Będą za darmo szczepić dzieci przeciw HPV. Niedzielski podał datę!

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Adam Niedzielski, minister zdrowia fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER


"Ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat" – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski na swoim Twitterze.


Szczepienie przeciw HPV to skuteczny sposób zapobiegania zakażeniu wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego za rozwój m.in.raka szyjki macicy.

Szacuje się, iż zakażenie wirusem HPV dotyka niemalże 80 proc. kobiet i mężczyzn aktywnych seksualnie.

Ministerstwo zdrowia ogłosiło, iż 1 czerwca ruszają darmowe szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników dzieci.


Szczepienie przeciw HPV: refundacja


Dotąd szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który może prowadzić do rozwoju nowotworów, finansowały dla swoich młodych mieszkańców jedynie niektóre samorządy.

Od listopada 2021 roku, jedna z dostępnych na rynku szczepionek jest refundowana, ale tylko w połowie. Cena jednej dawki dla pacjenta to ok. 140 zł, natomiast tej nierefundowanej to koszt ponad 500 zł.

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, iż podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Na ten moment wiadomo, iż refundowane szczepienia ruszą 1 czerwca 2023 roku.

"Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już niedługo – po zakupie szczepionek" – dodał Niedzielski.



Szczepienie przeciw HPV: dla kogo


Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się aż 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród nich typy 16 i 18 należą, które należą do wysoko onkogennych (odpowiedzialne są niemalże za 80-90 proc. przypadków raka szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu).

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi najczęściej w trakcie stosunku seksualnego (waginalnego, oralnego, analnego) z osobą zakażoną. Szczepienie przeciwko HPV to skuteczny sposób zapobiegania zakażeniu wirusem HPV u obu płci.

Szczepienie przeciw HPV: w jakim wieku


Na rynku dostępne są trzy szczepionki wirusowi brodawczaka ludzkiego:


Szczepionka dwuwalentna – wywołuje odpowiedź immunologiczną na dwa typy wirusa HPV (wysokoonkogenny typ 16 i 18);

Szczepionka czterowalentna – wywołuje odpowiedź immunologiczną na cztery typy wirusa HPV (niskoonkogenne typy 6 i 11 oraz wysokoonkogenne typy 16 i 18);

Szczepionka dziewięciowalentna – wywołuje odpowiedź immunologiczną na dziewięć typów wirusa HPV (niskoonkogenne 6, 11 oraz wysokoonkogenne 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58).


Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami nowotworami narządów płciowych: szyjki macicy, sromu, pochwy oraz odbytu.

Szczepienie jest szczególnie zalecane dzieciom, zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną. Osobom w wieku od 9 do 14 lat włącznie (do 15 urodzin) zalecane jest podanie 2 dawek w odstępie od 5 do 13 miesięcy. U osób w wieku 15 lat i powyżej zalecane są trzy dawki podawane w 0, 1 i 6 miesiącu.

Szczepienie przeciwko HPV zalecane jest nie tylko nastolatkom, ale również osobom dorosłym do 26. roku życia, które nie były wcześniej zaszczepione (lub starszych, jeżeli zaleci lekarz).

Szczepienie przeciw HPV: także dla chłopców


Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet, a ponad 95 proc. przypadków raka szyjki macicy jest spowodowanych przez zakażenie HPV przenoszone drogą płciową.

Jednak szczepienie przeciw HPV jest nie tylko kierowane do dziewczynek i młodych kobiet. Wirus u mężczyzn może powodować raka prącia, odbytu lub gardła, dlatego zaleca się je także chłopcom i młodym mężczyznom.

Idź do oryginalnego materiału