Barbie z niepełnosprawnościami

rampa.net.pl 3 miesięcy temu

Od zawsze uważano, iż lalka Barbie to szczupła blondynka o długich nogach. Jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, iż lalką Barbie może być każdy. w tej chwili na rynku produkuje się lalki Barbie jako pielęgniarki, ciemnoskóre, a co najważniejsze Barbie z niepełnosprawnościami. Więcej o różnorodności w świecie Barbie w dalszej części artykułu. Sprawdźcie!

Krótko o historii

Lalkę Barbie stworzyła firma Mattel, która została założona w 1954 roku. Założycielami tego przedsiębiorstwa byli Elliot i Ruth Handlerowie. Praca nad kultową lalką rozpoczęła się już trzy lata po założeniu firmy. Ostatecznie Barbie powstała w 19549 roku, a zaprojektowana została przez Jacka Ryana. Zaprezentowaną ją na targach w Nowym Jorku, wzbudzając sensację.

Pierwsze lalki były blondynkami i brunetkami, ale jak to na świecie bywa blondynki podbijają świat i tym razem tak też się stało. W 1961 roku do lalki Barbie zaprojektowano lalkę płci męskiej – Kena. Z amerykańskich badań wynikało, iż aż 99% dziewczynek miało w swoich domach przynajmniej jedną lalkę tego typu. Wdzięku i gracji lalka nabrała we Francji. Ubieraniem i całym wyposażeniem zajęły się cenione na świecie firmy, do których możemy zaliczyć Dior, Carren, Yves Saint-Laurent. Twórcą fryzur był paryski fryzjer Alexander, a jej biżuteria pochodzi od najwybitniejszych jubilerów[1].

Niektórzy z dziennikarzy uważają, w tym Barry Sturgill uważa, iż Barbie ma twarz słynnej, nieżyjącej już Audrey Hepburn. Pewnie każdy z nas kojarzy ją z takiego filmu jak Śniadanie u Tifffany’ego, a jeżeli nie, to gorąco polecam obejrzeć. Taką barbie z krwi i kości uważa się Dolly Parton, Cindy Crawford, czy Kate Moss (z tym ostatnim się osobiście nie zgadzam)[2].

Przesłanie lalki Barbie

Od dawna wiadomo, iż lalka Barbie to nie jest zwykła lalka, to lalka niosąca za sobą wiele przesłań. Jednym z nich jest to, aby dążyć do idealnej sylwetki, nie należy być ani grubym, ani mającym dobrą wagę. Należy, a wręcz trzeba być wychudzonym, o pięknych długich nogach i najlepiej blond włosach.

Barbie przedstawia świat dorosły, niesie za sobą komunikat „taka ma być współczesna kobieta” – kobieta sukcesu, z mnóstwem ubrań, biżuterii, odbywająca dalekie podróże. Dobrze by było, żeby nie miała dzieci i po prostu bawiła się życiem. Inny model się nie sprawdzał, a dziewczynki dążyły i dążą do takiego kanonu piękna.

Różnorodne lalki Barbie

W 2020 roku firma Mattel na rynek wypuściła różnorodne lalki Barbie. Linia Barbie Fashionistas to zróżnicowana seria kultowych lalek, która stawia na ogromny wybór typu karnacji, sylwetek i strojów. w tej chwili producenci są za różnorodnością. W ich ofercie możemy znaleźć:

CechaBarbieKen
Sylwetka54
Odcień skóry2213
W przypadku Barbie fryzury/w przypadku Kena rysy twarzy7618
Kolor włosów9422
Kolor oczu139

Źródło: opracowanie własne

Ponadto firma Mattel świadomie chce promować piękno w każdej postaci, wprowadzając szeroki asortyment modeli. Na rynek wprowadzono takie lalki jak:

  • Lalka bez włosów
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/lalka-barbie-na-wozku-lysa-z-bielactwem-ken-rudowlosy-mattel-roznorodnosc
  • Lalka Barbie z bielactwem
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/lalka-barbie-na-wozku-lysa-z-bielactwem-ken-rudowlosy-mattel-roznorodnosc
  • Ken z długimi włosami
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/lalka-barbie-na-wozku-lysa-z-bielactwem-ken-rudowlosy-mattel-roznorodnosc

Barbie z niepełnosprawnościami

Barbie to najbardziej popularna lalka świata. To ona stanowi kanon piękna, wiele dziewczyn, a także i kobiet chce wyglądać jak ona. Firma Mattel wykorzystując swoją moc oddziaływania na kulturę postanowiła wyprodukować takie lalki, z którymi będą się utożsamiać również osoby z niepełnosprawnością. Firma ta jak się okazało do tematu niepełnosprawności podchodzi niezwykle poważnie. Do tego stopnia, iż podczas tworzenia nowej kolekcji lalek Barbie zaczerpnęli konsultacji od niepełnosprawnego aktywisty Jordana Reevesa. Dodatkowo rozmawiali ze specjalistami projektującymi wózki inwalidzkie. Dzięki takiemu podejściu do tematu lalki z niepełnosprawnościami są dobrze wykonane, odzwierciedlające realia, np. lalka Barbie ma protezę, którą się ściąga. Co więcej, jakiś czas temu powstała lalka Barbie ze społem dawna, oraz niedowidząca.

Źródło: Strona internetowa forbes.com
Źródło: https://naszesprawy.eu/aktualnosci/lalka-barbie-z-zespolem-downa/

Dobrze, iż firma postawiła na różnorodność i zaczęła przedstawiać świat takim, jakim jest. A Wy co o tym sądzicie? Która lalka spodobała Wam się najbardziej?

Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Weronika Apolinarek

Źródła:

[1] S. Taboł, Barbie-postmodernistyczny wymiar kultury, Kultura i Edukacja nr 1 22-31, 2005.

[2] Ibidem s. 25.

Idź do oryginalnego materiału