Analogi GLP-1 i flozyny zapobiegają nawrotom udaru mózgu i zawału serca

mgr.farm 2 dni temu

W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali, jaki wpływ analogi GLP-1 oraz flozyny (inhibitory SGLT-2) wywierają na zmniejszenie ryzyka kolejnego udaru lub zawału serca u pacjentów po udarze. Wyniki przedstawiono 11 listopada 2024 na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ang. American Heart Association). Konferencja ta odbywa się każdego roku w Chicago.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną ponad 7000 dorosłych pacjentów leczonych z powodu udaru mózgu. Analiza obejmowała okres od stycznia 2000 r. do czerwca 2022 r. w stanach Minnesota lub Wisconsin. Zespół badawczy przyjrzał się w szczególności potencjalnym korzyściom, jakie może przynieść przyjmowanie agonistów receptora GLP-1 lub inhibitorów SGLT-2 po udarze.

Flozyny to mniejsze ryzyko kolejnego udaru, zawału serca i śmierci?

Wyniki badania wskazują, iż u pacjentów przyjmujących agonistę receptora GLP-1 lub inhibitor SGLT-2 ryzyko zgonu było o 74% niższe. Co więcej ryzyko zawału serca w ciągu średnio trzech lat od udaru było o 84% niższe.

Wskaźnik śmiertelności wśród pacjentów po udarze, którzy przyjmowali lek z grupy analogów GLP-1 lub inhibitorów SGLT-2, wyniósł mniej niż 12%. Podczas, gdy wśród pacjentów, którzy nie przyjmowali żadnego z tych leków, wskaźnik ten wyniósł 54%. Ilość incydentów zawałów serca wśród pacjentów po udarze przyjmujących którykolwiek z badanych leków wynosiła 1,5%,. Podczas, gdy wśród pacjentów nieprzyjmujących żadnego z tych leków – 6%.

Ponadto naukowcy informują, iż według danych z nowego badania leki z grupy inhibitorów SGLT-2 zmniejszają o 67% ryzyko wystąpienia drugiego udaru.

Flozyny zapobiegają zakrzepom?

Według naukowców ważnym mechanizmem, który może mieć duże znaczenie dla obecnych badań, jest to, iż agoniści receptora GLP-1 mogą hamować zlepianie się płytek krwi. Wpływa to na zmniejszanie ryzyka tworzenia się skrzepów, a tym samym wystąpienia udaru.

Leki z grupy agonistów receptora GLP-1 stosowane są w leczeniu cukrzycy i otyłości. Mają one zdolność do naśladowania działania hormonu GLP-1. Ten kontroluje poziom insuliny i glukozy we krwi, zmniejsza apetyt i spowalnia procesy trawienne. W Polsce stosowane są semaglutyd (Ozempic, Rybelsus, Wegovy), liraglutyd (Saxenda, Victoza), dulaglutyd (Trulicity) i eksenatyd (Bydureon).

Inhibitory SGLT2, czyli tzw. flozyny, obniżają poziom cukru we krwi poprzez wpływ na nerki. Powodują, iż nerki filtrują nadmiar cukru z organizmu i wydalają go z moczem. W Polsce stosowane są empaglizflozyna (Jardiance), dapagliflozyna (Forxiga) i kanagliflozyna (Invokana).

Złe rokowania pacjentów po udarze

– Niestety jedna czwarta osób, które przeżyją udar, będzie miała kolejny udar. Ponadto tacy pacjenci są szczególnie narażeni na inne zdarzenia sercowo-naczyniowe, takie jak zawał serca. To dlatego, iż wiele czynników ryzyka udaru jest również powiązanych z chorobami serca. – powiedział główny badacz dr Ali Sheffeh , lekarz i pracownik naukowy w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota – Kluczowe staje się poszukiwanie nowych rozwiązań. Powinny one pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego udaru, zawału serca lub śmierci wśród pacjentów po udarze. – dodał Sheffeh w komunikacie prasowym.

Potwierdzenie poprzednich wyników badań

– Od kilku lat w randomizowanych badaniach kontrolowanych obserwujemy, iż inhibitory SGLT-2 i agonisty receptora GLP-1 mają zdolność zmniejszania ryzyka chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu, zawału serca i związanego z nimi zgonu. – powiedziała dr Cheryl Bushnell, wiceprzewodnicząca badań neurologicznych w Wake Forest University School of Medicine w Winston-Salem w Karolinie Północnej. – Wyniki najnowszego badania pokrywają się z tym, co wiadomo na temat korzyści płynących ze stosowania tych dwóch grup leków.”– dodaje.

– Te nowe odkrycia są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Zauważyliśmy, iż takie wyniki obserwowane są zarówno u pacjentów z cukrzycą typu 2 i otyłością, jak i u pacjentów z otyłością bez cukrzycy. – czytamy w komunikacie prasowym American Heart Association.

Pilnie potrzebne nowe badania kliniczne

Dr Bushnell wskazuje na konieczność nowych, dobrze skonstruowanych badań. Pozwolą one jak najszybciej wprowadzić zmiany w praktyce.

Potrzebujemy badania klinicznego, aby dowiedzieć się, czy inhibitory SGLT-2 i agoniści receptora GLP-1 mogą faktycznie wpłynąć na praktykę w leczeniu. Aby lepiej zapobiegać kolejnym incydentom udaru mózgu u naszych pacjentów.– ​​apeluje dr Bushnell. – Te leki mogą być naprawdę ważne. Jednak po prostu nie mamy jeszcze wszystkich, potrzebnych danych. – dodaje.

Źródło:

https://www.drugs.com/news/weight-loss-meds-help-stroke-survivors-prevent-stroke-recurrence-death-122299.html

Idź do oryginalnego materiału