ATTD 2021

bluesugarcube.blogspot.com 3 lat temu

Niedawno po raz drugi miałam okazję wziąć udział w konferencji diabetologicznej ATTD (International Conference on Advanced Technologies & Treatments for Diabetes). Wszystkie większe eventy przez cały czas realizowane są w formie online więc niestety zamiast pakować walizkę i lecieć do Paryża gdzie miało odbyć się tegoroczne ATTD, chodziłam po wirtualnym centrum konferencyjnym siedząc w domu za biurkiem w pidżamie. Zapraszam Was na pełne podsumowanie z ATTD 2021, które dzieli się na informacje z sympozjów naukowych i newsy technologiczne.

ATTD 2021 - Sympozja naukowe

📌 Podczas wykładu otwierającego Profesor Stephanie Amiel mówiła o tym, iż ewolucja cukrzycowych technologii umożliwiła optymalizację kontroli glikemii poprzez minimalizację hipoglikemii i podkreśliła, iż niestety najgorszy dostęp mają ci z największymi potrzebami.

📌 Profesor Stephanie Amiel powiedziała również o istotnych danych dot. hipoglikemii u dorosłych: od 25 do 40% dorosłych żyjących z cukrzycą typu 1 ma upośledzoną świadomość hipoglikemii. Podkreśliła, iż najbardziej zagrożone są osoby, które nie korzystają z cukrzycowych technologii.

📌 Profesor Eleanor Scott w swojej prezentacji mówiła o wpływie pandemii na ciąże...
➡️ Kobiety w ciąży są w grupie zwiększonego ryzyka podczas pandemii
➡️ Wzmocniły się nierówności w opiece zdrowotnej
➡️ Wzrosła liczba martwych urodzeń

...oraz o tym co powinno się zmienić:
🤰 Sensory CGM powinny być stosowane u wszystkich pacjentek w ciąży z cukrzycą typu 1
🤰 Sensory FGM powinny być rozważone do stosowania u pacjentek w ciąży z cukrzycą typu 2, zwłaszcza o ile poziom HbA1c wynosi więcej niż 6.5%
🤰 Obserwacja cukrzycy ciążowej i zapobieganie cukrzycy typu 2 powinny być traktowane bardziej poważnie

📌 Doktor Lori Laffel w swojej prezentacji podkreślała znaczenie preferencji pacjenta:
➡️ Mają wpływ na wyniki zdrowotne i koszty opieki zdrowotnej
➡️ Odnoszą się do różnych perspektyw pacjentów dotyczących korzyści i zagrożeń związanych z użytkowaniem urządzenia lub leczeniem choroby

📌 Podczas sympozjum firmy Medtronic, Profesor Chantal Mathieu zwróciła uwagę na fakt, iż pacjent żyjący z cukrzycą, musi prowadzić swoją chorobę przez większość czasu zupełnie samodzielnie. W ciągu roku ma tylko 3 godziny ze swoim zespołem terapeutycznym, a przez pozostałe 8757 godzin jest zdany tylko na siebie.

📌 Doktor Irl Hirsh mówił o lekcjach wyciągniętych z pandemii COVID-19. Zebrane dane (stan na czerwiec 2021) pokazują, iż śmiertelność związana z COVID-19 jest wyższa w przypadku pacjentów z cukrzycą (mogą występować powiązania z płcią).

📌 Doktor Irl Hirsh podzielił się swoimi spekulacjami co do przyszłości po pandemii:
🏥 Telemedycyna będzie wciąż istotna
🏥 Lepsze ubezpieczenie zwiększy dostępność do telemedycyny
🏥Coraz częściej stosowane będą zdalne sensory i platformy wielosensorowe do monitorowania stanu zdrowia
🏥 Telefony komórkowe i aplikacje będą częściej używane
🏥 Badania kliniczne będą coraz częściej w formie zdalnej
🏥 Sensory CGM będą wykorzystywane w szpitalach
🏥 Zdalne nauczanie będzie standardem opieki
🏥 Współpraca międzynarodowa będzie kontynuowana

📌 Doktor William Cefalu przedstawił dane, które wskazują na wyższą śmiertelność związaną z COVID-19 u osób żyjących z cukrzycą typu 1 niż u osób żyjących z cukrzycą typu 2.

📌 Profesor Antonio Ceriello podkreślił znaczenie kontroli stężenia glukozy we krwi u osób żyjących z cukrzycą typu 2 podczas pandemii COVID-19. Osoby z cukrzycą typu 2, które lepiej kontrolowały swój poziom cukru we krwi miały aż 98.9% wskaźniku przeżywalności.

📌 Podczas sympozjum firmy Sanofi, Bastian Hauck podkreślił, iż musimy znaleźć balans pomiędzy tym, co jest ważne dla zespołów terapeutycznych (często dane: HbA1c, czas w zakresie, itd.), a tym, co jest ważne dla osoby chorej na cukrzycę (zmniejszenie obciążenia psychicznego).

📌 Podczas sympozjum firmy Sanofi, Profesor Pratik Choudhary oraz Doktor Emma Wilmot mówili o przyszłości leczenia cukrzycy:
💉 Opieka diabetologiczna, insulina, technologia diabetologiczna ewoluuje wraz z pacjentami (to ewoluujące doświadczenie osób z cukrzycą). Ostateczny cel tej ewolucji to oczywiście zmniejszenie obciążenia związanego z leczeniem.
💉 Chociaż insulina jest dostępna od ponad 100 lat, często nie udaje się osiągnąć odpowiedniej kontroli glikemii, szczególnie w krajach rozwijających się.
💉 Innowacje w technologiach cyfrowych umożliwiły opiece zdrowotnej przyjęcie podejścia bardziej skoncentrowanego na pacjencie. Takie technologie mogą stanowić część połączonego ekosystemu, który może pomóc w zmniejszeniu obciążenia związanego z leczeniem i poprawie interakcji między lekarzem a pacjentem. Te możliwości podkreślają potrzebę integracji insuliny z technologią.

📌 Doktor Andrea Scaramuzza zaprezentował kamienie milowe w rozwoju prac nad sztuczną trzustką:
#️⃣1. Zatrzymanie podaży insuliny przy hipoglikemii
Zaprzestanie podawania insuliny po przekroczeniu niskiego progu poziomu glukozy przez sensor
#️⃣2. Zatrzymanie podaży insuliny przed hipoglikemią
Zaprzestanie podawania insuliny po przekroczeniu niskiego progu poziomu glukozy przez sensor
#️⃣3. Hybrydowa pętla zamknięta (jesteśmy na tym etapie)
Sterowane algorytmem dostarczanie insuliny zależne od poziomu glukozy wraz z bolusem doposiłkowym inicjowanym prze użytkownika
#️⃣4. W pełni zautomatyzowana pętla zamknięta
Sterowane algorytmem dostarczanie insuliny zależne od poziomu glukozy bez bolusa doposiłkowego inicjowanego prze użytkownika
#️⃣5. W pełni zautomatyzowana wielohormonalna pętla zamknięta
Sterowane algorytmem dostarczanie insuliny zależne od poziomu glukozy bez bolusa doposiłkowego inicjowanego prze użytkownika

📌 Doktor Carmen Valcarce w swojej prezentacji podkreśliła, iż poważnym zagrożeniem dla chorych na cukrzycę pomimo nowych technologii w cukrzycy pozostają:
⚠️ciężka hipoglikemia (główna bariera w osiągnięciu kontroli glikemii, związane ze zwiększonymi obciążeniami klinicznymi i ekonomicznymi opieki zdrowotnej oraz negatywnym wpływem na jakość życia pacjentów i przestrzeganie zaleceń lekarskich).
⚠️ kwasica ketonowa (odpowiada za 14% wszystkich przyjęć do szpitala pacjentów z cukrzycą i 16% wszystkich zgonów związanych z cukrzycą).

📌 Doktor Carmen Valcarce zaprezentowała porównania danych dotyczących hipoglikemii z 2010 oraz 2019-2020:
📉 Roczna częstość występowania hipoglikemii
➡️ 2010: 30-40%
➡️ 2019-2020: 51%
📉 Roczne incydenty
➡️ 2010: 1.0-1.7 epizodów u jednego pacjeta w ciągu roku
➡️ 2019-2020: 3.5 epizodów u jednego pacjenta w ciągu roku

📉 2010
➡️ Trend wskazuje na zwiększenie ilości hospitalizacji z powodu hipoglikemii
➡️ Przeciętna osoba z cukrzycą typu 1 doświadcza ok. 2 epizodów hipoglikemii
📉 2019-2020
➡️ 4-5% przypadków ciężkiej hipoglikemii jest leczonych na izbie przyjęć
➡️ 90% przypadków ciężkiej hipoglikemii jest leczonych poza szpitalem a co drugi przez rodzinę

📌 Doktor Carmen Valcarce mówiła również o latach życia "straconych" przez cukrzycę. Rok z HbA1c powyżej 7% powoduje utratę ok. 100 dni życia.

📌 Doktor Boris Babenko z firmy Google zaprezentował nowatorskie badania z ⁦na temat szczegółowej analizy zewnętrznych zdjęć oka w celu diagnozy retinopatii cukrzycowej. Informacje wydają się pochodzić z obszaru twardówki i okolic tęczówki/źrenicy, a nie głównie z rozmiaru źrenicy. Potencjalnie może służyć jako narzędzie do badań przesiewowych by diagnozować osoby z wysokim ryzykiem powikłań.

📌 Doktor Jennifer Yamamoto w swojej prezentacji podkreśliła, iż 288 pomiarami dziennie, CGM daje szczegółowy obraz kontroli glikemii kobiety podczas ciąży. Jednak sumaryczne pomiary CGM nie obejmują dziennych wahań i schematów glikemii.

📌 Doktor Rayhan Lal przedstawił interesujące informacje na temat bazy w różnych modelach pomp insulinowych. Błąd podania dawki podstawowej zależy od pompy. Zmniejszona dokładność występuje przy niższych dawkach. Modulacja ilości i częstotliwości dawki insuliny różni się w zależności od pompy.

📌 Doktor Eric Zijlstra w swojej prezentacji mówił o lekcjach wyniesionych z badań nad insuliną doustną:
➡️ Wpływ pokarmu jest przez cały czas dużym wyzwaniem dla insuliny doustnej podawanej doposiłkowo.
➡️ Odpowiedź na insulinę doustną może być przez cały czas zmienna.
➡️ Dłużej działająca, podstawowa insulina doustna może łagodzić efekt pokarmowy i lepiej radzić sobie ze zmiennością wchłaniania w stabilnym stanie.
➡️ przez cały czas potrzebne są bardzo duże dawki.

📌 Doktor Partha Kar w swojej prezentacji podkreślił, iż pacjent z cukrzycą spędza tylko od 0,02 do 0,01% swojego życia z pracownikiem służby zdrowia.

📌 Doktor Susana Patton w swojej prezentacji przedstawiła korzyści płynące z telezdrowia:
💻 Zwiększona dostępność
💻 Zmniejszone wymagania dotyczące opieki nad dziećmi
💻 Pozytywny wpływ na środowisko
💻 Wysoka akceptowalność/wykonalność (88,6% zadowolenia, 94% frekwencji)

📌 Doktor Desmond Schatz przedstawił powody, dla których do tej pory nie jesteśmy w stanie zapobiec/wyleczyć cukrzycy typu 1:
➡️ Suboptymalne projekty badań (dawka/moc/populacje)
➡️ Leczenie zbyt późno/brak interwencji specyficznych dla danego etapu
➡️ Leczenie „tylko” odpowiedzi immunologicznej
➡️ Brak zastosowywania łączenia leków
➡️ Wykonywanie badań klinicznych z wątpliwym uzasadnieniem
➡️ Brak informacyjnych biomarkerów
➡️ Nieznajomość roli środowiska w cukrzycy typu 1
➡️ Niedocenianie heterogeniczności choroby
➡️ Niezrozumienie patogenezy cukrzycy typu 1


ATTD 2021 - DIABTECH newsy

Medtronic

Sensor Guardian™ 4 oraz Smart Pen Medtronic InPen™ otrzymały unijny znak CE

💡 Guardian™ 4 nie wymaga kalibracji (odczyty poziomu glukozy z sensora mogą służyć do podejmowania decyzji teraputycznych; w przypadku niezgodności danych zalecane jest użycie glukometru).
💡 Będzie kompatybilny z pompą Medtronic MiniMed™ 780G, zintegrowany z penem Medtronic InPen™ oraz możliwy do użytkowania jako niezależny system CGM.
💡 Smart Pen Medtronic InPen™ to pierwszy i jedyny inteligentny wstrzykiwacz do insuliny zatwierdzony w Europie, który jest zintegrowany z CGM w czasie rzeczywistym za pośrednictwem jednej wygodnej aplikacji na telefony.

CGM nowej generacji - Medtronic Synergy

💡 Sensor Synergy będzie o 50% mniejszy od sensora Guardian 3.
💡 Sensor będzie w pełni jednorazowego użytku (zintergrowany czujnik i transmiter).
💡 Aplikacja sensora będzie uproszczona do 3 kroków.
💡 Aplikator będzie jednorazowego użytku.
💡 Nie będzie potrzebna taśma zabezpieczająca.


Przyszłe projekty Medtronic

💡 7-dniowy zestaw infuzyjny z dostosowaniem do szybszych insulin.
💡 Pompa Medtronic 780G - sterowanie telefonem oraz ulepszenie zarządzania posiłkami.
💡 Sensor Synergy - zintegrowanie z pompą 780G oraz automatyczne dawkowanie doposiłkowe (spersonalizowana pętla zamknięta).
💡 Sensor Synergy - Projekt Synergy i Projekt Janus ze spersonalizowanym dawkowaniem insuliny (na razie brak szczegółowych informacji).

Dexcom


💡 Dexcom G7 będzie o ok. 60% mniejszy niż Dexcom G6, smuklejszy i łatwiejszy do ukrycia pod ubraniem. Aplikacja również będzie miała nowy, uproszczony interfejs. G7 będzie również mógł bezpośrednio łączyć się ze smartwatchem.
💡W przeciwieństwie do dotychczasowych modeli Dexcom CGM, G7 będzie w pełni jednorazowego użytku. Oznacza to, iż nie będzie już oddzielnego transmitera z 3-miesięczną żywotnością baterii. Zamiast tego czujnik i nadajnik zostaną zintegrowane, a po zakończeniu pracy czujnika pozbędziesz się całej połączonej jednostki. Dexcom prowadzi w tej chwili testy G7 mające na celu sprawdzenie działania sensora w różnych miejscach na ciele by użytkownicy nie musieli się ograniczać w tej kwestii.
💡 Podobnie jak w przypadku modelu G6 sensor będzie działać przez 10 dni. Nie będzie wymagana żadna kalibracja, a czas rozruchu czujnika będzie wynosił jedynie 30 minut.
💡 Funkcje, które pozostaną w nowej generacji - G7 będzie zintegrowany z CIQ Tandem, Omnipod DASH i Omnipod 5. Będzie działać w połączeniu z zamkniętą pętlą DIY. Opcjonalne kalibracje będą przez cały czas dostępne. Zasięg Bluetooth pozostanie taki sam.

Sigi


💡 Pompa Sigi jest połączeniem pompy tłokowej z pompą z systemem mikrodozowania dzięki czemu jest bardzo dokładna, nie pojawiają się pęcherze powietrza, a okluzje są gwałtownie wykrywane.
💡 Sigi jest sterowana bezpośrednio ze telefona.
💡 Użytkownik otrzymuje dwie pompy by móc nieprzerwanie korzystać z systemu (ładowanie).
💡 Sigi współpracuje z już dostępnymi fabrycznie napełnionymi wkładami insulinowymi. Wystarczy włożyć nowy wkład z insuliną do modułu pompy i ponownie ją przyczepić.
💡 Moduł pompy może zostać odłączony w dowolnym momencie. Kaniula pozostaje pod skórą, na skórze plaster z mocowaniem.
💡 Sigi może być używana z systemami zamkniętej pętli. Łączy się z CGM i algorytmem poprzez protokoły interoperacyjności.


Weronika BlueSugarCube

Dziękuję #dedoc° za umożliwienie mi wzięcia udziału w wirtualnym ATTD 2021.

Tutaj przeczytasz podsumowanie z DiabetesMine D-Data ExChange Summer 2021 vol. 1
Tutaj przeczytasz podsumowanie z ISPAD 2020
Tutaj przeczytasz informacje o glukagonie w sprayu
Tutaj przeczytasz podsumowanie z EASD 2020
Tutaj przeczytasz o systemach open source
Idź do oryginalnego materiału