Antybiotyki na wyczerpaniu. Dostawy dopiero we wrześniu…

mgr.farm 3 miesięcy temu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych. Jest ono odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową. Zestawienie to obejmuje antybiotyki, leki nasercowe, stosowane w ADHD i wiele innych…

  • Czytaj również: Wzrost liczby recept na antybiotyki dla dzieci. Czy pojawią się problemy w aptekach?

W najnowszym tego typu opracowaniu GIF wskazuje na utrudnioną dostępność produktu zawierającego amiodaronum. Problem z dostępnością powinna rozwiązać zaplanowana na lipiec dostawa. Jednocześnie w dalszym ciągu występują utrudnienia w dostępności produktu zawierającego levomepromazinum. Podmiot odpowiedzialny zadeklarował dostawy jeszcze w tym miesiącu.

– Produkty zawierające benzathini phenoxymethylpenicillinum, zawiesina doustna, 750 000 j.m./5 ml – aktualnie zapasy są na wyczerpaniu. Podmiot odpowiedzialny zadeklarował dostawę dopiero we wrześniu 2024 r. W grupie produktów z substancją phenoxymethylpenicillinum dla najmłodszych pacjentów dostępny jest Polcylin – informuje GIF.

Wspomniane leki to antybiotyki stosowane przede wszystkich u dzieci.

Ciągłe problemy z lekiem na ADHD

GIF po raz kolejny wskazuje też na bardzo utrudnioną dostępność produktów leczniczych z substancją czynną atomoxetinum. Leki te stosowane są przez chorujących na ADHD. Większość produktów z tą substancją jest czasowo wstrzymana w obrocie przez podmioty odpowiedzialne.

Jednocześnie 28 maja GIF wstrzymał w obrocie kilka serii leku Konaten z atomoksetyną. Powodem wstrzymania leku jest informacja od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego o uzyskaniu wyniku poza specyfikacją jakościową (OOS) w próbach referencyjnych dla parametru zawartość atomoksetyny.

– Przedmiotowa decyzja ma charakter zabezpieczający i służy wstrzymaniu obrotu produktem leczniczym, co do jakości którego istnieje uzasadnione podejrzenia, na czas przeprowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego – wskazał GIF.

Źródło: ŁW/GIF

Idź do oryginalnego materiału