Alergolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem różnego rodzaju alergii. W dzisiejszych czasach jest to bardzo częsty problem bez względu na wiek, w związku z czym zaliczono je do grona tzw. chorób cywilizacyjnych. Alergie wywołane są przez alergeny, czyli substancje uczulające, które w organizmie osób chorych są uznawane za szkodliwe, co uruchamia kaskadę procesów immunologicznych.
Alergolog – czym zajmuje się?
Alergolog przede wszystkim diagnozuje i leczy:
- alergie wziewne, np. na roztocza, pyłki drzew, traw i krzewów, sierść zwierząt;
- alergie pokarmowe, np. na mleko krowie, gluten, orzechy, jajka, soję;
- alergie kontaktowe, np. na metale, barwniki, środki chemiczne;
- alergie związane z przyjmowaniem określonych leków;
- atopowe zapalenie skóry;
- celiakię;
- alergiczny nieżyt nosa;
- alergiczne stany zapalne;
- astmę;
- obrzęk naczynioruchowy;
- wypryski kontaktowe;
- reakcje anafilaktyczne.
Często w swojej pracy współpracuje z innymi specjalistami takimi jak m.in. endokrynolog, gastroenterolog, dermatolog. Alergolog posiada ogromną wiedzę z zakresu działania i pochodzenia poszczególnych alergenów. Musi wiedzieć, które osoby są szczególnie narażone na ich działanie, jak również znać wywoływane przez nie objawy i umiejętnie dobierać metody leczenia.
Kto to jest alergolog?
Alergologiem może zostać każdy lekarz (osoba, która ukończyła 6-letnie studia na kierunku lekarskim) po ukończeniu odpowiedniej specjalizacji z alergologii. Czas trwania takiej specjalizacji wynosi dodatkowych 5 lat kształcenia, w tym moduł w chorób wewnętrznych.
Kiedy udać się do alergologa?
Wizyta u alergologa będzie wskazana zawsze wtedy, gdy zauważymy nietypową reakcję w związku z kontaktem ze zwierzętami, ukąszeniem owada, spożyciem określonych pokarmów czy w okresie pylenia. Takimi objawami są:
- znaczny obrzęk, ból i zaczerwienienie w miejscu ukąszenia owada;
- wodnisty katar;
- łzawienie oczu;
- częste kichanie;
- przewlekły kaszel;
- świąd i zaczerwienienie skóry;
- nietypowa wysypka;
- powiększone węzły chłonne;
- ból brzucha, nudności, biegunki;
- ogólne złe samopoczucie;
- trudności w oddychaniu;
- wymioty.
Niepokojącym objawem jest również świąd, obrzęk i zaczerwienienie skóry w momencie noszenia biżuterii lub po zmianie kosmetyków / środków piorących. Powyższe objawy mogą pojawić się bez względu na wiek, choć wiele rodzajów alergii często ujawnia się już w wieku dziecięcym.
Jak wygląda wizyta u alergologa?
Podstawą każdej wizyty lekarskiej jest szczegółowy wywiad. Padną pytania dotyczące sposobu żywienia, aktywności fizycznej, zdiagnozowanych chorób przewlekłych (także tych w rodzinie), zwierząt domowych, przyjmowanych leków i suplementów diety oraz higieny osobistej. Na tej podstawie z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać jaki rodzaj alergii dotyczy pacjenta. jeżeli w dniu wizyty na ciele utrzymują się objawy typu wysypka, alergolog z pewnością zechce dokładnie je obejrzeć. Aby jednak potwierdzić alergię, należy wykonać szczegółowe badania. Alergolog zleci więc testy alergiczne, najczęściej mają one charakter testów alergicznych skórnych – na skórę pacjenta nanosi się różnego rodzaju alergeny, a następnie nakłuwa ją, aby przedostały się do ustroju. Następnie obserwuje się reakcję.
Jeśli problem pacjenta zostanie zdiagnozowany, lekarz może przystąpić do ustalania optymalnego postępowania terapeutycznego. zwykle obejmuje on kilka składowych, w zależności od rodzaju i intensywności alergii. Przykładowo:
- ograniczenie kontaktu ze zwierzętami;
- wzmożone dbanie o czystość w domu lub w mieszkaniu;
- zmiana proszku do prania lub kosmetyków, a także unikanie noszenia biżuterii zawierającej nikiel;
- farmakoterapia – leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy bądź wziewne preparaty rozszerzające oskrzela.
W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się immunoterapia, czyli znieczulanie organizmu na dany alergen. Przez pewien okres czasu pacjentowi podaje się drogą iniekcji alergeny w odpowiednich stężeniach, wskutek czego uodparnia się na nie. Dobór metod leczenia zależy również od wieku pacjenta. U dzieci stosuje się formy łagodniejsze, unikając zwłaszcza glikokortykosteroidów jeżeli istnieje taka możliwość.
Polecane produkty:
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o adekwatnościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... | |
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Zobacz więcej... |
Bibliografia
Pawliczak R., Alergologia – kompendium, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2018.
Obtułowicz K., Alergologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.