Bielik sfotografowany w Braciszewie – majestatyczny symbol polskiej przyrody

moje-gniezno.pl 15 godzin temu

W środę, w Braciszewie koło Gniezna Czytelniczka naszego portalu, pani Aleksandra, wykonała niezwykłe zdjęcia przedstawiające bielika – jednego z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych ptaków drapieżnych w Polsce. To wyjątkowe spotkanie z królem polskiego nieba, którego sylwetka prawdopodobnie zdobi godło Rzeczypospolitej Polskiej – chociaż zdania są tutaj podzielone – przyciąga uwagę miłośników przyrody.

Bielik a orzeł przedni – jak je rozróżnić?

Bielik często bywa mylony z orłem przednim, jednak są to dwa różne gatunki. Bielik jest większy i bardziej masywny od orła przedniego, z rozpiętością skrzydeł sięgającą choćby 240 cm. Jego charakterystyczne cechy to jasna głowa i szyja u dorosłych osobników oraz biały ogon, który wyraźnie odcina się od reszty ciała. Dziób bielika jest żółty i masywny.

Orzeł przedni, choć mniejszy, ma smuklejszą sylwetkę, a jego upierzenie jest bardziej jednolite, brązowe, z delikatnymi złocistymi akcentami na głowie. W Polsce orzeł przedni występuje głównie w rejonach górskich, podczas gdy bieliki można spotkać w pobliżu większych zbiorników wodnych.

Występowanie i liczebność bielika

Bielik, który jest największym ptakiem szponiastym Europy, upodobał sobie tereny bogate w jeziora, stawy i rzeki, gdzie ma dostęp do swojego ulubionego pożywienia – ryb. W Polsce bieliki występują w całym kraju, ale ich największe zagęszczenie można zaobserwować w północnych regionach, szczególnie na Pojezierzu Mazurskim i Pomorskim.

Populacja bielika w Polsce szacowana jest na około 1 500 par lęgowych. W Wielkopolsce ich liczba wynosi około 80–100 par. Bieliki są gatunkiem chronionym i od lat objęte są programami ochrony, które pomagają w odbudowie ich liczebności po trudnych latach w XX wieku, kiedy ich populacja była zagrożona z powodu zatrucia środowiska pestycydami, takimi jak DDT.

Król polskiego nieba

Bielik to nie tylko symbol potęgi natury, ale również wskaźnik zdrowia ekosystemu. Jego obecność świadczy o czystości środowiska i dostępności pożywienia. Sfotografowanie tego majestatycznego ptaka w Braciszewie to dowód na to, iż nasze tereny są sprzyjającym miejscem dla dzikiej przyrody.

Gratulujemy pani Aleksandrze wspaniałych zdjęć i dziękujemy za podzielenie się nimi z naszymi czytelnikami. jeżeli udało się Wam uchwycić inne niezwykłe momenty z życia przyrody, zachęcamy do przesyłania swoich zdjęć na nasz adres redakcyjny [email protected]

Idź do oryginalnego materiału