Niedopatrzenie ze strony lekarza specjalisty w trakcie wykonywania leczenia czy chociażby przy odbieraniu porodu, może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. I czasowy bądź stały uszczerbek na zdrowiu można nazwać tutaj najbardziej łagodnym scenariuszem. Za błędy lekarskie odpowiada sam medyk bądź placówka medyczna. Oczywiście pod warunkiem, iż będziesz w stanie udowodnić przed sądem ich winę. Kiedy możemy mówić o zaniedbaniu sztuki lekarskiej? Jakie dokładnie są przykłady popełniania błędów medycznych? Prezentujemy Ci praktyczne kompendium wiedzy, z którego pozyskasz najważniejsze informacje w tym temacie. Zapraszamy.
Każde odejście od standardów medycznych może być potencjalnym błędem lekarskim
Dokładne zdefiniowanie pojęcia błędu lekarskiego nie jest zadaniem łatwym do wykonania. Dziś praktyka nakazuje interpretowanie takich zachowań, jako odejście od normy przy leczeniu, różnych zabiegach bądź porodach. W najogólniejszym skrócie oznacza to, iż błędem lekarskim jest każde zaniechanie w sztuce, które w sposób negatywny odbija się na zdrowiu lub choćby życiu Pacjenta. Niedopatrzenie ze strony specjalisty, jakie przynosi negatywne konsekwencje zdrowotne powinno być wynagrodzone w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia czy wyrównania wydatków, które poszkodowana osoba musiała ponieść z tytułu leczenia. Za najpopularniejsze błędy medyczne uznaje się przewinienia w sztuce, dokonywane w trakcie porodu i podczas prowadzenia ciąży. Niestety ze statystycznego punktu widzenia, takie błędy są również najpoważniejszymi w skutkach. Dość powszechne są także uchybienia lekarzy specjalistów w trakcie standardowego i pozornie nieinwazyjnego leczenia. Warto pamiętać, iż każde działanie na szkodę Pacjenta przez medyka w postaci błędnie stawianej diagnozy, źle dobranych leków i niepoprawnie wykonywanych zabiegów rehabilitacyjnych, w ujęciu prawnym będzie nazywane błędem lekarskim.
Udowodnienie błędu medycznego – najważniejsze informacje
Skoro już wiesz co dokładnie nazywamy błędem medycznym, czas dowiedzieć się w jaki sposób można otrzymać odszkodowanie, zadośćuczynienie bądź inny rodzaj rekompensaty za tego typu zaniechanie. Co istotne w takim aspekcie, każdorazowo udowodnienie błędu lekarskiego spoczywa na barkach Pacjenta, stąd niezwykle istotne jest zrozumienie definicji zaniedbania oraz procedur, z jakimi należy się zmierzyć w tego typu sytuacji. Kompleksową pomoc w tym zakresie świadczy Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym. Chcesz więcej informacji? Wystarczy, iż odwiedzisz stronę internetową prawapacjenta.org, gdzie dowiesz się nieco więcej o błędach medycznych oraz też okolicznościach, w jakich dochodzi do najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej tragicznych w skutkach zaniedbań medyków. Na pewno do udowodnienia błędu lekarskiego (niezależnie od jego okoliczności oraz konsekwencji) będzie niezbędne uzbieranie maksymalnie szczegółowej i wyczerpującej temat dokumentacji. Musi ona potwierdzić, iż to właśnie specjalista odpowiada za popełnienie błędu, a całość zaleceń po stronie Pacjenta została wykonana skrupulatnie, zgodnie z zaleceniami lekarz.