AstraZeneca kupuje firmę biotechnologiczną EsoBiotec i kontynuuje rozwój terapii komórkowych

mgr.farm 1 tydzień temu

Technologia opracowana przez firmę EsoBiotec pozwala na genetyczną modyfikację komórek bezpośrednio w organizmie, co pozwala na przeprowadzenie terapii komórkowej w ciągu zaledwie kilku minut, zamiast, jak obecnie, kilku tygodni – informuje zarząd AstraZeneca.​

Tradycyjne terapie komórkowe polegają na modyfikacji genetycznej komórek pobranych od pacjenta, a następnie ich ponownym podaniu w postaci leku, co często jest długotrwałym procesem.

AstraZeneca inwestuje w nowe technologie

AstraZeneca aktywnie rozwija swoje kompetencje w zakresie terapii komórkowej, zwłaszcza w onkologii, i w ostatnich latach rozszerzyła swoją działalność na całym świecie.

Redakcja Reuters przypomina, iż w grudniu 2023 r. Astra Zeneca kupiła chińską spółkę Gracell Biotechnologies za kwotę do 1,2 mld dolarów, a w lutym 2024 r. poinformowała, iż ​​zainwestuje 300 mln dolarów w dalsze badania i rozwój terapii komórkowych.

– Jesteśmy na dość wczesnym etapie rozwoju terapii komórkowych, więc nasze najbliższe plany obejmują zwiększenie wszelkich możliwych badań w tym zakresie – powiedziała reporterom Reuters Susan Galbraith, wiceprezes wykonawczy ds. badań i rozwoju w onkologii w firmie AstraZeneca podczas telekonferencji.

  • Czytaj również: AstraZeneca: dane z badań nad lekiem na raka płuc są bardzo obiecujące

Prezes Astra Zeneca Pascal Soriot w mediach bardzo często podkreśla, iż nowe technologie, w tym leki celowane oraz terapia komórkowa, stanowią coraz większą część projektów Astra Zeneca i nowopowstających leków.

Innowacyjne leczenie celowane

Do leków celowanych rozwijanych w spółce Astra Zeneca należą m.in. tzw. leki ADC (ang. Antibody-Drug Conjugates). Są to nowoczesne leki przeciwnowotworowe, które łączą działanie przeciwciała monoklonalnego z silnym lekiem cytotoksycznym. Przeciwciało jest zaprojektowane tak, aby wiązało się wybiórczo z określonymi antygenami na powierzchni komórek nowotworowych, a po związaniu się uwalniany jest lek cytostatyczny do wnętrza komórki, powodując jej apoptozę.

Szczegóły umowy AstraZeneca – EsoBiotec

W ramach umowy kupna firmy EsoBiotec ogłoszonej w poniedziałek 17 marca br. AstraZeneca zapłaci z góry 425 milionów dolarów, a następnie maksymalnie 575 milionów dolarów w formie płatności warunkowych w zależności od osiągniętych celów.

Oczekuje się, iż transakcja zostanie sfinalizowana w drugim kwartale 2025 r., co uczyni EsoBiotec spółką zależną i należącą w całości do AstraZeneca. Swoją działalność zakupiona spółka dalej będzie prowadzić w Belgii.

Niezależnie od tej informacji AstraZeneca poinformowała, iż ​​uzyskała również wyłączne prawo do osiągnięć naukowych firmy biotechnologicznej Alteogen, które pomogą w opracowaniu podskórnych iniekcji stosowanych w leczeniu nowotworów. Astra Zeneca w tym przypadku nie ujawniła jednak warunków finansowych transakcji.

AstraZeneca – farmaceutyczny gigant?

AstraZeneca to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny, który powstał w 1999 roku w wyniku połączenia dwóch mniejszych firm. Specjalizuje się m.in. w lekach onkologicznych, lekach stosowanych w chorobach układu sercowo-naczyniowego i nerek, chorobach układu oddechowego, w immunologii oraz w leczeniu chorób zakaźnych.

AstraZeneca zatrudnia ponad 80 tysięcy pracowników na całym świecie, w tym około 3 tysiące w Polsce. Firma rozpoczęła działalność w Polsce na początku lat 90., początkowo jako dwie oddzielne firmy Astra i Zeneca. w tej chwili przedsiębiorstwo ma dwie siedziby w Polsce, w Warszawie i Krakowie, i prowadzi działania badawczo-rozwojowe w zakresie badań klinicznych.

AstraZeneca produkuje 47 produktów leczniczych dostępnych na całym świecie, w tym leki przeciwnowotworowe i szczepionkę przeciw COVID-19.

Zarząd Astra Zeneca regularnie podkreśla, iż najważniejsze znaczenie dla rozwoju firmy ma działalność badawczo-rozwojowa, ponieważ badania kliniczne są głównym filarem jej innowacyjności.

W 2011 r. w Warszawie powstało globalne Centrum Operacyjne Badań Klinicznych Astra Zeneca (jako pierwsze w tej części Europy i jedno z pięciu z tego typu miejsc na świecie). Od 2020 roku warszawska placówka posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego.


Źródło:

  1. https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/astrazeneca-buy-esobiotec-upto-1-billion-2025-03-17/
  2. https://www.astrazeneca.pl/o-nas.html

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału