Białko czy gainer – co lepsze na masę?
Pytanie, które zadaje sobie wiele osób związanych z różnoraką aktywnością fizyczną. Zarówno dla początkujących, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych użytkowników siłowni niezmiernie istotny jest dobór suplementów. Zadaniem różnego typu “dodatków odżywczych po treningu” jest wspomożenie przebiegu licznych procesów metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie odpowiednio przyspieszyć lub zredukować cykl przemiany naszej materii pod kątem postawionych sobie celów treningowych. Priorytetem części osób jest zrzucenie zbędnej tkanki, tu na pomoc przyjdą suplementy uwydatniające trawienie. Natomiast dla ektomorfika – osoby charakteryzującej się często wysokim wzrostem, a przy tym smukłą sylwetką może być problemem przybranie na tzw. “masie”.
Dlaczego jest Ci trudno zbudować masę mięśniową?
Nie sposób pominąć, iż jednym z kluczowych aspektów są tutaj uwarunkowania genetyczne. Jednakże nieco bardziej zagłębiając się w szczegóły, najistotniejszym czynnikiem tendencji do bycia chudym jest zbyt szybki metabolizm. Poniekąd utrudnia on przyswajanie większości mikro i makroskładników do naszego organizmu np. białka. Wspomnianym elementom zawdzięczamy budowanie wymarzonej sportowej sylwetki, dlatego bardzo istotne jest, aby umiejętnie rozplanować dietę. Pomożemy Ci w tym! Naszym zadaniem jest dobranie odpowiednich składników urozmaicających twój jadłospis o cenne elementy odżywcze. Możesz być pewien, iż w tym artykule rozwiejemy wszystkie wątpliwości i ostatecznie wyjaśnimy który z zestawów suplementów jest najlepszy na masę. Dzięki nam dowiesz się, na jaki produkt po treningu się zdecydować. Wyjaśnimy także, co jest lepsze gainer czy białko i dla kogo.
Białko – bez niego możesz zapomnieć o jakichkolwiek efektach ćwiczenia na siłowni.
Może na samym początku zwróćmy uwagę na definicję białka. Otóż obiekt naszych zainteresowań to nic innego jeden z głównych makroskładników, na które składają się również tłuszcze i węglowodany. Białko samo w sobie składa się z aminokwasów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Pełni trzy zasadnicze funkcje tj.
- Dostarczanie energii dla całego organizmu.
- Wspieranie budowy struktur tkanki mięśniowej, jak i kostnej.
- Regulacja gospodarki metabolicznej w organizmie.
Warto również dodać, iż nasz organizm nie magazynuje białka, co wiąże się z koniecznością nieustannego dostarczania tego składnika w diecie. Pamiętaj jednak, aby robić to regularnie i w odpowiedniej ilości. Albowiem niedobór białka może przyczynić się do spadku masy ciała, przemęczenia, a co za tym idzie, czeka nas również spadek siły mięśni. W konsekwencji takie, a nie inne podejście może być szczególnie niebezpieczne dla ektomorfika.
Jakie są naturalne źródła białka?
Zacznijmy od tego, iż oprócz profesjonalnie dobranej metody suplementacji, musisz dodać do swojej codziennej diety elementy z dużą zawartością jednego z makroskładników, jakim jest białko. Bez trudu znajdziesz je w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnych. Tak więc wegetariański styl życia od dzisiaj nie będzie już dla Ciebie żadną wymówką! Pamiętaj, aby bilans składników diety balansował posiłki z pełnowartościową zawartością białka z niepełnowartościową wartością tego makroelementu, jest to bardzo ważne dla zdrowia!
Najpopularniejszymi źródłami białek pełnowartościowych są:
- ryby
- jajka
- mięso
- mleko
- soja i produkty sojowe
Najpopularniejszymi źródłami białek niepełnowartościowych są:
- zboża
- orzechy
- nasiona
- rośliny strączkowe
Zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na białko
Składa się ono tak naprawdę na wiele czynników. Zależy bowiem od tego, jakiej jesteś płci, jaki prowadzisz tryb życia, ile masz lat, a także ile ważysz. Ogólnie przyjęto, iż zapotrzebowanie dorosłej kobiety na białko wynosi średnio 0,7 grama na kilogram masy ciała. Natomiast u przeciętnego dorosłego mężczyzny dawka ta sięga w przybliżeniu 1 gram. Ważne, abyś uświadomił sobie, że ćwicząc, automatycznie zwiększasz zapotrzebowanie swojego organizmu na białko. Należy tu zaznaczyć, iż wzmożona aktywność twojego ciała podczas dnia podwaja tę normę. Przykładem może być tutaj dwóch mężczyzn ważących 80 kg; jeden regularnie uprawia sport, drugi zaś prowadzi siedzący tryb życia. Zależność ta ma na celu pokazać, jak na prostym przykładzie zapotrzebowanie na składniki budulcowe może się wahać, ponieważ aktywny mężczyzna, aby prawidłowo funkcjonować musi wchłaniać aż 2 g białka na kilogram masy ciała na dobę, podczas gdy ten drugi zostaje przy liczbie 1 grama.
Nie zapominaj o suplementacji – jakie białko “na masę”?
Kiedy prowadzisz aktywny tryb życia, budując przy tym masę mięśniową, Twoje zapotrzebowanie na białko gwałtownie wzrasta. Podczas przechodzenia na coraz to wyższy poziom sprawności fizycznej może się zdarzyć tak, ze nie będziesz już w stanie zapełnić luki proteinowej zwiększoną liczbą spożywanych posiłków. Bez obaw na pomoc przychodzi Tobie wybrana odżywka, a w tym konkretnym przypadku – białko czy gainer, które zatroszczą się o to, żeby w Twoim ciele niczego nie brakowało. Dodatkową zaletą, którą uzyskasz, wdrażając gainer czy białko będzie uzupełnienie ram kalorycznych diety.
Jakie korzyści osiągniesz poprzez odżywkę białkową?
Fenomenem odżywek białkowych dostępnych na rynku fitness jest bezkompromisowa skuteczność. Efektywność działania protein zawartych w suplemencie przyczynia się do wielokrotnego przyspieszenia procesu budowania tkanki mięśniowej, przez co szybciej zauważysz u siebie efekty. Oto główne korzyści przyswajania białka dzięki odżywek:
- Nasycenie struktur białkowych w tkance mięśniowej, co prowadzi do zwiększenia ich objętości i powoduje rozrost tkanki mięśniowej.
- Produkty dostępne są w postaci proszku, dzięki czemu w szybki sposób przygotujesz i spożyjesz napój w wybranym momencie. Zalecamy robić to po treningu.
- Przyczyniają się do ogólnej poprawy jakości tkanki mięśniowej. Zwiększając przy tym jej wytrzymałość, dzięki czemu możesz sobie wydłużyć czas treningu.
- Wydłużenie procesu spalania tkanki tłuszczowej. Być może dla ektomorfika nie jest to najważniejsze, ale prawdopodobnie pomoże to osobom, którym zależy na zrzuceniu trochę zbędnych tłuszczów.
- Szybka regeneracja organizmu po treningu.
Jaki rodzaj odżywki białkowej dla ektomorfika?
“Na masę” zdecydowanie zalecamy stosowanie połączenia hydrolizatu i izolatu serwatki. Te rodzaje odżywek znakomicie pobudzają bodźce do rozrostu masy mięśniowej u osób chudych. Warto dodać, iż zapewniają także odpowiednie wsparcie kaloryczne, co potęguje uczucie sytości. o ile preferujesz jedzenie mniej posiłków dziennie, doskonałym wyborem może okazać się suplementowanie się białkiem kazeinowym. Cechą charakterystyczną tego produktu jest długi czas wchłaniania. Ma to sens, ponieważ kazeina będzie dostarczać powoli, a uwalniane aminokwasy, wspierać będą syntezę białek mięśniowych choćby podczas snu.
Wysokiej jakości odżywkę białkową marki Olimp kupisz na swiatsupli.pl kliknij
Czym jest Gainer i w czym różni się od tradycyjnego białka?
Najprościej mówiąc, gainer jest odżywką węglowodanowo – białkową, w której dobór składników przeprowadzany jest według skali 4:1. Zależność ta określa to, iż substancja zawiera 4 porcje węglowodanów na 1 porcje białka. Oczywiście różni producenci stosują odmienne metody implementacji wspomnianych elementów, tak więc średni stosunek składników może wykraczać poza skale 4:1. Gainer ma na celu pomóc osobom borykającym się z problemem nabrania masy mięśniowej. Oprócz protein oraz węglowodanów gainer często wzbogacony jest również o aminokwasy BCAA, kreatynę, glutaminę oraz zdrowe tłuszcze. Wysoki poziom węglowodanów dostarczy Twojemu organizmowi sporą dawkę energii, którą bardzo dobrze spożytkujesz podczas treningu. Natomiast zawartość białka i aminokwasów w jednym zapewni spory obszar pod budowę mięśni. Gainer najlepiej spożywać jako posiłek okołotreningowy lub też po treningu. Jednak musisz pamiętać o odpowiednim dawkowaniu gainera, gdyż przekroczenie pewnych norm niezgodnych z Twoim zapotrzebowaniem odżywczym, może niekorzystnie wpłynąć na organizm.
Jeden z najpopularniejszych gainerów w swiatsupli.pl sprawdź kliknij
Co lepsze gainer czy białko? – to zależy…
Podsumowując, stosowanie obu tych suplementów jest adekwatne, o ile chcesz postawić “na mase”. Jednakże w niektórych sytuacjach bardziej owocne może okazać się białko czy gainer. Jeśli nie masz problemu z utrzymywaniem progów kalorycznych podczas diety, wykazujesz neutralne skłonności do tycia lub skład białka w posiłkach jest optymalny – w zupełności wystarczy Ci suplementacja w postaci odżywki serwatkowej. Natomiast gdy nie jesteś przyzwyczajony do utrzymywania wysokiej puli kalorycznej w diecie, masz problem z przybieraniem na masie, a ponadto brakuje Ci węglowodanów – zastosuj gainer. Oczywiście, można połączyć stosowanie tych dwóch produktów. Jednakże taki zabieg może być uwarunkowany tylko i wyłącznie wysokim zapotrzebowaniem kalorycznym zespolonym z niedoborem makroskładników w diecie. Nie mniej jednak należy być bardzo ostrożnym podczas takiej procedury, ponieważ niefachowe podejście do sprawy może się wiązać z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi oraz złym samopoczuciem.
Bibliografia
1.https://alenergy.eu/Gainer-co-to-jest-Dawkowanie-i-efekty-blog-pol-1538041474.html 2.https://nutrend.pl/module/ph_simpleblog/module-ph_simpleblog-single?sb_category=suplementacja&rewrite=bialko-co-powinienes-o-nim-wiedziec