Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.
-
W USA narasta kryzys związany z przedawkowaniem narkotyków, szczególnie opioidów. Nadużywanie tych substancji od 2000 r. odebrało życie ponad milionowi osób -
W odpowiedzi na zalewającą amerykańskie ulice falę „zombie”, administracja Joe Bidena opracowała strategię walki z substancjami psychoaktywnymi, kładąc nacisk na terapię uzależnionych -
Wzrost zgonów spowodowanych nowym narkotykiem o nazwie „tranq”, będącym mieszanką fentanylu z ksylazyną, sprawił, iż kartele narkotykowe traktowane są jako zagrożenie terrorystyczne -
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Uzależnienie „największym wyzwaniem kraju”
Błąkający się po ulicach przechodnie o pustym spojrzeniu to widok, który Amerykanów już nie dziwi. Przyczyny zalewającej USA fali „zombie” tkwią w nadmiernym przepisywaniu pacjentom opioidów, a także wzroście dostępności taniej heroiny i fentanylu. Ostatnia z substancji, o wiele silniejsza niż morfina, przyczyniła się do ponad 70 tys. zgonów w 2021 r. Kolejnym zagrożeniem, z którym borykają się dziś Stany Zjednoczone, jest szeroko dostępny „tranq” — nowy narkotyk, będący połączeniem fentanylu z ksylazyną. To właśnie on doprowadza do wyniszczenia organizmu, powodując szereg śmiertelnych skutków ubocznych.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod materiałem wideo.
W marcu 2023 r. sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych określił przedawkowywanie fentanylu jako „największe wyzwanie kraju”. Na Twitterze zaczęły pojawiać się nagrania ukazujące, w jakim stanie są osoby po spożyciu tej substancji. Aby choć w przybliżeniu określić powagę sytuacji, wystarczy wspomnieć, iż zaczęto określać je mianem „zombie”. Źródłem kolejnych tragedii stał się nowy narkotyk, „tranq”, będący połączeniem fentanylu z ksylazyną, który też już zbiera swoje śmiertelne żniwo.
-
Zobacz także: Zabójczy trend dotarł na Hawaje. Polak opowiada, co zobaczył w turystycznym raju
Szerząca się epidemia uzależnień stała się realnym zagrożeniem, które wprawiło w osłupienie nie tylko pracowników systemu ochrony zdrowia, ale i rząd. Konkretne działania podjął w tej kwestii Joe Biden, wprowadzając federalną strategię walki z narkotykami, a także inicjując działania dążące do zmniejszenia liczby zgonów spowodowanych przez „tranq”. Przeciwdziałanie uzależnieniu ma polegać na kierowaniu narkomanów na terapię, a tym samym dążyć do obniżenia liczby zgonów o 15 proc. w ciągu dwóch lat.
Stany Zjednoczone mogą stać się kartelem narkotykowym?
Uzależnienie od opioidów to problem, który zaczyna się od przyjęcia niewielkiej dawki leku i stopniowo narasta. National Institute on Drug Abuse szacuje, iż choćby 20 proc. stosujących leki opioidowe może się od nich uzależnić. Wolontariusze, próbujący ratować uzależnionych w Filadelfii, ostrzegają, iż jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, całe Stany mogą stać się kartelem narkotykowym.
-
Zobacz także: Zabójczy trend z USA w Polsce. Toksykolog: uzależnia szybciej niż heroina
Swoistym epicentrum problemu stała się dzielnica Kensington w Filadelfii. Zażywany przez jej mieszkańców narkotyk o nazwie „tranq”, znany głównie jako połączenie ksylazyny z fentanylem, spowodował ponad 70 tys. zgonów w ciągu roku. Sama ksylazyna jest natomiast dostępna od 2022 r. w 48 z 50 stanów. Za import śmiercionośnej substancji odpowiadają kartele narkotykowe z meksykańskich stanów Sinaloa oraz Jalisco. Używaną do produkcji narkotyku ksylazynę nabywają natomiast w Chinach. Sytuacja stała się na tyle poważna, iż Meksyk prosi o pomoc w kontrolowaniu dostaw, a Stany Zjednoczone zaczynają traktować kartele narkotykowe jak terrorystów.
Śmiertelna mieszanka
Ksylazyna, której rozprzestrzenienia nie da się dziś opanować, jest przyczyną większości zgonów związanych z zażywaniem narkotyków. Choć w przypadku przedawkowania opioidów można zastosować lek o nazwie nalokson, równoważący jego skutki, nie działa on na ksylazynę. „Tranq” tworzy więc śmiertelną mieszankę, która w krótkim czasie wywołuje szereg skutków ubocznych. Fentanyl prowadzi bowiem do spowolnienia bicia serca, a ksylazyna zwiększa i przedłuża te efekty. Co więcej, lek ten może jeszcze bardziej zmniejszyć i tak już osłabioną czynność oddechową.
-
Zobacz także: Opioidy — ból, wskazania, zatrucie, uzależnienie. Jakie są rodzaje opioidów?
Jak twierdzą pomagający osobom uzależnionym od tranq pracownicy służby zdrowia, działanie narkotyku nie przypomina niczego, z czym mieli wcześniej do czynienia. Pacjenci, którzy trafiają do szpitali po przedawkowaniu ksylazyny często muszą być poddawani resuscytacji krążeniowo-oddechowej. To jednak nie wszystko — stosowanie ksylazyny może prowadzić do, m.in.:
-
podwyższenia ciśnienia krwi i szybkiego bicie serca, a następnie spadku ciśnienia krwi i rzadkiego pulsu, -
podwyższonego poziomu cukru we krwi, -
depresji oddechowej, -
śpiączki.

Zażywanie owej mieszanki zwiększa także ryzyko powstawania trudno gojących się ran. Jak podaje The New York Times, w ciągu ostatnich trzech lat odnotowano 313 proc. wzrost liczby wizyt w jednej z filadelfijskich klinik leczenia tego typu przypadłości. Tak poważne obrażenia najczęściej prowadzą do martwicy, a choćby amputacji.
***
Posłuchaj podcastu „Anatomia Śmierci”
– Normy społeczno-kulturowe odnośnie do żałoby są bardzo silne, bardzo restrykcyjne, niedające przestrzeni na to, żeby zindywidualizować ten proces – mówi w podcaście „Anatomia Śmierci” Paweł Grochocki, psycholog, specjalista z zakresu pomocy osobom będącym w ryzyku samobójczym oraz w żałobie.
Czy żałobę można przeżywać lepiej lub gorzej? Czy w żałobie są rzeczy, których „nie wypada”? I wreszcie, czy ból po stracie kiedyś naprawdę mija?
ZOBACZ TAKŻE
Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
-
Na nowotwór krtani najczęściej chorują pijący palacze. To mieszanka wybuchowa
Alkoholizm jest jedną z najbardziej powszechnych chorób na świecie oraz przyczyną patologii zarówno medycznych, jak i społecznych, przez które rocznie umiera…
Instytut Genetyki Człowieka PAN
-
Ta „mieszanka” szczepionek zapewnia wysoką odporność na koronawirusa. Najnowsze wyniki badań
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego w sprawie „mieszania” różnych szczepionek na koronawirusa wykazało, iż połączenie pierwszej…
Oskar Nawalany
-
Sinupret extract – skład, działanie, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania
Sinupret extract to połączenie ziół, które znane jest zwłaszcza tym, którzy wielokrotnie zmagali się ze stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych. Jakie zioła…
Monika Wasilonek
-
Depresja i stres pourazowy – mieszanka zaburzeń grożąca przedwczesnym porodem
Zespół stresu pourazowego, współwystępujący z epizodami depresji, znacząco zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego. Jest to, jak podkreślają autorzy odkrycia, efekt…
-
Należy częściej przepisywać opioidowe leki przeciwbólowe
Lekarze powinni częściej przepisywać opioidowe leki przeciwbólowe. Nieuzasadnione są obawy, iż chorzy się od nich uzależnią – powiedział w czwartek wiceminister…
-
Mieszanka olejów może obniżyć ciśnienie i poziom cholesterolu
Zastąpienie niezdrowych tłuszczów mieszanką oleju sezamowego i oleju z otrąb ryżowych może pomóc obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom złego cholesterolu -…