Apteki mobilne odpowiedzią na kryzys w dostępie do leków?

mgr.farm 6 godzin temu

Pomysł, aby to apteki mobilne rozwiązały kryzys w dostępie do leków na obszarach wiejskich zyskał poparcie litewskiego rządu już w ubiegłym roku. Teraz ustawodawca pracuje nad doprecyzowanie przepisów, które pozwolą na ich legalne uruchomienie. Miałyby one odwiedzać wsie i miasteczka pozbawione stałych aptek, albo takie, gdzie apteki działają jedynie w ograniczonych godzinach. Co istotne, zainteresowanie realizacją projektu wyraziły zarówno sieci apteczne, jak i niezależni farmaceuci.

Apteki mobilne obsłużą 342 obszary wiejskie

Zgodnie z projektem ustawy, apteki mobilne miałyby działać w 342 regionach wiejskich. Placówki te mogłyby funkcjonować w każdej miejscowości, gdzie nie ma ani jednej apteki, lub gdzie istnieje tylko jedna, ale działa w ograniczonym czasie – wówczas mobilne placówki uzupełniałyby dostępność leków w innych porach.

Projekt ustawy przewiduje także scenariusze wyjątkowe, w których apteki mobilne mogłyby funkcjonować bez żadnych ograniczeń terytorialnych – na przykład w czasie stanu wojennego, wyjątkowego czy w trakcie kwarantanny. W takich sytuacjach mogłyby działać we wszystkich miejscowościach, niezależnie od liczby działających tam aptek stacjonarnych Chęć uczestnictwa w projekcie zgłosiło już 25 aptek – zarówno z dużych sieci, jak i indywidualnych placówek.

To czy apteki mobilne zostaną uruchomione zależy od działań parlamentu. Niezbędna jest zmiana przepisów. Konieczne wydaje się także aby samorządy wniosły swój wkład finansowy w ich funkcjonowanie. – mówi Kristina Nemaniūtė-Gag, szefowa Litewskiego Stowarzyszenia Aptek

Źródło: LRT

Idź do oryginalnego materiału