Do badania klinicznego III fazy z randomizacją ABC, prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby, włączono w okresie od stycznia 2017 r. do końca grudnia 2020 r. w sumie 3021 dorosłych pacjentów w wieku do 70 lat z pierwotnym inwazyjnym HER2 ujemnym rakiem piersi. U pacjentów z dodatnią ekspresją receptora hormonalnego (HR) konieczne było zajęcie węzłów chłonnych i rozpoznanie choroby w ciągu ostatnich 10 lat. U pacjentów bez ekspresji HR węzły chłonne mogły być zajęte, ale nie musiały (tj. T2-4N0), a rozpoznanie choroby musiało być ustalone w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Po stratyfikacji w zależności od ekspresji HR (dodatnia vs ujemna), wskaźnika masy ciała (<30 lub ≥30 kg/m2) i stadium choroby (II vs III) pacjentów przydzielono losowo do grupy otrzymującej aspirynę w dawce 300 mg dziennie lub placebo przez 5 lat. Wyniki analizy pośredniej badania Aspirin after Breast Cancer (ABC) wskazują, iż podawanie aspiryny w dawce 300 mg codziennie nie zmniejsza przeżycia wolnego od choroby inwazyjnej (iDFS). Po obserwacji ponad 3000 pacjentów w okresie z medianą 20 miesięcy odnotowano 107 zdarzeń dotyczących iDFS w grupie pacjentów otrzymujących aspirynę w porównaniu z 84 zdarzeniami u pacjentów otrzymujących placebo. Stratyfikowany współczynnik ryzyka wyniósł 1,27, a wartość ta przekraczała wcześniej określoną wartość współczynnika ryzyka dla daremności wynoszący 1,03.
W efekcie Komitet Monitorujący Dane i Bezpieczeństwo zalecił odślepienie danych, a badanie zamknięto przedwcześnie, biorąc pod uwagę sygnał, iż aspiryna raczej nie pomoże w zapobieganiu nawrotom raka piersi.