Andrzej Buła w PE – wsparcie na rzecz odbudowy po powodzi

opowiecie.info 1 miesiąc temu

W odpowiedzi na tragiczne katastrofy naturalne które nawiedziły Europę w tym roku, Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie instrumentu RESTORE. To rozporządzenie umożliwi przekierowanie środków z polityki spójności na pomoc ofiarom m. in. powodzi w Polsce. We wtorek Parlament Europejski przyjmie sprawozdanie PE w tej sprawie, którego współautorem jest Andrzej Buła.

/Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie RESTORE – regionalnego wsparcia na rzecz odbudowy w sytuacjach nadzwyczajnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2021/1058 i rozporządzenie (UE) 2021/1057/

– To wielki sukces, iż w ekspresowym tempie sfinalizowaliśmy prace nad tym dossier. Jestem też bardzo zadowolony z wyniku zwiększenia elastyczności w korzystaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+). Cieszę się tym bardziej, iż mój ojczysty region jest jednym z najbardziej poszkodowanych przez powódź – mówił Andrzej Buła.

– Katastrofy naturalne przychodzą nagle i w sposób nieprzewidziany, a ich skutki nie kończa się wraz z opadnięciem wody czy ugaszeniem pożaru. referował dzisiaj w Parlamencie Europejskim Andrzej Buła. odwiedzam te miejscowości, widzę smutek i bezradność ludzi. To z myślą o nich, w duchu solidarności pracowaliśmy nad rozporządzeniem RESTORE. Zgodziliśmy się na zastosowanie wyjątkowej procedury, tzw. szybkiej ścieżki, nie składając poprawek do propozycji komisji, aby maksymalnie przyspieszyć przyjęcie rozporządzenia i by pomoc do poszkodowanych dotarła jak najszybciej.

– To dowód, iż Parlament Europejski może być bardzo skuteczny gdy chodzi o pilne i ważne sprawy, jest w stanie wyjść poza swoje wewnętrzne podziały polityczne. To również silny przekaz wsparcia, który wysyłamy dotkniętym społecznościom.

Zmiany, które parlament Europejski będzie jutro przyjmować dotyczą trzech funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+).

-Ważne jest – podkreślał Buła – iż nie mówimy tu o nowym budżecie ale jedynie o możliwości przesunięcia 10% z w tej chwili przyznanych funduszy na programy operacyjne

W przypadku Opolszczyzny chodzi o 96 milionów Euro.

– Kolejnym istotnym punktem jest finansowanie na poziomie 95% – ze środków europejskich – wyliczał Buła. – To znaczna kwota, ale jednocześnie zabezpieczona mechanizmem kontroli nadpłaty. Dodatkowo przewidujemy zaliczki w wysokości 25% – co wychodzi naprzeciw lokalnym samorządom. Ta pomoc jest jednorazowa, a jej ograniczenie w czasie, ma swoje uzasadnienie. Państwa członkowskie, muszą w ciągu sześciu miesięcy, stworzyć nowy cel szczegółowy dotyczący RESTORE.

Zaapelował o poparcie poprawki i sprawozdania we wtorkowym głosowaniu.

Czyn jest ESF+?

Za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) Unia Europejska inwestuje w ludzi i wspiera wdrażanie Europejskiego filaru praw socjalnych. Fundusz EFS+, którego budżet na lata 2021–2027 wyniesie 142,7 mld euro, będzie przez cały czas wspierać unijną politykę społeczną oraz w dziedzinie zatrudnienia, edukacji i rozwoju umiejętności, a także reformy strukturalne w tych obszarach.

Fundusz będzie również jednym z fundamentów odbudowy społeczno-gospodarczej Unii po pandemii koronawirusa. Pandemia spowodowała odwrócenie tendencji wzrostowych w zakresie udziału w rynku pracy, naraziła systemy edukacyjne i zdrowotne na szereg wyzwań oraz zwiększyła nierówności. EFS+ będzie jednym z kluczowych instrumentów Unii, które pomogą krajom UE stawić czoła tym wyzwaniom.

W ramach polityki spójności EFS+ będzie również kontynuował swoją misję wspierania spójności gospodarczej, terytorialnej i społecznej w UE – zmniejszając dysproporcje między państwami członkowskimi i regionami.

ESF+: połączenie czterech funduszy

EFS+ łączy w sobie cztery instrumenty finansowania, które funkcjonowały oddzielnie w okresie programowania 2014–2020: Europejski Fundusz Społeczny (EFS), Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD), Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych oraz program Unii Europejskiej na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI).

Wsparcie udzielane w ramach EFS+

Wsparciem w ramach EFS+ zarządzają głównie państwa członkowskie, a Komisja odgrywa rolę nadzorczą. Finansowanie odbywa się zatem w ramach:

Zasady Europejskiego filaru praw socjalnych w praktyce

20 zasad, na których opiera się Europejski filar praw socjalnych służy jako drogowskaz ku silnej socjalnej Europie, która jest sprawiedliwa, sprzyja włączeniu społecznemu i oferuje wiele możliwości. Te zasady są wyraźnie powiązane z głównymi celami EFS+.

Idź do oryginalnego materiału