Apel o covidowe ograniczenia

termedia.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Stowarzyszenie Pacjent Europa zaapelowało do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o wprowadzenie ograniczeń i zasad sanitarnych w placówkach medycznych i w aptekach. Rzecznik resortu Damian Kuraś odpowiedział, iż sytuację monitoruje Zespół do spraw chorób zakaźnych.

COVID-19 nie odpuszcza
Współautorka apelu Zofia Sobczak ze Stowarzyszenia Pacjent Europa podkreśliła podczas briefingu 18 stycznia przed gmachem resortu zdrowia, iż trwa fala zachorowań na COVID-19. Jak mówiła, eksperci wskazują, iż realna liczba dziennych zakażeń może dochodzić choćby do stu tysięcy.

– Problem ten dotyczy także wielu innych chorób zakaźnych. Do wielu zakażeń dochodzi w miejscach, które powinny być pod tym względem najbezpieczniejsze – w szpitalach i w placówkach medycznych – stwierdziła.

Stowarzyszenie złożyło w Ministerstwie Zdrowia „Apel w sprawie zakażeń COVID w Polsce”. Jego autorzy uważają, iż należy wprowadzić ograniczenia i specjalne zasady sanitarne w szpitalach, placówkach medycznych i w aptekach. Apelują też o działania promujące używanie masek FFP3 i FFP2 – akcje informacyjne i edukacyjne, używanie tego typu masek w miejscach, gdzie byłyby one obowiązkowe – i o dostęp do samokontroli dzięki testowania, wprowadzenie wysokiej refundacji na testy na obecność COVID-19 i na testy poszerzone o grypę i RSV.

Ministerstwo Zdrowia monitoruje
W odpowiedzi na ten apel rzecznik Ministerstwa Zdrowia Damian Kuraś powiedział PAP, iż minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała Zespół do spraw chorób zakaźnych, złożony z wysokiej klasy specjalistów. Zadaniem zespołu – jak dodał – jest monitorowanie wszystkich zagrożeń i doradztwo w zakresie profilaktyki i diagnostyki COVID-19.

Zespół do spraw monitorowania i oceny sytuacji zagrożeń związanych z chorobami zakaźnymi minister Leszczyna powołała w styczniu br. Jego przewodniczącym został prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. dr hab. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych.

W skład zespołu wchodzą:
– dr hab. Jerzy Jaroszewicz,
– dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz,
– prof. dr hab. Miłosz Parczewski,
– prof. dr hab. Małgorzata Pawłowska,
– prof. dr hab. Anna Piekarska,
– prof. dr hab. Krzysztof Pyrć,
– dr hab. Piotr Rzymski,
– prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz,
– prof. dr hab. Jacek Wysocki,
– dr hab. Dorota Zarębska-Michaluk.

Będą oni doradzali ministrowi zdrowia w zakresie epidemiologii, profilaktyki, diagnostyki i terapii chorób zakaźnych, a także wykonywali zlecone im zadania.

.
Idź do oryginalnego materiału