Szybkie zdiagnozowanie Alkoholowego Zespołu Płodowego FASD może zagwarantować prawidłowy rozwój dziecka – podkreślają specjaliści z zielonogórskiego Biura Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Placówka prowadzi kampanię „zaFAScynuj się ciążą bez alkoholu”, której celem jest poszerzenie wiedzy na temat zaburzeń i budowanie odpowiedniego systemu wsparcia dla rodziców oraz dzieci.
– FASD jest neurorozwojowym zagrożeniem – zaznacza Teresa Jadczak-Szumiło, psycholog, superwizor punktu FASD w Zielonej Górze:
– Odpowiednia diagnoza musi być postawiona jak najszybciej – dodaje Teresa Jadczak-Szumiło:
Aby uniknąć zagrożenia, osoby planujące poczęcie dziecka, powinny stronić od alkoholu. Nieodpowiedzialne zachowanie może spowodować wiele konsekwencji – mówi Karolina Bazydło-Stodolna, specjalistka w Biurze Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom MOPS w Zielonej Górze:
Jednym z działań są spotkania z uczniami szkół ponadpodstawowych, podczas których omawiane są problemy wynikające z picia alkoholu. Młodzież nie jest świadoma wielu zagrożeń – informuje Kamila Kowalczyk-Laskowska, specjalistka w Biurze Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom MOPS w Zielonej Górze:
Na terenie województwa lubuskiego nie ma ośrodka, w którym diagnozowane są zaburzenia neurorozwojowe. Zdaniem Przemysława Zakowicza, lekarza psychiatrii dziecięcej, problem jest powszechny i dotyczy wielu osób:
Biuro Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom od wielu lat realizuje działania związane z problematyką FASD. Są to m.in. konferencje naukowe oraz konsultacje z ekspertami.