Amerykanie zdominowali World Athletics Relays

bieganie.pl 1 tydzień temu

W zakończonych niedawno zawodach World Athletics Relays na Bahamach aż cztery na pięć złotych medali wywalczyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Jedyny wyjątek stanowili biegacze z Botswany, którzy triumfowali w sztafecie 4×400 metrów.

Biegacze z Afryki mieli w składzie Letsile Tebogo, który słynie raczej ze znakomitych występów na krótszych dystansach. Botswana wygrała z czasem 2:59.11. Srebro zdobyli reprezentanci RPA, a brąz Belgowie, gdzie pobiegł tylko jeden z barci BorleeDylan. W eliminacjcah Amerykanie popełnili błąd przy zmianie pałeczki i awans uzyskali w repasażach, gdzie wygrali z wynikiem 2:59.95, a więc nieco słabszym od zawodników z Botswany.

Pozostałe sztafety układały się pod dyktando Amerykanów. W biegu 4×100 m pobiegli m.in. Noah Lyles i Kenneth Bednarek. Na tym dystansie wśród kobiet mogliśmy podziwiać choćby Gabrielle Thomas czy Tamari Davis. Ta pierwsza startowała też w sztafecie 4×400 m.

Oprócz USA więcej, niż jeden medali zdobyły jeszcze reprezentacje Kanady i Francji. Kanadyjczycy byli drudzy na 4×100 m mężczyzn, a w składzie mieli mistrza olimpijskiego na 200 m Andre De Grasse. Trzecie miejsce zajęli na dystansie 4×400 m kobiet, gdzie przegrali srebro z reprezentacją Polski. Trójkolorowi stali na podium w sztafetach 4×100 m. Srebro wywalczyły panie, a brąz panowie.

W klasyfikacji punktowej też wygrały Stany Zjednoczone (32 pkt). Druga była Wielka Brytania (18 pkt), która wywalczyła tylko brąz na 4×100 m kobiet. Trzecie miejsce zajęła Francja (17 pkt). Polska z 7 punktami była ex equo na 9. miejscu.