Czy Twój partner kiedykolwiek zapomniał datę Twojej rocznicy lub urodzin? A może zaprzecza, iż coś powiedział, chociaż Ty doskonale wiesz, iż tak właśnie było? Czy znów zapomniał o ważnej kolacji? jeżeli te sytuacje brzmią znajomo, być może w Waszym związku pojawiła się amnezja.
To powszechne zjawisko może przytrafić się każdemu i ma różne przyczyny. Jednak może również stać się źródłem wielu kłótni między partnerami. jeżeli w takiej sytuacji brakuje zrozumienia lub pojawia się zbyt często, w końcu zacznie głęboko wpływać na więź. Na czym polega amnezja w związku i jak sobie z nią radzić?
Czym jest amnezja w związku?
Amnezja w związku polega na systematycznym zapominaniu momentów, wydarzeń lub sytuacji, które są znaczące dla jednej osoby w związku. Partner mógł zapomnieć o ważnych datach, ważnych wspólnych doświadczeniach lub rozmowach, które były bardzo ważne dla związku.
Nie musi to dotyczyć tylko niezwykłych przeżyć, takich jak wyjątkowa wycieczka czy koncert, ale może odnosić się również do codziennych chwil. Można zapomnieć nie tylko o pozytywnych sytuacjach, ale także o bardziej nieprzyjemnych dyskusjach lub sytuacjach.
Krótko mówiąc, jeden z partnerów ma problemy z zapamiętaniem czegoś, co jest bardzo ważne emocjonalnie dla drugiej osoby. Z tego samego powodu ci, którzy cieszą się doskonałą pamięcią, nie potrafią zrozumieć, jak partner mógł o tym zapomnieć.
Amnezja w związku – jakie są jej przyczyny?
Początki amnezji w związku nie zawsze są takie same. Aby zrozumieć, skąd się bierze, konieczne jest przeanalizowanie innych zachowań i dynamiki w związku. Oto najczęstsze przyczyny.
Amnezja w związku – różne perspektywy
To jedna z najczęstszych przyczyn, dla których pojawia się amnezja w związku: każdy z partnerów inaczej przetwarza, odczuwa i przeżywa wydarzenia. Z tego samego powodu ich wspomnienia nie są takie same. Oznacza to, iż to, co dla jednej osoby może być znaczącą rozmową lub wydarzeniem, dla drugiej może nie być tak istotne.
Każda osoba może cenić i priorytetyzować różne momenty, a choćby inaczej interpretować tę samą sytuację. To sprawia, iż pamięć obu może się różnić, co może prowadzić do kłótni. Być może żadna strona nie ma racji, ponieważ każdy doświadczył tego samego wydarzenia na swój własny sposób.
Brak uwagi i zaangażowania
Czasami ten brak pamięci wynika z braku zainteresowania. jeżeli związek popadł w rutynę, osoba przeżywa go automatycznie, ale myślami jest gdzie indziej, trudniej będzie jej zakodować wspomnienia w umyśle, ponieważ będą umykać jej uwagi.
Stwierdzono również, iż emocje odgrywają fundamentalną rolę w utrwalaniu pamięci. Co więcej, informacje, które kojarzą nam się z intensywną emocją, są łatwiejsze do przechowywania i wyszukiwania.
Z tego powodu, jeżeli uczucia danej osoby wyblakły i spędza czas z partnerem tylko na zasadzie przyzwyczajenia, to jej pamięć będzie częściej zawodzić.
Dowiedz się więcej: Wątpliwości w miłości: co jest ze mną nie tak?
Cechy charakteru
Z amnezją w związku wiąże się również posiadanie różnych osobowości. W przypadkach, gdy jedna osoba ma tendencję do zapamiętywania wszystkiego, a druga do zapominania, często zdarza się, iż ta pierwsza ma cechy neurotyczne, a druga żyje bardzo w teraźniejszości.
Dla tych pierwszych ważne jest, aby partner pamiętał każde słowo i doświadczenie, w przeciwnym razie odbierze to za obrazę. Z kolei, w drugim przypadku osoba będzie bardziej skoncentrowana na codziennych czynnościach i przywiązuje mniejszą wagę do tego, co wydarzyło się w przeszłości.
Niezadowolenie w związkach i neurotyzm są ze sobą powiązane, więc niezręczność wyjdzie na jaw raczej wcześniej niż później.
Manipulacja emocjonalna
Wreszcie, nie możemy wykluczyć, iż ten pozorny brak pamięci jest strategią emocjonalnej manipulacji. Twierdzenie partnera, iż czegoś nie pamięta, może być narzędziem unikania odpowiedzialności, unieważniania tego, co mówi druga osoba, lub uzyskania innego rodzaju korzyści.
Co więcej, jeżeli jest to praktykowane systematycznie, może sprawić, iż partner zwątpi we własny osąd i będzie zdany na łaskę drugiej osoby. Nazywa się to gaslightingiem.
Przeczytaj więcej na ten istotny temat: Emocjonalny szantaż, który wpływa na zdrowie
Amnezja w związku – jakie są jej konsekwencje?
Konsekwencje amnezji w związku mogą być różne dla wszystkich partnera. Ten, kto zwykle pamięta, może czuć się urażony, zraniony i pogardzany zapomnieniem drugiego. Może czuć, iż partner nie bierze go pod uwagę. Bywa, iż czuje się niedoceniany.
Z drugiej strony osoba cierpiąca na amnezję może czuć się pod presją. Wyrzuty partnera bywają kłopotliwe. Oskarżenia o brak miłości czy zaangażowania ze strony partnera mogą być bolesne i obraźliwe. Prowadzi to do licznych konfliktów i kłótni.
Co należy zrobić?
Środki, które można podjąć w takim przypadku, zależą od tego, jaka jest przyczyna. Aby zidentyfikować przyczynę, należy wziąć pod uwagę szerszy kontekst. jeżeli jest to brak uwagi lub zaangażowania, taka postawa będzie widoczna w innych aspektach związku. Tak będzie również w przypadku manipulacji.
W takich sytuacjach zaleca się ocenę sytuacji i rozważenie opuszczenia związku w celu ochrony własnej integralności. Poszukiwanie profesjonalnej pomocy jest kluczem do rozpoznania najlepszych opcji.
Z drugiej strony, jeżeli amnezja związku dotyczy tylko jednej dziedziny, inne aspekty pary będą funkcjonowały odpowiednio. W tym przypadku decydujące będą komunikacja i elastyczność. To proste i skuteczne rozwiązanie.
Musisz pamiętać o jednym. To, iż twój partner nie pamięta tych samych wydarzeń lub momentów co Ty – lub nie pamięta ich w ten sam sposób – nie oznacza, iż Cię nie kocha. Pamiętaj, iż partner nie musi być taki sam jak Ty. Kieruj się wyrozumiałością. Najważniejsza jest miłość.