Antybiotyki w zawiesinie i ich trwałość [Tabela do pobrania PDF]

aptekarz.pl 11 miesięcy temu

Antybiotyki w zawiesinie powinny być adekwatnie przygotowane i odpowiednio przechowywane, co ma fundamentalne znaczenie dla skuteczności prowadzonej terapii. Z tego względu konieczna jest adekwatna komunikacja na linii rodzic- farmaceuta. Niestety, przez cały czas zdarza się, iż rodzice po zakupie antybiotyku przychodzą do domu i są zdezorientowani. Dlaczego? Lekarz zapewniał ich o tym, iż antybiotyk będzie w postaci płynnej, a po otwarciu mają przed sobą proszek. Dlatego konieczne jest wytłumaczenie, w jaki sposób dany antybiotyk należy przygotować, jak go przechowywać, oraz jaki jest jego okres trwałości.

Antybiotyki w zawiesinie- jak je przygotować?

Wydając antybiotyk w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny, należy przekazać podstawowe informacje, w jaki sposób go prawidłowo przygotować. Składają się na to takie czynności jak:

  • proszek znajdujący się w butelce zalać odpowiednią ilością wody (podaną w ulotce dołączonej do opakowania). Woda powinna być przegotowana o temperaturze pokojowej;
  • przygotowaną zawiesinę należy wstrząsnąć, aby proszek został zawieszony równomiernie. Ważne jest, aby nie mieszać go żadnym patyczkiem, bądź innym mieszadłem, ponieważ istniałoby ryzyko, iż proszek osadziłby się na nich, a w ten sposób stężenie antybiotyku by się zmniejszyło;
  • ważne, aby przed każdym podaniem antybiotyku, zawiesinę wstrząsnąć;

Antybiotyki w zawiesinie- okres trwałości i warunki ich przechowywania [tabela PDF]

Przy wydawaniu antybiotyku należy także przekazać informacje dotyczące warunków jego przechowywania po sporządzeniu zawiesiny oraz jego okresu trwałości. Wszystkie te informacje zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania. Poniżej natomiast znajduje się tabela, w której umieszczone zostały najczęściej wydawane w aptece antybiotyki w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny (Ospen jako jedyny występuje w postaci gotowej zawiesiny), do których zostały przyporządkowane warunki ich przechowywania, a także okresy trwałości.

Uwaga! Po kliknięciu w poniższą tabelę otworzy się ona w formacie PDF możliwym do pobrania i wydrukowania.

Co zrobić, gdy okres trwałości leku skończy się, a lek jeszcze został?

Pacjenci informują nas, iż zdarza im się, iż lek im pozostaje, mimo iż jego okres trwałości się skończył. W takim przypadku, niestety należy preparat zutylizować, gdyż dalsze jego używanie może być nieskuteczne. Co więcej, niezwykle ważna jest nasza rola podczas realizacji recept, na których przepisywane są antybiotyki w postaci zawiesiny. Niejednokrotnie w celu zapewnienia odpowiedniej długości kuracji, konieczne staje się zmodyfikowanie ilości antybiotyku przepisanej przez lekarza. Przykład takiej recepty znajdziecie poniżej:

Rp.

Taromentin 400 mg + 57 mg proszek-zawiesina, 140 ml = 25,2 g

1 op. po 140 ml

D.S. 2×5 ml przez 14 dni

Odpłatność 50%

Wiedząc, iż trwałość antybiotyku Taromentin po sporządzeniu zawiesiny wynosi 7 dni. adekwatne w tym przypadku jest wydanie pacjentowi 2 opakowań po 70 ml w celu zapewnienia skutecznej terapii.

Autor: mgr farm. Maciej Birecki

Idź do oryginalnego materiału