Badania kliniczne w USK szansą dla młodych pacjentów z cukrzycą typu 1

doxa.fm 2 dni temu
Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu włącza się do międzynarodowych badań klinicznych nad cukrzycą typu 1. Dzięki temu pacjenci z niedawno rozpoznaną cukrzycą typu 1, w wieku od 12 do 29 lat mają możliwość skorzystania z terapii, która może wspierać zachowanie własnej produkcji insuliny.

– Umożliwienie naszym pacjentom udziału w tym projekcie to efekt włączenia Oddziału Pediatrii, gdzie leczone są dzieci z cukrzycą i Oddziału Diabetologii, gdzie leczeni są dorośli do Międzynarodowego Towarzystwa INNODIA – mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. – jeżeli pacjent (w przypadku osoby niepełnoletniej – rodzic bądź opiekun) wyrazi zgodę do udziału w tym projekcie, jest kwalifikowany do kolejnego etapu polegającego na udziale w badaniach genetycznych. jeżeli ta kwalifikacja będzie pozytywna, to pacjent jest przekierowany do udziału w badaniu i możliwości skorzystania z leku w ramach badania klinicznego. Autorzy badania chcą sprawdzić, czy podany lek pomoże zachować czynność komórek beta trzustki. Obserwacje medyczne, poparte badaniami naukowymi, dowodzą, iż u osób z cukrzycą, których organizm przez cały czas samodzielnie wytwarza insulinę, występuje mniej problemów związanych z wysokim poziomem cukru we krwi i mniej długoterminowych powikłań. jeżeli sprawdzana terapia okaże się skuteczna, może przyczynić się do istotnej poprawy wyrównania glikemii przy mniejszym zapotrzebowaniu na insulinę, co przekłada się na stabilny przebieg choroby i poprawę komfortu życia pacjentów.

Projekt dla pacjentów diabetologicznych jest jednym z blisko 40, w których w tej chwili uczestniczy Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Dzięki takim projektom województwo opolskie pojawiło się na polskiej mapie badań klinicznych w obszarze medycyny.

Edyta Hanszke-Lodzińska:

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału