Apteki sprzedające tabletkę „dzień po” będą oznakowane

termedia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wprowadza system oznakowania aptek, które biorą udział w pilotażowym programie dotyczącym pigułki „dzień po”. Naklejki niedługo trafią do każdej z nich – przekazał 10 czerwca NFZ.



Pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia sprzedaży antykoncepcji awaryjnej rozpoczął się 1 maja br. Do tej pory zgłosiło się do niego 1050 aptek (z ponad 12 tys. działających w Polsce).

Jeszcze przed startem samorząd aptekarski zgłaszał wątpliwości dotyczące dolnej granicy wieku pacjentki, od którego farmaceuci mogą wystawić receptę na pigułkę „dzień po”.

Opracowany przez resort zdrowia, a realizowany przez NFZ program zakłada, iż tabletkę „dzień po” farmaceuta z apteki biorącej udział w pilotażu może sprzedać pacjentce od 15. roku życia. Jest to tzw. usługa farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką i wystawia receptę. Niepotrzebna jest przy tym ani zgoda, ani obecność opiekuna niepełnoletniej nastolatki (inaczej niż w przypadku, gdy receptę wystawia lekarz). Farmaceuci sygnalizowali obawy, że jest to rozwiązanie niezgodne z prawem. W efekcie zgłoszenia aptek do programu napływały wolno, a pacjentki nie miały zbyt wielu miejsc, w których mogłyby otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną.

Ile aptek w programie antykoncepcji awaryjnej?Ponad 1050 aptek zostało zgłoszonych do pilotażowego programu sprzedaży antykoncepcji awaryjnej, tzw. pigułki dzień po – około 700 ma podpisane umowy.
Idź do oryginalnego materiału