Internetowe Konto Pacjenta i mobilna aplikacja mojeIKP pomagają opiekunom i osobom potrzebującym pomocy z racji wieku lub niepełnosprawności. Opieka nad osobami chorymi przy wykorzystaniu aplikacji mojeIKP staje się łatwiejsza, dostępniejsza i wygodniejsza.
Jednym z największych atutów aplikacji mojeIKP jest możliwość dostępu do konta pacjenta dziecka lub osoby dorosłej, nad którą się opiekujemy. Na przykład zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia w ZUS pozwala na dostęp do jego Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i można na bieżąco monitorować stan jego zdrowia. To umożliwia odbieranie e-recept i e-skierowań, co jest niezwykle praktyczne, szczególnie w nagłych przypadkach.
Opiekunowie za pomocą mojeIKP mogą również:
- sprawdzić ulotki i dawkowanie leków,
- skanować kod leku z opakowania, by mieć dostęp do ulotki,
- ustawić przypomnienia o konieczności zażycia medykamentów.
W codziennej opiece nad osobą chorą to narzędzie ułatwia kontrolę nad regularnym przyjmowaniem leków i pozwala uniknąć sytuacji, w której pacjent zapomni o regularnym przyjmowaniu leków.
Opieka nad osobami chorymi, zwłaszcza starszymi, wiąże się często z sytuacjami, które wymagają szybkiej reakcji. Aplikacja mojeIKP oferuje opcję „Pierwsza pomoc”, która krok po kroku prowadzi użytkownika przez procedury ratownicze. Można tam się dowiedzieć, jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, jak udrożnić drogi oddechowe czy jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).
Dodatkowo aplikacja umożliwia szybkie połączenie się z pogotowiem ratunkowym (999) lub numerem alarmowym (112), co skraca czas reakcji i pozwala natychmiast uzyskać pomoc.
Aplikacja jest także przystępna dla seniorów, którzy mogą korzystać z funkcji przypomnień o zażywaniu leków, mieć szybki dostęp do e-recept, kontrolować swoją dokumentację medyczną.
W trybie offline zachowywane są pobrane wcześniej dokumenty, dzięki czemu choćby bez dostępu do internetu można mieć pod ręką wszystkie potrzebne informacje.