Akcja szczepień będzie powtórzona! Apel do właścicieli zwierząt

warszawawpigulce.pl 2 godzin temu

Jak podaje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, w najbliższy piątek, 18 października w województwie mazowieckim zostanie rozpoczęta dodatkowa akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Akcja potrwa do końca bieżącego miesiąca i do tego czasu właściciele psów i kotów powinni szczególnie uważać na swoich pupili

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Akcję dodatkowego szczepienia dzikich lisów przeciwko wściekliźnie przeprowadzi Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem powiatowych lekarzy weterynarii, w dniach od 18 do 31 października bieżącego roku. Jak wyjaśniono, szczepionka będzie umieszczona we wnętrzu brunatno-zielonej przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu, o rybnym zapachu. Będzie ona wykładana manualnie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zaznaczono, iż akcja nie będzie przeprowadzana na zbiornikach wodnych, drogach i terenach zabudowanych.

Apeluje się o nie dotykanie szczepionek, gdyż znajdujący się wówczas na nich zapach człowieka będzie odstraszał od nich zwierzęta. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy, a w przypadku styczność ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem medycyny. Również właściciele zwierząt domowych muszą w tym czasie zachować ostrożność.

Podczas spacerów należy trzymać psy na smyczy, aby nie zjadły szczepionki lub nie zostawiły obcego zapachu. Ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii. Również apeluje się do właścicieli kotów wychodzących aby zmniejszyć lub wstrzymać wypuszczanie ich na zewnątrz.

Jak podaje Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w okresie wykonywania szczepień lisów i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:

  • nie wchodzić na teren lasu;
  • zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych;
  • nie dotykać i nie podnosić a tym bardziej nie rozłamywać przynęt – przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy;
  • przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa;
  • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy; w przypadku kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
Idź do oryginalnego materiału