Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu stworzyli aplikację LekRaport, która wesprze farmaceutów w codziennej pracy oraz zwiększy bezpieczeństwo pacjentów, między innymi w obszarze adherence, a więc prawidłowego stosowania leków. Posłuży ona także naukowcom, którzy najpierw chcą ocenić, a następnie poprawić funkcjonowanie kompleksowej opieki farmaceutycznej w Polsce.
UMW informuje, iż LekRaport to intuicyjna i łatwa w obsłudze aplikacja, która powstało w ramach wdrożeniowego projektu naukowego „Analiza kognitywnych usług farmaceutycznych, w tym przeglądu lekowego, prowadzonego na podstawie autorskiego narzędzia badawczego”. Kieruje nim dr Artur Owczarek, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Technologii Postaci Leku Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
– Chcemy rozwinąć i usprawnić współpracę farmaceuty z pacjentem, która od lat funkcjonuje w wielu krajach i przynosi bardzo dobre efekty. Dodatkowo naszym zadaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii oraz realizacja przeglądów lekowych, a aplikacja w tym pomoże – mówi dr Artur Owczarek. – Dane, zebrane dzięki LekRaportowi, pozwolą ocenić trendy oraz potrzeby, zarówno farmaceutów, jak i pacjentów, a następnie, jako uczelnia medyczna, będziemy mogli wspierać rozwój szeroko rozumianej opieki farmaceutycznej, jako specjalistycznej usługi kognitywnej. Usługi, która polega na tym, iż farmaceuta obserwuje pacjenta, stan jego zdrowia oraz doradza mu w kwestiach profilaktyki.