„Biało-czerwoni” – scenariusz zajęć w przedszkolu

pedagogika-specjalna.edu.pl 4 dni temu

Prowadząca: Ewelina W.

Grupa:Sówki” – 6-latki

Temat: „Biało-czerwoni”

Cele ogólne:

  • kształtowanie poczucia przynależności do narodu i kraju
  • inspirowanie swobodnych wypowiedzi dzieci
  • rozwijanie słuchu muzycznego i fonemowego
  • kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i reagowania na sygnał
  • skupienie i koncentracja uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich
  • doskonalenie spostrzegawczości i percepcji wzrokowej
  • prezentacja utworów literatury dziecięcej związanych z tematem dnia
  • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dziecka oraz jego indywidualnych zdolności twórczych

Cele operacyjne – dziecko:

  • zna i nazywa symbole narodowe
  • uważnie ogląda film, skupia uwagę
  • dokonuje analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej wyrazów
  • poprawnie reaguje na sygnał
  • potrafi odtworzyć i prawidłowo uzupełnić rytm, sekwencję
  • potrafi zatańczyć w parze taniec
  • potrafi recytować wiersz
  • potrafi odrysować swoją dłoń i prawidłowo używać nożyczek podczas wycinania

Metody pracy:

  • pokaz
  • rozmowa
  • praktyczne działanie

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zespołowa
  • grupowa

Przebieg zajęć:

1. Powitanie się piosenką „Wszyscy są, witam was”.

„Wszyscy są, witam Was, zaczynamy – już czas!

Jestem ja, jesteś Ty. Raz, dwa, trzy!”

2. Nauczyciel wprowadza dzieci w temat dnia/tygodnia poprzez krótką rozmowę o tym, kim jesteśmy oraz w jakim kraju mieszkamy.

3. „Kto Ty jesteś?” IPN Kraków – obejrzenie filmu edukacyjnego. Rozmowa na temat symboli narodowych poprzez pytania kierowane przez nauczyciela:

  • Jak wygląda godło Polski?
  • Co symbolizuje biały i czerwony kolor na fladze?
  • Kiedy najczęściej możemy słyszeć nasz hymn narodowy?
  • Jaką postawę przyjmujemy podczas śpiewania hymnu?

4. „Biel i czerwień” – zabawa orientacyjno-porządkowa.

Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki w kolorze białym i czerwonym, po czym włącza wesołą muzykę. Dzieci tańczą w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie, nauczyciel pokazuje obrazek flagi albo godła Polski. Dzieci, gdy dojrzą:

  • obrazek z flagą ustawiają się w dwóch rzędach (białym i czerwonym),
  • obrazek z godłem ustawiają się w dwa kręgi: w środku dzieci z kartkami białymi, na zewnątrz
    z czerwonymi.

5. Analiza i synteza słuchowo-wzrokowa wyrazów: POLSKA, GODŁO, FLAGA. Wybrane dzieci dostają koperty, a w nich znajdują się litery, z których należy ułożyć wyrazy i dopasować do obrazów z symbolami.

6. „Narodowe rytmy” – układanie rytmów z symboli narodowych wg podanego wzoru.

7. Zabawa ruchowa w parach do piosenki ludowej „Grozik”.

8. Wspólna recytacja wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Kto ty jesteś? Polak mały!
Jaki znak twój? Orzeł biały!
Gdzie ty mieszkasz? Między swemi!
W jakim kraju? W polskiej ziemi!
Czym ta ziemia? Mą Ojczyzną!
Czym zdobyta? Krwią i blizną!
Czy ją kochasz? Kocham szczerze!
A w co wierzysz? W Polskę wierzę!
Coś ty dla niej? Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien? Oddać życie.

9. Grupowa praca plastyczna „Orzeł biały”.

Dzieci odrysowują na białej kartce, złożonej na pół, swoją dłoń, a następnie wycinają sylwety dłoni. Na wyciętym przez nauczyciela szablonie orła doklejają wycięte przez siebie dłonie. Tło ozdabiane jest poprzez maczanie przez dzieci palca wskazującego w farbie o kolorze czerwonym i odbijanie go na kartce. Podobnie z koroną orła dzieci malują ją palcami, używając farby w kolorze żółtym.

10. Ewaluacja zajęć. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Pobierz załączniki

Autor: Ewelina Wilkos – Czytelniczka Portalu

Post „Biało-czerwoni” – scenariusz zajęć w przedszkolu pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

Idź do oryginalnego materiału