Miasto Białystok dołączyło wczoraj (26 maja) do dziewięciu podmiotów tworzących wspólną koalicję w sprawie działań nakierowanych na to, by mieszkańcy województwa podlaskiego czuli się w cyfrowym świecie bezpieczniej.
Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa powstała w kwietniu z inicjatywy wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego. Pierwszym przedsięwzięciem była konferencja skierowana do dyrektorów szkół i nauczycieli „Bezpieczna szkoła w cyfrowym świecie”. W poniedziałek, 26 maja, do koalicji dołączyło Miasto Białystok. Deklarację o przystąpieniu podpisał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
– W ten sposób podejmujemy kompleksowe działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w wymiarze cyfrowym mieszkańcom naszego regionu – powiedział prezydent. – To poważny problem, według danych NASK w roku 2023 mieliśmy 80 tys. cyberprzestępstw w kraju, niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej. Chcemy, by jak najmniejsza liczba mieszkańców naszego miasta i regionu padała ich ofiarą.
W koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa biorą udział także: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, marszałek województwa podlaskiego oraz Polskie Radio Białystok i TVP3 Białystok.
W planach jest organizacja spotkań dla samorządowców i seniorów. W kwietniu, kiedy koalicja powstawała, minister cyfryzacji poinformował, iż rząd przeznaczy 1,5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy na działania samorządów podnoszące kompetencje cyfrowe mieszkańców oraz zapewniające im większe bezpieczeństwo.