego. Przebija przegrodę międzykomorową w tylnej partii i na wysokości grzebienia mięśni rozdziela się na dwie odnogi – prawą i lewą. w uproszczeniu jego funkcją jest przewodzenie impulsu z węzła przedsionkowo-komorowego do przegrody międzykomorowej, a następnie dzięki swoich odnóg do mięśni lewej i prawej komory.

Blok lewej odnogi pęczka Hisa – jak powstaje?

Najprościej rzecz ujmując, powstaje wskutek przerwania przewodzenia impulsów lewej odnogi. Powoduje to, iż sygnał dochodzi do lewej komory przez prawą, co ma bezpośredni wpływ na depolaryzację lewej komory. o ile do tego dochodzi, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż doszło do poważnego uszkodzenia i zaburzenia pracy serca. Wyróżnia się jeszcze niezupełny blok lewej odnogi Pęczka Hisa, który powstaje w wyniku zwolnionego przewodzenia impulsów w lewym odgałęzieniu.

Przyczyny bloku lewej odnogi pęczka Hisa

Blok lewej odnogi pęczka Hisa może stanowić wrodzoną chorobę pacjenta. Często wynika jednak z uszkodzenia serca lub licznych schorzeń i patologii, takich jak:

  • guzy serca;
  • kardiomiopatia rozstrzeniowa;
  • zawał;
  • borelioza;
  • rozwinięta choroba niedokrwienna serca;
  • niedoczynność tarczycy;
  • stenoza, czyli zwężenie zastawki aortalnej;
  • zwyrodnienie układu przewodzącego;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • zwłóknienie układu przewodzącego.

Oczywiście to tylko kilka przykładowych dolegliwości, które często występują u pacjentów i mogą mieć związek z omawianą przypadłością.

Objawy bloku serca

Zazwyczaj blok lewej odnogi pęczka Hisa świadczy o tym, iż pacjent doświadcza poważnej choroby. Sam blok serca z reguły nie wywołuje żadnych zauważalnych i odczuwalnych symptomów. Owszem pacjenci często skarżą się na pewnie nieprzyjemne dolegliwości, jednak wynikają one z rozwoju choroby, która stanowi przyczynę zaburzenia rytmu serca. Na przykład osoba chorująca na zaawansowaną chorobę niedokrwienną serca może się uskarżać na bóle w klatce piersiowej oraz duszności.

Tak więc sam LBBB nie musi wywoływać żadnych objawów, niemniej jednak ten problem może intensyfikować symptomy warunkowane przez zupełnie inne schorzenia, na które cierpi pacjent, a z których niekoniecznie musi sobie zdawać sprawę. To częsty przypadek osób zmagających się z niewydolnością serca, kiedy pojawi się u nich blok lewej odnogi pęczka Hisa, może dochodzić do nasilenia objawów tej choroby.

Diagnoza i badania

Blok lewej odnogi pęczka Hisa diagnozuje się przez badanie elektrokardiograficzne, czyli popularne EKG. Do zdiagnozowania tego rodzaju bloku niezbędne jest odnotowanie kilku odchyleń od normy. Lekarz w trakcie analizy wyników badań powinien wykluczyć inne potencjalne przyczyny odchylenia na osi elektrokardiograficznej w prawo, m.in.: przerost prawej komory, anatomiczne poziome serce, rozedmę czy POChP. Poniżej przedstawiamy kryteria rozpoznania:

  • poszerzenie zespołu QRS trwające powyżej 120 milisekund – jego wydłużenie, oznacza, iż komory serca kurczą się przez zbyt długi czas;
  • występuje szeroki i zazębiony załamek R (kształtem przypomina literę M);
  • zespół QS lub rS zamiast QRS;
  • zmiany odcinka ST i załamka T.

Leczenie bloku lewej odnogi pęczka Hisa

Leczenie omawianego bloku serca koncentruje się na wyeliminowaniu jego przyczyny. Dlatego leczenie należy rozpocząć od terapii choroby podstawowej. Zatem o ile pacjent niedawno przeszedł rozległy zawał mięśnia sercowego, to w pierwszej kolejności trzeba się skupić na leczeniu tej choroby. Natomiast u osób, które od wielu lat zmagają się z jakąś chorobą i pojawi się u nich blok lewej odnogi pęczka Hisa, niezbędne może okazać się wzmocnienie stosowanej do tej pory kuracji. Zdarza się, iż u nielicznych pacjentów, np. osób, u których w związku z tego rodzaju blokiem serca występują omdlenia, może okazać się konieczne wszczepienie stymulatora serca, czyli rozrusznika.

Ważne

Zaburzenie rytmu serca tego typu przebiega indywidualnie. Rokowanie jest zależne od wielu różnorodnych czynników, ale przede wszystkim ściśle związane z przyczyną problemu, czyli chorobą podstawową. Odnotowuje się lepsze wyniki leczenia u osób z niedokrwienną chorobą serca niż u chorujących, których blok pojawił się po zawale mięśnia sercowego.

Blok prawej odnogi pęczka Hisa

Na koniec warto krótko wspomnieć o patologiach prawej odnogi, która również ma silny wpływ na funkcjonowanie mięśnia sercowego. Może stanowić efekt blokady przewodzenia impulsów w prawej odnodze pęczka lub zwolnienia przewodzenia impulsów w prawej odnodze. Mówimy wtedy o niezupełnym bloku tego rodzaju.

Blok lewej odnogi pęczka Hisa może być cichym schorzeniem niedającym bezpośrednich objawów. Jednak kiedy się pojawi, będzie o sobie dawać znać choroba, która jest jego przyczyną. Dlatego trzeba uważnie wsłuchiwać się w swój organizm i konsultować z lekarzem wszystkie odstępstwa od normy lub niepokojące objawy.

Idź do oryginalnego materiału