Bayer Pharma Media Day 2025: nowe leki w drodze

mzdrowie.pl 4 dni temu

Podczas konferencji Bayer Pharma Media Day 2025 przedstawiciele zarządu i eksperci firmy zaprezentowali plany rozwoju w obszarach największych niezaspokojonych potrzeb pacjentów. Firma rozwija w tej chwili ponad 30 nowych leków, z czego 6 może okazać się hitami rynkowymi. Inwestycje koncentrują się na skróceniu czasu w ścieżce od laboratorium do pacjenta. Prowadzone są badania nad terapiami genowymi w leczeniu chorób serca, nowym lekiem niehormonalnym dla objawów menopauzy, rozwijane są też trzy projekty kliniczne w obszarze radiofarmaceutyków celowanych. FDA już przyznała firmie Bayer przyspieszoną ścieżkę zatwierdzenia dla przełomowej terapii choroby Parkinsona.

Bayer Pharmaceuticals jest w fazie przebudowy portfela produktów. najważniejsze patenty wygasają, jak w przypadku Xarelto, skutkując spadkiem przychodów. Jednocześnie wprowadzane są nowe produkty. „Mieliśmy dziewięć udanych odczytów fazy trzeciej w kluczowych obszarach terapeutycznych tylko w ubiegłym roku. w tej chwili mamy ponad 30 nowo rozwijanych leków” – poinformował na konferencji Stefan Oelrich, prezes firmy Bayer. Zwrócił uwagę na szeroko zakrojony program badawczo-rozwojowy. W najbliższym czasie firma spodziewa się czterech ważnych premier produktowych oraz ma w zanadrzu sześć leków z ogromnym potencjałem tzw. blockbusterów – leków o bardzo dużym znaczeniu klinicznym i rynkowym. Poczynione inwestycje mają na celu jak najszybsze wprowadzanie nowości na rynek, również do państw o niższej sile nabywczej. Firma przyznaje jednak, iż mechanizmy rynkowe w obrębie Unii Europejskiej często wydłużają tę ścieżkę.

Choroby serca i układu krążenia

Prawie połowa pacjentów z niewydolnością serca nie osiąga 5-letniego okresu przeżycia od momentu zdiagnozowania choroby. „Terapia genowa może być najbardziej precyzyjną spośród wszystkich podejść leczenia chorób serca i układu krążenia, jeżeli chcemy zastąpić uszkodzoną wersję genu zdrowym wariantem. Myślimy o jednorazowym podaniu terapii, która pozwoli na trwałe złagodzenie objawów i poprawę rokowań, zwłaszcza tam, gdzie niewydolność serca jest szczególnie groźna” – wyjaśniał jeden z ekspertów firmy Bayer. Zwrócono uwagę na dwie główne ścieżki badań: w chorobach rzadkich, wymagających bardzo konkretnych interwencji oraz w bardziej powszechnych schorzeniach serca, gdzie klasyczne małe cząsteczki okazywały się dotąd niewystarczające.

Choroby serca i układu krążenia pozostają główną przyczyną zgonów na świecie. W przypadku niewydolności serca niemal połowa pacjentów umiera w ciągu pięciu lat od diagnozy, a liczby te prawdopodobnie będą rosnąć wraz ze starzeniem się społeczeństw. „W samej Europie mówimy o około 10 mln pacjentów, a kolejnych kilka milionów może nie wiedzieć, iż choruje” – mówił na konferencji przedstawiciel organizacji pacjentów Mended Hearts Europe. Eksperci wskazywali na konieczność lepszego wsparcia pacjentów po wyjściu ze szpitala, gdyż rehospitalizacja w ciągu 30 dni dotyczy choćby 20 proc. z nich, a w ciągu roku aż 60 proc wraca do szpitala.”

Onkologia precyzyjna

Kluczowe w onkologii precyzyjnej jest dopracowanie leku, czyli dobór odpowiednich biomarkerów, narzędzi analitycznych np. sekwencjonowania genomowego i metod leczenia, takich jak radiofarmaceutyki celowane. „W tym podejściu wykorzystujemy bardzo silne, ale i precyzyjnie ukierunkowane promieniowanie, działające bezpośrednio na komórkę nowotworową. Dzięki temu możemy maksymalizować uszkodzenia guza przy minimalnych skutkach ubocznych” – powiedział prof. Dominik Rüttinger dyrektor badań i wczesnego rozwój produktów onkologicznych Bayera. Firma była pionierem w dziedzinie radiofarmaceutyków, wprowadzając w 2013 roku pierwszą cząsteczkę wykorzystującą promieniowanie alfa do leczenia raka prostaty z przerzutami do kości. Teraz chce rozszerzyć tę metodę na inne nowotwory, zwłaszcza trudne w leczeniu „Dotąd udało się nią leczyć ponad 100 tys. pacjentów, co jest dla nas niewyczerpanym źródłem wiedzy o bezpieczeństwie i logistyce” – skomentował dyrektor Rüttinger. W najnowszych badaniach stosowany jest aktyn-225, pierwiastek niezwykle rzadki, wymagający specjalnych metod produkcji i logistyki – „Musimy wytwarzać go w cyklotronach, a potem niezwłocznie dostarczać pacjentom. To kwestia dni, a czasem choćby godzin.”

Około 25 proc. guzów litych może mieć mutację genu RAS, co stanowi dla firmy istotny cel w badaniach i poszukiwaniu nowych leków. Firma rozwija w tej chwili 3 projekty kliniczne w obszarze radiofarmaceutyków celowanych, skupiając się m.in. na nowotworach trudnych w terapii, takich jak m.in. zaawansowany rak wątroby.

Zdrowie kobiet i menopauza

„Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, ale cierpienie nie powinno być normą” – powiedziała ekspertka. Szacuje się, iż globalnie choćby 6 tysięcy kobiet dziennie wchodzi w okres okołomenopauzalny, a wiele z nich walczy z silnymi objawami, takimi jak uderzenia gorąca, bezsenność czy wahania nastroju. “W najcięższych przypadkach kobiety rezygnują z pracy” – tłumaczyła jedna z przedstawicielek organizacji pacjentów, zwracając uwagę na brak wystarczającej liczby ginekologów przeszkolonych w terapii klimakterium. Bayer deklaruje szybki postęp w badaniach nad nowym, niehormonalnym leczeniem objawów menopauzy. Najnowsze dane z badań klinicznych obejmują także pacjentki, które chorowały na raka piersi. „Kobiety te zwykle nie mają dostępu do terapii łagodzących objawy. Nasze wyniki pokazują wyraźną poprawę częstotliwości i nasilenia uderzeń gorąca oraz lepszy sen. Nowe leki mogą zmienić jakość ich życia” – powiedziała ekspertka podczas panelu. Dyskutowano również o konieczności szeroko zakrojonych kampanii informacyjnych, partnerstwie z organizacjami pacjentów oraz poprawy edukacji lekarzy.

Choroba Parkinsona

To choroba dotykająca ponad 10 mln osób, a według przewidywań w ciągu najbliższych 9-10 lat ich liczba może się choćby podwoić. Parkinson bywa chorobą niszczącą nie tylko dla pacjenta, ale też dla jego rodziny i bliskich. Stosowane dotąd leczenie zwykle ukierunkowane jest jedynie na łagodzenie objawów. Firma Bayer rozwija nowe terapie w podejściu dwutorowym. Z jednej strony stawia na terapię genową, a z drugiej na zaawansowane leczenie z wykorzystaniem pluri-potencjalnych komórek macierzystych. Te rozwiązania są rozwijane w ramach spółki zależnej, skupiającej się na dostarczaniu czynnika chroniącego neurony. Dobrze udokumentowane badania wskazujące na przełomowe możliwości leczenia choroby Parkinsona przekonały FDA do przyznania firmie Bayer przyspieszonej ścieżki zatwierdzenia nowej terapii, aby pacjenci mogli otrzymać ją jak najszybciej.

Idź do oryginalnego materiału