Jakiś czas temu pisałam o BIID, czyli pociągu do niepełnosprawności. Pisałam wtedy głównie o chęci bycia osobą z niepełnosprawnością. Tym razem przyjrzę się dokładniej zagadnieniu jakim jest Akrotomofilia.
Definicja
Akrotomofilia (gr. akron „kończyna”, tomein „ciąć”, philein „kochać”) – rodzaj parafilii seksualnej, w której jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z osobami o amputowanych kończynach.
Akrotomofilia – jedyny sposób na przyjemność?
W przypadku osób z tym zaburzeniem, często jedynie stosunek seksualny z osobą o amputowanych kończynach jest rozwiązaniem, by poczuć zadowolenie ze zbliżenia.
Leczenie
Leczenie tego rodzaju parafilii polega głównie na indywidualnej terapii pacjenta i odpowiednio dobranemu postępowaniu. Zwykle jest to cykl wizyt u psychologa i seksuologa.
Zdarza się, iż pacjenci/tki przychodzą zaniepokojeni/ne do seksuologa, gdyż ich partner/ka namawia ich na amputację jakiejś części ciała.
Akrotomofile, to tak zwani inaczej Devotees.
Mój punkt widzenia
Dziś natomiast chciałabym rozszerzyć temat Akrotomofilii o mój punkt widzenia.
Jak wiadomo, bardzo chcę rozwiewać wszelkie stereotypy na temat niepełnosprawności, w tym na temat seksualności osób z niepełnosprawnościami.
Wiadomo także, iż istnieją różne preferencje i orientacje seksualne i uważam, iż dopóki dana osoba nie robi nikomu krzywdy, to nie powinna być potępiana.
Podobnie uważam w temacie pociągu seksualnego do osób z niepełnosprawnościami. Moim zdaniem, nie ma nic złego w tym, iż kogoś może pociągać niepełnosprawność.
Natomiast, w niektórych przypadkach Akrotomofilia, wygląda mi jak chęć totalnej władzy nad drugą osobą i posiadania kogoś podwładnego.
Staram się nie generalizować, ale szukając materiałów do wpisu, natrafiłam na treści, które moim zdaniem, zasługują na… dożywocie.
Mało znalazłam w zasadzie, nazwijmy to „normalnych treści”, gdzie ludzie po prostu dzieliliby się swoimi preferencjami i na przykład szukaliby kogoś do związku. Niestety bardzo mocno rzucają się w oczy treści, choćby nie tyle fetyszowe, bo fetysz nie jest celowym krzywdzeniem drugiej osoby, ale przykłady właśnie totalnie złej przemocy.
Powinno się zawsze podnosić temat przemocy. Zwłaszcza co do jednostek, które są całkowicie bezbronne, jak na przykład osoby bez rąk i nóg…
Przemoc w domach opieki i domach rodzinnych
Myślę, iż takie okoliczności mogą być wykorzystywane między innymi w domach opieki. Tam, jak wiadomo, bardzo często dochodzi do przemocy psychicznej i fizycznej wobec podopiecznych. W tym do przemocy seksualnej.
Niestety, przemoc seksualna istnieje nadal, choćby w domach rodzinnych.
Mówi się o tym dopiero, kiedy przypadkiem coś wyjdzie na jaw, a najczęściej dopiero, kiedy dojdzie do czyjejś śmierci.
Tak więc, moim zdaniem, pociąg seksualny do osób z niepełnosprawnościami sam w sobie, nie jest niczym złym.
Natomiast, jeżeli wychodzi to poza ramy szanowania granic i przekracza to nietykalność cielesną, bez pozwolenia, to jest to temat do szerokiej dyskusji. Mam nadzieję, iż takie informacje będą dochodzić też do osób pokrzywdzonych i ich otoczenia.
Możliwe, iż sami pokrzywdzeni nie będą w stanie osobiście upomnieć się o sprawiedliwość. Ale oby osoby świadome krzywdzenia bezbronnych, nie milczały.
Opracowanie: Karolina Szylar
Zapraszamy na Instagram Karoliny:
Wejdźcie również na Instagram Portalu: