Anoreksja i bulimia, to niejedyne problemy młodych ludzi

radiokielce.pl 3 miesięcy temu

Anoreksja, bulimia, uzależnienia – to tylko cześć problemów, z którymi zmagają się dziś młodzi ludzie. Pomóc mogą nauczyciele, pod warunkiem, iż wiedzą jak z uczniami rozmawiać o trudnych sprawach.

Dziś (czwartek, 25 stycznia) mieli okazję taką wiedzę zdobyć, bowiem konferencję poświęconą wyzwaniom wychowawczym zorganizowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Oprócz pedagogów i nauczycieli do Centrum Geoedukacji, gdzie konferencja się odbywała, zaproszeni zostali też rodzice.

Izabela Juszkiewicz, kierownik pracowni wsparcia i rozwoju w ŚCDN mówi, iż wśród prelegentów byli między innymi policjanci, psycholodzy oraz dietetycy. Agnieszka Salwa, doradca metodyczny w ŚCDN oraz psycholog w Miejskim Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach mówi, iż rosnąca popularność mediów społecznościowych sprawia, iż część młodych ludzi stara się za wszelką cenę być szczupła.

– Wiemy, iż na portalach społecznościowych wyglądamy zwykle bardzo atrakcyjnie. To dlatego, iż stosujemy różnego rodzaju filtry. Widząc jak ktoś świetnie wygląda, jakie ma wspaniałe życie, mam myśli, iż coś muszę zrobić ze sobą. Poza tym jest początek roku, to czas postanowień i wyzwań – tłumaczy Agnieszka Salwa.

Często te wyzwania dotyczą właśnie odchudzania się, a u niektórych chęć posiadania zgrabnego ciała jest tak silna, iż prowadzi do zaburzeń odżywiania. Organizatorzy konferencji nie ukrywają, iż bardzo trudno ustalić jaki procent uczniów ma problem z anoreksją i bulimią. Te choroby są dobrze ukrywane przez młodych ludzi.

W konferencji wzięła udział Barbara Kądziela, pedagog w Szkole Podstawowej w Gowarczowie. Jak przyznaje, po pandemii i nauce zdalnej pojawiły się nowe wyzwania. Dzieci nie potrafią nawiązywać pozytywnych relacji społecznych, nasiliło się zjawisko cyberprzemocy. Nauczycielom zależy na zdobywaniu wiedzy, dzięki której łatwiej im będzie wspierać uczniów.

Katarzyna Jończyk, również ze szkoły w Gowarczowie dodaje, iż skuteczne wspieranie uczniów z problemami nie zależy tylko od starań nauczyciela.

– Zależy od postawy rodzica, czy on zaakceptuje, czy chce współpracować, konfrontować się z problemem o ile jest taka postawa, otwartość, to dziecko dostaje pomoc, udaje się do psychoterapeuty, do psychiatry – zależy co jest potrzebne – tłumaczy Katarzyna Jończyk.

ŚCDN planuje organizować kolejne konferencje związane z uzależnieniami i zaburzeniami odżywiania u młodych ludzi.


Idź do oryginalnego materiału