Jak informują naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali, zawał jest podawany jako najczęstsza przyczyna śmierci na świecie. Jednak specjaliści odkryli prawie 90 cząsteczek, które pozwalają określić ryzyko zawału. W tym celu wystarczyć ma standardowe badanie krwi.
Metody zapobiegawcze
U wielu pacjentów ryzyko zawału serca nie jest w porę identyfikowane, dlatego nie są wprowadzana środki zapobiegawcze. Badacze ze Szwecji są zgodni, iż znaczący problem wynika z tego, iż dotąd koncentrowano się na czynnikach, które działały przez wiele lat.
– Wiemy jednak, iż czas krótko przed zawałem jest bardzo dynamiczny. Na przykład ryzyko ataku serca podwaja się w pierwszym miesiącu po rozwodzie, a ryzyko śmiertelnego zawału jest pięć razy wyższe w ciągu tygodnia po diagnozie nowotworu – prof. Johan Sundström, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature”.
Specjaliści podjęli się przebadania 420 próbek krwi, które pobrano od osób, które doznały pierwszego ataku serca w czasie sześciomiesięcznej obserwacji.
– Zidentyfikowaliśmy ok. 90 cząsteczek, które powiązaliśmy z ryzykiem pierwszego zawału. Jednak badania, które wykonuje się standardowo w przychodni, wystarczą do określenia ryzyka. Mamy nadzieję, iż zwiększy to motywację ludzi do przyjmowania zapobiegających zawałom leków czy np. zaprzestania palenia – podkreśla prof. Sundström.
Specjaliści podjęli decyzję o kontynuacji badań, aby sprawdzić czy odkryte przez zespół 90 cząsteczek można wykorzystać w celach terapeutycznych.
– Mamy też nadzieję na przeprowadzenie na naszej uczelni kolejnego badania, które pokaże, czy nasze internetowe narzędzie odpowiednio zwiększa motywację, którą zakładamy – opowiedział specjalista.
Objawy zawału
Zawał spowodowany jest zamknięciem lub zwężeniem tętnicy wieńcowej. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zawału to: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów, wysoki poziom homocysteiny, niedobór witamin z grupy B, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia, wysoki poziom stresu i uleganie presji społecznej.
Zawał zawsze diagnozuje lekarz, jednak można zauważyć jego charakterystyczne objawy, do których należą: ból w klatce piersiowej lub pod lewym łukiem żebrowym (trwa ponad 15 minut, nasila się z czasem, często promieniuje do ręki lub żuchwy), ucisk w klatce piersiowej, pieczenie za mostkiem, duszność, wzmożona potliwość (zimne poty), bladość skóry, uczucie lęku lub atak paniki, ogólne osłabienie, kołatanie serca, nudności i wymioty, wzrost temperatury ciała. Co więcej, u kobiet i osób chorych na cukrzycę dodatkowo mogą wystąpić: ból mięśni i nagła utrata siły w rękach. Zawałowi może towarzyszyć utrata przytomności, a także zatrzymanie akcji serca.