Barszcz czerwony na wigilijnym stole. Czy ta zupa jest zdrowa?

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi potrawy, którym nie sposób się oprzeć. Ryby, pierogi czy słodkości to tylko niektóre pozycje pojawiające się na świątecznych, uginających się od dań stołach. Jest jednak jedna potrawa, której nie może wtedy zabraknąć. Jest nią oczywiście barszcz czerwony.

Wigilijny barszcz czerwony

Mało kto wyobraża sobie wigilię bez dania, jakim jest barszcz czerwony. Nie mniej jednak nie ma jednego przepisu na przygotowaniu barszczu, którym kierowaliby się wszyscy – każda gospodyni domowa ma własny przepis, przez co w każdym domu smak jest nieco inny. Nie mniej jednak jest jedna niepisana zasada, której trzyma się praktycznie każdy. Barszcz wigilijny zwykle jest postny – bez dodatku mięs – i gotuje się go na wywarze z włoszczyzny oraz buraków.

Barszcz czerwony dla osób dbających o linię?

Barszcz czerwony jest idealnym daniem dla wszystkich i jest uznawany za najbardziej dietetyczne danie na wigilijnym stole. Jest jednak jeden warunek. Musi zostać przygotowany na zakwasie z prawdziwych buraków i na dużej ilości włoszczyzny. Porcja 200 ml czyli tyle, ile zmieści się w płytkim talerzu, liczy około 35 kcal (0,2 g białka, 0,2 g tłuszczu i 8,2 g węglowodanów). Kiedy dodamy do niego uszka (najlepiej przygotowanych z mąki pełnoziarnistej), otrzymujemy około 100 kcal. Nie powinniśmy się obawiać ich dodatku, a wręcz przeciwnie – zawarty w nich błonnik działa zbawiennie na jelita, a także reguluje poziom cukru i cholesterolu.

Buraki, buraki i jeszcze raz buraki…

Barszcz czerwony jest bardzo zdrowy ze względu na jego główny składnik, jakim są buraki. Zawierają one m.in. betainę, czyli związek antyoksydacyjny, który chroni komórki ciała przez różnego rodzaju uszkodzeniami, a w konsekwencji demencją czy nowotworami. Buraki są także bogatym źródłem kwasu foliowego, manganu, witaminy C i witamin z grupy B, a także azotanów – związków, które zalecane są osobom mającym problemy sercowo-naczyniowe. Skutecznie zmniejszają również ryzyko wystąpienia cukrzycy i poprawiają stań osób już chorujących.

To tylko niektóre z zalet płynących ze spożywania buraków. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej, dlatego nie stroń od czerwonego barszczu, zwłaszcza, w takim dniu, jakim jest rodzinna wigilia.

Pixabay

Chcesz przygotować pyszny barszcz czerwony na wigilię?

Nigdy nie przygotowywałaś barszczu czerwonego lub nie wyszedł Ci taki, jakbyś tego oczekiwała? Skorzystaj z przepisu, jaki przygotowała sama… Magda Gessler! Barszcz czerwony Magdy Gessler nie ma sobie równych.

Idź do oryginalnego materiału