Antykoncepcja awaryjna. Eksperci o bezpieczeństwie i potrzebie edukacji

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Piotr Merks/Materiały prasowe


- Z antykoncepcji awaryjnej powinno korzystać się świadomie i tylko w nagłych, awaryjnych przypadkach. Natomiast należy zwrócić uwagę, iż zarówno osoba dokonująca jej zakupu, jak i farmaceuta nie powinny się bać szczerze rozmawiać. Jestem zdania, iż farmaceuta jest po to, aby pomagać – powiedział Piotr Merks, specjalista farmacji, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.



W Polsce program pilotażowy, który umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej w aptekach rozpoczął się 1 maja br. i potrwa do 30 czerwca 2026 r. w tej chwili udział w pilotażu zgłosiło ponad 1000 aptek. Nabór wciąż trwa.

Program został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, a realizowany jest przez apteki, które podpisały umowę z NFZ na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym.

Farmaceuta, którego apteka bierze udział w pilotażu może wypisać receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną pacjentce od 15. roku życia. Wydanie recepty jest poprzedzone konsultacją farmaceutyczną, w ramach której farmaceuta przeprowadza wywiad z pacjentką.

Zdaniem ekspertów, którzy 20 czerwca wzięli udział w dyskusji w ramach kampanii "Poranek PO", bardzo istotne jest, aby łatwy dostęp w aptece do bezpiecznej antykoncepcji zmniejszył ryzyko, iż kobiety będą sięgać po metody niesprawdzone, nieskuteczne lub szkodliwe dla ich zdrowia.

Kluczowa rola farmaceutów

Dr n. farm. Piotr Merks, ekspert w dziedzinie opieki farmaceutycznej mówił procedurach związanych z realizacją sprzedaży antykoncepcji awaryjnej. – Przede wszystkim naszym celem jest zapewnienie dostępności do antykoncepcji awaryjnej oraz edukacja. Trzeba pokazać, że ta forma antykoncepcji jest bezpieczna i ta dostępność jest zapewniona – powiedział.

- Pigułka „dzień po” jest dostępna w aptekach na receptę farmaceutyczną. Można odwiedzić dedykowaną aptekę i skorzystać z pomocy wykwalifikowanego pracownika systemu ochrony zdrowia – farmaceuty, który pomoże w znalezieniu najlepszego rozwiązania w danej sytuacji – tłumaczył Piotr Merks.

Oznakowanie aptek sprzedających pigułki „dzień po”Naczelna Izba Aptekarska przedstawiła zatwierdzony przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny projekt naklejki dla aptek biorących udział w pilotażu sprzedaży antykoncepcji awaryjnej.
Idź do oryginalnego materiału